Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Kavkaz se podle komentáře Hospodářských novin stává Balkánem 21. století - složitějším, propletenějším a nepřehlednějším uzlem sporů, zájmů a nenávistí, píše autor v souvislosti s rusko-gruzínským vojenským konfliktem v závěru minulého týdne.

Foto: ČTK
Kavkaz se podle komentáře Hospodářských novin stává Balkánem 21. století - složitějším, propletenějším a nepřehlednějším uzlem sporů, zájmů a nenávistí, píše autor v souvislosti s rusko-gruzínským vojenským konfliktem v závěru minulého týdne. Odpovědnost za jeho vypuknutí, jeho srovnání se situací kolem Kosova i perspektivy dalšího vývoje komentují všechny české deníky. Konflikt vznikl poté, co se gruzínské jednotky v pátek pokusily dobýt separatistickou proruskou Jižní Osetii. Gruzínci narazili na ruskou armádu, která na ně zaútočila i mimo sporný region. Podle komentáře Hospodářských novin je vypuknutí dlouho doutnající otevřené války o Jižní Osetii válkou, kterou Rusko chce a vítá jako "způsob úklidu na zadním dvorku" před olympiádou v Soči a zároveň jako důležitý krok ve strategické hře o ropné a plynové zásoby kolem Kaspiku a ve střední Asii. Přes Gruzii jdou euroamerické trubky do Evropy, které se staly hned po vojenské základně druhým cílem ruských bombardérů, píše autor. Snaha vybudovat v Gruzii demokracii západního typu - včetně zatím neúspěšného pokusu o vstup do NATO - je víc než jen příslovečný trn v oku Rusku: Kavkaz pro Moskvu je v jejích geopolitických hrách mnohem důležitější než třeba Pobaltí, s jehož "ztrátou" se ruští stratégové vlastně dosud ani nesmířili. Rychlost, s jakou premiér Vladimir Putin z Pekingu zamířil do Vladikavkazu, je důkazem, že Moskva hraje nyní v Gruzii o hodně: o novou mapu, o dodávky energetických surovin, o svobodu ne jednoho, ale hned několika kavkazských národů, napsal komentátor Hospodářských novin.


Foto: ČTK
Mladá fronta Dnes si jako hlavní téma zvolila dvě zlaté medaile českých olympioniků za první dva dny pekingských her. Kateřina Emmons zvítězila ve střelbě ze vzduchové pušky, David Kostelecký následně v disciplíně zvané trap, kdy se brokovnicí střílí na letící terč. Deník připomíná, že naše země má už teď více zlatých než na olympiádě v Aténách. Označuje to za pohádkový start, jaký historie nepamatuje. Pekingské medailové oslavy povzbudily ostatní sportovce v českém domě. List China Daily dokonce otiskl na své titulní straně fotografii šťastné Kateřiny Emmons v objetí s manželem. Tak doufejme, že nějaké ty cenné kovy ještě přibudou, dodává Mladá fronta Dnes.


Česká justice chystá novinku - soukromé žaloby, píší Hospodářské noviny. Měla by spočívat v tom, že sám člověk, který se cítí poškozen, může organizovat vyšetřování. Mohl by tak navrhovat policii, koho vyslechnout a kde získat důkazy. To dnes dělají státní zástupci, kteří by měli více času věnovat se závažným zločinům. Novinka by se měla vztahovat na méně závažné trestné činy, zejména takové, kde má větší zájem na potrestání viníků žalobce než celá společnost. Týkalo by se to například pomluvy, poškozování spotřebitele nebo krádeže ochranné známky. Právě pomluvu by právníci ze seznamu trestných činů podle Hospodářských novin nejradši vyškrtli. Nejen že se těžko dokazuje, ale málokterý případ skutečně skončí u soudu. Žalobce by v takovém případě musel soudci sám nosit důkazy ve svůj prospěch, píše list.


