Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Páteční deníky se ve svých komentářích zaměřují mimo jiné na začínající olympijské hry v Pekingu. Když jsme mohli olympijsky soutěžit v Brežněvově Moskvě a v Hitlerově Berlíně, proč bychom nemohli v Pekingu? Chceme se přece bavit a zábavy přinesou kontroverzní hry víc než ty klidné, píše se v komentáři Hospodářských novin. Navíc za hrami rudými i hnědými stála ideologie, a z té dnes mnoho nezůstalo ani Číňanům, ani jejich hostům. Svět totiž vyměnil ideologii za vliv, a kdo jej nechce ztratit, musí se s čínským způsobem vládnutí smířit, konstatuje deník.

Foto: ČTK
Páteční deníky se ve svých komentářích zaměřují mimo jiné na začínající olympijské hry v Pekingu. Když jsme mohli olympijsky soutěžit v Brežněvově Moskvě a v Hitlerově Berlíně, proč bychom nemohli v Pekingu? Chceme se přece bavit a zábavy přinesou kontroverzní hry víc než ty klidné, píše se v komentáři Hospodářských novin. Navíc za hrami rudými i hnědými stála ideologie, a z té dnes mnoho nezůstalo ani Číňanům, ani jejich hostům. Svět totiž vyměnil ideologii za vliv, a kdo jej nechce ztratit, musí se s čínským způsobem vládnutí smířit, konstatuje deník.


Jaroslav Tvrdík a Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Lidové noviny si všímají, že Jaroslav Tvrdík vymyslel pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka ďábelský plán: praštit se přes (stranickou) kapsu, svézt příští rok všechny sociální demokraty do pražské O2 Areny, a tam zvolit nového předsedu. Ukazuje to, že má nynější šéf ČSSD strach o křeslo, a tak s Tvrdíkem vymýšlejí všechno možné, aby udrželi pozice. Přesto se opět může projevit pravidlo, že čeho je moc, toho je příliš, varuje list. Nad budoucími volbami předsedy ČSSD se zamýšlí také Právo. Podle jeho komentáře přímá volba, kterou inicioval Jiří Paroubek, nyní jeho příznivcům působí starosti. Jsou opodstatněné, protože v sociální demokracii působí lidé, kteří chtějí, aby se právě přímá volba stala Paroubkovým hrobem. Svoz straníků do O2 Areny spojený s demonstrací síly a jednoty by tomu měl zabránit. Sám Jiří Paroubek však přímou volbu nezpochybňuje a obrací pozornost spíše k výsledkům nadcházejících krajských a senátních voleb. A to je podle komentátora klíč k problému. Případný debakl v podzimních volbách pošle Paroubka k zemi, naopak úspěch ho posílí tak, že zvládne i přímou volbu. O2 Arenu k tomu možná ani potřebovat nebude, uzavírá deník.


Rekordně posilující česká koruna přiměla centrální bankéře snížit sazby, a udělat tak něco, co by ještě před pár týdny nikdo nečekal, komentují HNčtvrteční rozhodnutí bankovní rady České národní banky (ČNB) snížit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Centrální banka sice přiznala, že inflace bude v příštích měsících klesat pomaleji, než dosud předpokládala, ale v souladu s inflačním cílem. "Budeme-li upravené prognóze věřit, je třeba snížení úrokových sazeb hodnotit jako správné a cenu tohoto rozhodnutí za zcela přijatelnou. Otázkou je, zda to bude stačit," naznačuje komentátor s tím, že pochyby potvrzuje i jasný příslib ČNB, že sazby letos klesnou ještě jednou.


Foto: Štěpánka Budková
Rozhodnutí ČNB komentuje také Mladá fronta Dnes. Čtvrteční rozhodnutí patřilo po letech k těm nejsložitějším, které museli centrální bankéři udělat. Inflace se totiž stále drží na dostřel sedmi procentům, což je za několik posledních let rekordní číslo, píše komentátor. To, čeho se ve čtvrtek šestice bankéřů lekla víc než inflace, je poměrně významný pokles výkonu české ekonomiky. Ta má svůj vrchol za sebou a už od poloviny minulého roku jedeme z mírného kopce. "Podle čtvrteční prognózy centrálních bankéřů se však pozvolný svah změnil na ostřejší krpál, a bylo by tedy třeba přeřadit," konstatuje autor komentáře.


Ilustrační foto
Česko se připojilo k zemím, které chtějí zabránit Nizozemcům v získání ochranné známky pro dva jejich nejproslulejší sýry, holandský eidam a goudu. Podle dnešního Práva a Lidových novin (LN) protestují ještě Německo, Rakousko, Slovensko a Itálie. Lhůta k podávání námitek u obou žádostí vyprší za měsíc. Eidam je nejrozšířenější druh sýra, který se v Česku vyrábí. "Vzhledem k rozšířenosti výrobku goudy a zejména eidamu v Česku jsou na stole námitky i od českých mlékařů," řekl Právu europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL). Doplnil, že mají solidní šanci na úspěch. Podle Březiny jsou námitky českých mlékařů na místě, ve srovnání se sýry typu eidam vyráběnými v jiných zemích Evropské unie není ten holandský ničím mimořádný.


V posledních třech měsících v Praze výrazně vzrostl počet nehod, které způsobili nebo se jich zúčastnili policisté. Píše to páteční Právo. Ředitel pražské policie Petr Želásko dokonce svým podřízeným napsal otevřený dopis a chce jim co nejdříve zařídit kvalitní školení a kurzy včetně praktických jízd. V otevřeném dopise, který má Právo k dispozici, Želásko uvádí, že pražští policisté ve služebních vozidlech byli ve druhém čtvrtletí letošního roku účastníky 81 dopravních nehod, což je v porovnání se prvním čtvrtletím nárůst o 37 procent. Z těchto nehod zavinili 83 procent. Nejčastější příčinou bylo nezvládnutí vozidla jedoucího velkou rychlostí. Policisté podle Želáska často bez opodstatnění příliš spěchají k některým zásahům nebo naopak neznají místa, kudy jezdí, a doplnil, že policisté by si měli uvědomit, že nemají absolutní přednost.


Sklářská a bižuterní skupina Jablonex Group je podle Mladé fronty Dnes na prodej. Jejích 19 různých akcionářů včetně rakouského šperkařského impéria Swarovski se ve čtvrtek rozhodlo, že firmu nabídnou k prodeji. Firmě nyní klesají tržby a musí bojovat se silnou korunou a asijskou konkurencí. "Jeden majitel může rychleji a efektivněji dokončit restrukturalizaci firmy a zajistit další rozvoj," řekl deníku jeden z největších akcionářů a předseda představenstva Jaroslav Halfar. Na prodej je firma s více než 2000 zaměstnanci a s obratem dvě miliardy korun, která kromě bižuterie razí například i českou měnu nebo vyrábí známé české perličky.