Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Rusko podle komentátora Lidových novin, pokud bychom si odmysleli padlé, předvádí v Gruzii parodii na Kosovo. Tvrdit ale, že Rusové jen reagují na uznání Kosova, je prý naivní.

Foto: ČTK
Rusko podle komentátora Lidových novin, pokud bychom si odmysleli padlé, předvádí v Gruzii parodii na Kosovo. Tvrdit ale, že Rusové jen reagují na uznání Kosova, je prý naivní.

"Rusko prostě ztrestalo Gruzii, protože chtělo a mohlo. Kosovo na to nemělo vliv, stejně jako odložené pozvání Gruzie do NATO. Kosovo byla nanejvýš záminka,"soudí komentátor.


Mladá fronta Dnes informuje o případu korupce na ministerstvu obrany. Podle vyšetřovatelů přihrávali úředníci resortu kontrakty za desítky milionů korun spřízněným firmám a dostávali za to provize. Ze zločinného spolčení bylo obviněno 35 osob, zaměstnanců ministerstva (většinou bývalých) a podnikatelů. Obvinění měli dobré informace, věděli například o výsledcích vyšetřování vojenské kontrarozvědky, která na odhalení korupce pracovala. Deník konzultoval odpovědnost tehdejšího ministra obrany Karla Kühnla s kriminalisty. Ti říkají, že je z trestněprávního hlediska nynější velvyslanec v Chorvatsku bezúhonný. Případu se věnuje i komentář listu, který podotýká, že "podaří-li se dotáhnout případ ministerské mafie do konce, bylo by to velké vítězství. Zejména by to však měl být začátek skutečného boje proti úplatkům."


Deník Právo se věnuje arbitráži, kterou česko prohrálo s firmou Diag Human a má jí zaplatit přes 8 miliard korun. Přináší mimo jiné rozhovor s Josefem Šťávou, vlastníkem firmy Diag Human. Pohledávku hodlá Šťáva podstoupit podle svých slov jedné z nejznámějších světových bank. Ačkoli by nechtěl "porcovat medvěda, dokud není uloven," plány s penězi už má. Rád by za ně pokračoval v opravách bechyňského zámku a rozvíjení své firmy.

Arbitráži se zabývají také Hospodářské noviny. Podle jejich komentáře nepatří Diag Human do stejného pytle s jinými prohranými arbitrážemi. "To nebyl mezinárodní spor se světovým investorem, ale spor domácky upatlaný. Český stát neuvěřitelně podcenil právní obranu a vybral si špatné zástupce," míní komentátor. Zatímco Josef Šťáva si vybral špičkového právníka, stát vršil chybu za chybou. "Říká se, že každá prohra je lekce. Ale banální poučení, že se vyplatí mít od počátku špičkové právníky, by bylo předražené i za korunu, natož za devět miliard," poznamenává deník.


Foto: ČTK
"Má-li smysl hovořit o ženské gymnastice, tak naposledy snad v éře Věry Čáslavské," píše komentář Lidových novin. Naráží tak na podezření, že členkám čínského týmu gymnastek, který ve středu na olympiádě v Pekingu zvítězil, ještě nebylo ani 16 let. Čáslavská, oproti čínským gymnastkám, u nichž si lidé budou pamatovat nejspíše jen spory o věk, oslavila svět jako skutečná globální hvězda. "Ještě v devadesátých letech, když našinec přijel do Tokia, Japonci při jméně Čáslavská ožili vzpomínkou na normální ženu vítězící na olympiádě. Pokud naše porevoluční diplomacie udělala nějakou personální chybu, pak tu, že neprosadila Čáslavskou na ambasádu v Tokiu. To by byly bonusy. Při pohledu na dnešní dětské vítězky je taková představa mimo," končí deník.


Foto: ČTK
České deníky se opět věnují tragické železniční nehodě ve Studénce na Novojičínsku, kdy před rozjetý rychlík spadl most. Mladá fronta Dnes píše, že na to, že jsou mosty v Česku v havarijním stavu, upozorňují odborníci už řadu let. Z asi 17 tisíc mostů je 2 300 ve špatném stavu. Necelých padesát je na tom tak, že se přes ně nesmí jezdit nebo je mohou využívat jen osobní auta. Situace přitom trvá už dlouho, před 12 lety vznikl program na opravdu a přestavbu mostů, kvůli nedostatku peněz ale práce nikdy nezačaly. Důvodem nevyhovujícího stavu českých mostů je jejich stáří, zanedbaná údržba a stoupající provoz. Mostů v havarijním stavu je ale v České republice mnohem více, než uvádějí oficiální statistiky. Odborník na mosty František Menšík uvádí, že existuje asi 14 tisíc dalších staveb, které v centrální evidenci chybějí. Jde především o mosty přes silnice či potoky, jejichž dřívějším vlastníkem byla např. JZD.