Přehled tisku

Martin Bursík
0:00
/
0:00

Lidové noviny píší, že předseda zelených Martin Bursík si „vyrábí" delegáty pro klíčový volební sjezd strany. Přes prostředníky zakládá nové základní organizace Strany zelených, které čítají vždy jen tři členy. Každá taková organizace přitom vysílá na sjezd jednoho zástupce.

Martin Bursík
Lidové noviny píší, že předseda zelených Martin Bursík si „vyrábí" delegáty pro klíčový volební sjezd strany. Přes prostředníky zakládá nové základní organizace Strany zelených, které čítají vždy jen tři členy. Každá taková organizace přitom vysílá na sjezd jednoho zástupce. Ještě před vyhlášením sjezdu oznámilo v jeden den vznik jedenáct místních organizací ve Středočeském kraji. Deník cituje šéfku republikové rady zelených Olgu Zubovou, podle níž si tak chce Bursík zajistit dostatek delegátů, kteří mu odhlasují, co potřebuje. Tedy nejen potvrzení mandátu, ale i převolbu republikové rady a případně i změnu stanov. Bursíkovi oponenti ve straně chtěli rovněž použít stejnou taktiku zakládání nových organizací. Neuspějí, protože vyhlášením sjezdu se tato možnost ruší, konstatují Lidové noviny.


V České republice chybí zdravotní sestřičky, nemocnice je proto začínají „dovážet" ze zahraničí, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Ředitel motolské nemocnice v Praze uvažuje o sestrách z Vietnamu, kam se byl nedávno podívat a kde se přesvědčil o kvalitě místních zdravotnických škol. Předsedkyně asociace sester předvídá, že přijíždět budou brzy do České republiky sestry nejen z Vietnamu, ale například i z Filipín nebo Rumunska. Všechny cizinky však budou muset před nástupem do zaměstnání nejprve složit odbornou zkoušku v českém jazyce. Právě jazyková bariéra představuje hlavní komplikaci. Mladá fronta Dnes připomíná, že za nedostatek sester může změna systému před čtyřmi lety. Pro sestry pracující bez dozoru byla zavedena povinnost vysokoškolského vzdělání. Ve zdravotnictví je přitom čeká průměrný plat kolem čtyřiadvaceti tisíc hrubého, což mnohé adeptky odradí.


Firma Koh-i-noor, legendární výrobce kancelářských a školních potřeb, možná po 160 letech zcela ukončí výrobu v České republice, informují Hospodářské noviny. Společnost zvažuje kvůli vysokým nákladům a nedostatku kvalifikovaných pracovních sil prodej své továrny v historickém centru Českých Budějovic. Už nyní Koh-i-noor vyrábí v Číně a Bulharsku, teď se chystá do Vietnamu. Předpokládá, že by tak náklady mohly poklesnout až o třicet procent. Koh-i-noor se tak přidá k řadě českých firem, které přesunují výroby do Asie, dodávají Hospodářské noviny.


Foto: Evropská komise
Deník Právo si všímá, jak se bude Česká republika prezentovat během svého předsednictví Evropské unie. Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra chce zahraničním účastníkům jednání, novinářům i občanům zprostředkovat hezkou a praktickou vzpomínku na předsednictví. Mezi propagačními předměty se tak objeví kravaty, šátky, vystřelovací deštníky, flash disky, keramické hrnky a plátěné tašky. Vidět je zatím není možné, protože nesou logo českého předsednictví, které zůstává tajné. Propagační materiály přijdou na 28 milionů korun, na celé předsednictví včetně několikaleté přípravy se počítá s částkou 3 miliard korun, upozorňuje deník Právo.


Europoslankyně Jana Hybášková plánuje ještě letos založit novou politickou stranu, aby mohla v příštím roce obhájit svůj mandát v Bruselu, poznamenávají Lidové noviny. Podle volebního zákona v České republice, na rozdíl od jiných zemí, totiž mohou do Evropského parlamentu kandidovat jen strany. Hybášková byla před čtyřmi lety zvolena za SNK-ED, z tohoto uskupení však vystoupila a znovu za něj proto již kandidovat nemůže. Za primární funkci nového uskupení označila angažmá v evropské politice, působení v české politice však nevyloučila. Lidové noviny uvádějí, že v kuloárech se hovoří o tom, že u zrodu nového uskupení by mohl stát i bývalý člen Evropské komise Pavel Telička.


Negativní dopady silné koruny pociťují nejen čeští exportéři, ale i podnikatelé v centru Prahy, konstatují Hospodářské noviny. Hlavní město totiž začíná být pro zahraniční turisty drahé. Obchůdky se suvenýry tak zejí prázdnotou, přestože turistická sezona je v plném proudu. Někteří prodejci drobného dárkového zboží odhadují tržby na třikrát nižší než loni ve stejném období. Aby přilákali zákazníky, zlevňují zboží pro turisty, někdy až na polovinu původní ceny. Obávají se, že nebudou moci zaplatit nájmy a nezbude jim, než své obchody na konci sezony zavřít. Na silnou korunu si stěžují i hoteliéři, aukční síně a prodejní galerie s uměním a starožitnostmi.


Deník Právo si všímá, že syn zakladatele obuvnického podniku Tomáš Baťa neuspěl se svou stížností na Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva. Ve Štrasburku usiloval o náhradu za rozsáhlý rodinný majetek, který byl v roce 1945 znárodněn na základě Benešových dekretů. Hájil se tvrzením, že po smrti svého otce v roce 1932 zdědil 75 procent akcií společnosti Baťa, a. s. Česká republika naopak argumentovala poslední vůlí Tomáše Bati staršího a výsledky dědického řízení ukončeného v roce 1933, z nichž vyplývá, že akcie předmětem dědictví nebyly. Evropský soud pro lidská práva prohlásil Baťovu stížnost za nepřijatelnou a jeho další stížnosti týkající se práva na spravedlivý proces a na prostředek nápravy za zjevně neopodstatněný.