Přehled tisku

Jiří Čunek
0:00
/
0:00

Američtí detektivové z firmy Kroll sice odhalili při auditu financí vicepremiéra Jiřího Čunka řadu sporných záležitostí, další pátrání už by však podle šéfa jejich detektivů Tommyho Helsbyho nemělo smysl. Helsby to řekl v rozhovoru, který ve středu uveřejnily Hospodářské noviny.

Jiří Čunek
Američtí detektivové z firmy Kroll sice odhalili při auditu financí vicepremiéra Jiřího Čunka řadu sporných záležitostí, další pátrání už by však podle šéfa jejich detektivů Tommyho Helsbyho nemělo smysl. Helsby to řekl v rozhovoru, který ve středu uveřejnily Hospodářské noviny. Podle něj nelze usvědčit Čunka z korupce. "Osobně pochybuji, že by stálo za to do dalšího vyšetřování investovat, a to jsme také panu Schwarzenbergovi řekli," uvedl Helsby. Audit Čunkových financí, který si u agentury objednal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, trval šest týdnů a zabývali se jím dva detektivové. Těm pomáhali další tři lidé a skupina překladatelů, rešeršistů a právníků. Šéf vyšetřovatelů Helsby v rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že na ně udělala velký dojem práce, kterou před nimi na případu odvedli čeští policisté a státní zástupci. Připustil, že některé věci mohli udělat lépe, případně zvolit jiné postupy. To, že trestní stíhání Jiřího Čunka zastavili, označil za správné. K osobě šéfa lidovců listu řekl, že si mnoho problémů způsobil svými prohlášeními. "Můj dojem je, že to byla spíš jeho nezkušenost a naivita, takže jeho vina se jevila větší, než byla ve skutečnosti," poznamenal Helsby.

Finanční situace rodiny Čunků není průzračná jak beskydské potůčky, ale zakalená jako Bečva, píše se v komentáři téhož deníku, tedy Hospodářských novinách. Zvěst anglosaských cliftonů je plná špatných zpráv nejen o Čunkovi, ale také o novinářích, politicích a policistech. Jediným kladem celého případu je podle deníku potvrzení slov ministra Schwarzenberga, že svou funkci bere jako službu a splátku. Těch několik milionů z rodového majetku, které investoval do auditu, byly možná nejlépe použité peníze v českých dějinách. Kdyby knížecí hrdost dovolila, měli bychom se mu na ně do koruny složit, navrhuje list.


Mirek Topolánek a člen Mezinárodního olympijského výboru Jan Železný (vpravo), foto: ČTK
Jet nebo nejet, to je klasická hra s nulovým součtem, hodnotí Topolánkovo rozhodnutí o účasti na letních olympijských hrách v Pekingu komentář Mladé fronty Dnes. Podpoříte-li účastí české sportovce, kteří se zcela jistě v přípravě dost nadřeli, nepodpoříte bojovníky za lidská práva, kteří se zase nadřeli ve všelijakých lágrech, píše list. Viděno pragmaticky je to ale dost jedno. Kdyby Topolánek nedorazil, Češi by skákali, plavali a vrhali koulí úplně stejně a lidé v čínských lágrech by taky nedostali chleba navíc. Olympiáda však není kus žvance, z něhož si každý ukrojí, co se mu zlíbí. Už dnes je to horká a mírně zatuchlá kaše, o kterou se lze jen popálit nebo ji radši vůbec nejíst, varuje deník.


V Ostravě byl dokončen centrální velín dálnice D1. Tento "centrální mozek" D1 by měl zabránit hromadným nehodám a přispět k plynulé průjezdnosti na nejfrekventovanější české dálnici. Píšou to Lidové noviny. Centrální velín je první částí celkové modernizace dálnice D1, která má být dokončena v příštím roce a stát zhruba 2,5 miliardy korun. Díky kamerám a meteostanicím podél dálnice budou mít operátoři velína přehled o počasí a plynulosti provozu. Od záchranky, policie a hasičů se dozvědí o nehodách. Informace se pak přenesou zpět na digitální tabule umístěné podél dálnice.


Lidové noviny také komentují úterní schůzku zástupců silničních dopravců z premiérem Mirkem Topolánkem, jemuž předložili požadavky, především aby vláda ustoupila od plánu zavést úplný páteční zákaz jízd po celý rok. Jelikož sami dopravci podle komentátora LN vědí, že mnohé z jejich požadavků jsou kontroverzní, využili klasickou "salámovou" metodu. Ta by jim nakonec mohla napomoci prosadit mnohé z jejich požadavků. Zejména zavedení slev na mýtném, které jsou v Evropě běžné. Stát navíc loni na mýtném vybral více, než očekával. Daňové vratky jsou problematičtější. "Argument, že minimální spotřební daň v EU se vypočítávala již loni v říjnu, a protože koruna od té doby posílila, platí čeští dopravci více, než by museli, je zdánlivě logická", píše komentátor. Vratky by však byly podle něj nesystémové a slovy ministra financí by dláždily 'cestu do pekel'.


Mladá fronta Dnes se vrací k závěrům komise vedené předsedou Akademie věd Václavem Pačesem, která označila jadernou energii za jednu z možných variant řešení předpokládané energetické krize. Veřejná diskuse na téma jaderné energie se podle deníku vyvíjí tak, že "odpůrci jádra jsou teď zaháněni na okraj společnosti a nejlépe by je zastánci 'jediné správné energetické reality' z toho okraje skopli."ČEZ se podle komentátora chová jako každá jiná firma. Chce růst a posilovat svou moc. "A jaderná energie, na rozdíl od všech ostatních více rozdrobených zdrojů, ze své podstaty moc centralizuje. Což samozřejmě vyhovuje i politikům, formálním nadřízeným manažerů tohoto gigantu," píše. "Stát by měl ČEZ rozkouskovat a prodat. Jistě to není cesta, jak se za něj dobrat největšího balíku. Ale pak by se dalo věřit, že ceny elektřiny jsou opravdu tržní, nové reaktory potřebujeme a vyplatí se. A také by se dalo více věřit politikům a jejich komisím, protože by na ně alespoň místo jedné tlačilo firem několik," míní komentátor Mfd.