Až každé páté české dítě je ohroženo chudobou, upozorňuje deník Právo. V rodinách nezaměstnaných rodičů nebo v neúplných domácnostech, kde chybí matka nebo otec, je takto ohroženo každé druhé dítě. V českých podmínkách ale chudoba neznamená, že by dítě trpělo hlady nebo chodilo v roztrhaném oblečení. Má ale ztížený přístup ke vzdělání, počítačům, ztíženou možnost navštěvovat zájmové kroužky nebo jezdit na školu v přírodě. Chudoba se projevuje i zhoršenou kvalitou bydlení či skladbou stravy. Problému ale není věnována dostatečná pozornost. Neexistují ani projekty na eliminaci chudoby. V Evropské unii je za hranici chudoby považován příjem pod 60 procent nejčastějšího příjmu v zemi, který u nás činí kolem 18 tisíc korun, dodává deník Právo.


Foto: ČTK
Všechny deníky se také vracejí k páteční železniční nehodě u Studénky. Mladá fronta Dnes přináší svědectví strojvůdce Jiřího Šindeláře, který jako zázrakem přežil střet své lokomotivy s padajícím mostem. Když viděl, jak se konstrukce řítí k zemi, zatáhl za rychlobrzdu a schoval se ve strojovně. Vlak se mu tím podařilo zbrzdit z rychlosti 135 kilometrů v hodině na devadesátku. Tím pravděpodobně zachránil život mnoha cestujícím. Ve strojovně se opřel o plechovou skříňku s nářadím a čekal na náraz. Ten přišel za šest vteřin. Pak ho uvolněný ventilátor přitlačil na stěnu strojovny. Lokomotiva byla pro Šindeláře prokletá. Čtyři týdny před havárií s ní jel v čele rychlíku, ovšem v Polance nad Odrou kvůli zkratu jízda skončila. O dva týdny později dojel do Suchdola - kvůli stejné závadě opět nemohl pokračovat. Osudný den mu lokomotivu přidělili znovu. Tentokrát to, že nedojel, nebyla vina stroje. Po nehodě prohlásil, že do vlaku už nikdy nesedne. Teď svá slova mírní. Prý uvidí, co to s ním udělá, až do mašiny opět nastoupí, uzavírá Mladá fronta Dnes.


Ochranáři přírody v Česku zakládají soukromé rezervace, dočtete se v Lidových novinách. Je jich už 13 a zatím poslední, kterou za své peníze koupili, jsou lužní lesy podél řeky Olše. Vykupování pozemků a následné soukromé vlastnictví je podle ochranářů nejlepší způsob ochrany. Vybrané pozemky vykupují už od roku 2003. Peníze na tyto projekty získávají od dárců. Ministerstvo životního prostředí se podobným aktivitám nebrání. Největší rezervací je nyní Ščúrnica v hřebeni Bílých Karpat, kde se tamní les vyvíjí zcela svobodně a podle ochranářů je to nejpřirozenější prostředí v Česku.


Za volanty českých kamionů budeme potkávat filipínské řidiče, píše Mladá fronta Dnes. V současné době české společnosti přibírají například Mongoly nebo Vietnamce. Ti už ale nestačí, a tak se společnosti poohlédly jinde. Během 14 dnů by měli být Filipínci v Česku. Vše už je domluveno. Zatím budou jezdit pouze po Česku, na mezinárodní dopravu je pustí až později - potřebují si je totiž prověřit. Problémem není podle Mladé fronty Dnes ani menší vzrůst Filipínců, protože kamiony mají běžně nastavitelnou výšku sedaček. Obyvatelé exotických zemí nejsou výjimkou ani ve stavebnictví. Firmy už najímají například Nigerijce, Číňany, nebo lidi z Kambodže či Thajska, uvádí Mladá fronta Dnes.


Nejlepší český hornista po sezóně končí v Berlínské filharmonii, píše deník Právo. 32-ti letý Radek Baborák v orchestru působí od roku 2000, kdy vyhrál konkurz. Předtím byl členem České filharmonie, hrál také v Mnichově a Bamberku. Teď se chce vydat na sólovou dráhu. Nejlepší filharmonii světa opouští také kvůli rodině - přál by si totiž, aby jeho dvě dcery chodily do školy v Čechách.