Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentáře českých deníků se věnují postojům české vlády k irskému odmítnutí Lisabonské smlouvy. Právo soudí, že poté, co Lisabonskou smlouvu schválila i Británie, připadla Česku klíčová pozice. Premiér Mirek Topolánek se přitom nachází v obležení.

Alexandr Vondra,  Mirek Topolánek a Karel Schwarzenberg,  foto: ČTK
Komentáře českých deníků se věnují postojům české vlády k irskému odmítnutí Lisabonské smlouvy. Právo soudí, že poté, co Lisabonskou smlouvu schválila i Británie, připadla Česku klíčová pozice. Premiér Mirek Topolánek se přitom nachází v obležení. Proti smlouvě se staví čestný předseda jeho strany, pro jsou menší koaliční partneři i opoziční ČSSD. Proti je dost modrých poslanců a senátorů, pro naopak voličské jádro ODS. A k tomu všemu se přidává předsednictví EU. Podle deníku by měl Topolánek jednat především logicky a vyvarovat se hloupostí. „Na Václava Klause jako na euroklauna už si Evropa zvykla a vážně ho nebere. Avšak českou zahraniční politiku formuluje premiér s vládou a tam by eruopkašpařiny neměly mít místo,“ uzavírá svůj komentář Právo.

Foto: ČTK
Lidové Noviny identifikují mezi evropskými politiky tři skupiny. Válcovače, kteří prosazují přehlasování irského veta, pohřbívače, pro něž je Lisabonská smlouva jednou provždy mrtvá, a uhýbače, kteří nejsou s to zaujmout jednoznačnou a srozumitelnou pozici. K nim se zařadil i Mirek Topolánek. Pro pohřbení Lisabonu totiž nezískal od koalice mandát, proti převálcování Irů zase hovoří Právo. Topolánek tak může chvíli zlobit, vydírat a odmítat tlačit na pokračující ratifikaci, připouští list, nakonec ale nejspíš stejně ustoupí většině.


Tomáš Julínek a Tomáš Cikrt,  foto: ČTK
Mladá Fronta Dnes se zamýšlí nad ústupky ministra zdravotnictví v otázce reforem. Tomáš Julínek plánoval vyhrát válku vystřelením jedné velké bomby, vypadá to však, že z reformy zbude jenom lehký balonek, konstatuje deník. K ledu byly odloženy totiž tři nejdůležitější ze šesti reformních zákonů, které chtěl Julínek sněmovně představit v jednom jediném balíku. Na legální přikoupení lepšího kloubu, na překážky vzniku monopolů či na jasné rozlišení mezi tím, co u lékaře a platit a co ne, si tak budeme muset ještě počkat. Starý zdravotní stroj se všemi nemocnicemi a pojišťovnami se tak do 21. století ještě nevypraví, domnívá se Mladá Fronta Dnes.


K vyhláškám českých měst zakazujícím popíjení alkoholu na některých veřejných prostranstvích se ve svém komentáři vracejí Hospodářské Noviny. Návrat k dobrým mravům považuje list za jednoznačně pozitivní, v českém případě však podle něj nejde o mravní výchovu či ochranu před alkoholem, ale o bič na ty, které nechceme vidět. Vyhlášky tak vyhánějí z dohledu všechny ty, kteří nestačí nárokům „slušné většiny“ a otevírají cestu k zákazu všeho nepohodlného. Pomůže nám i jim, když si zakážeme se na sebe dívat, ptá se deník na závěr svého komentáře.


Extremisté z Národní strany a její „polovojenské“ jednotky Národní gardy vyhlašují v Karlových Varech kurzy sebeobrany pro malé školáky, informuje Mladá Fronta Dnes. Obratně využívají situace na karlovarské Základní škole Jana Amose Komenského, kde koncem května skupina Romů napadla tři žáky třetí třídy a oloupila je. Rodiče se o své děti nyní bojí a doprovázejí je do školy. Národní garda na jejich obavy zareagovala nabídkou kursů sebeobrany pro místní děti a na svých webových stránkách zveřejnila fotografie z výcviku v improvizované tělocvičně. Na stránkách Mladé fronty dnes před rizikem přenosu ideologie gardistů, kteří vedle rasismu podporují i nenávist k cizincům a homosexuálům, varují politologové.


Česká republika již brzy obdrží další arbitrážní rozsudek, upozorňuje deník Právo. Po vyrovnání s japonskou investiční bankou Nomurou se ke konci blíží arbitráž mezi státem a firmou Diag Human, která žádá odškodnění za ztráty z obchodu s krevní plazmou z počátku 90. let. Podle informací Práva obě strany sporu předaly rozhodčímu senátu důkazy a závěrečné návrhy rozsudku. Končené rozhodnutí by mělo padnout nejpozději na podzim letošního roku. Česká republika by mohla přijít až o 14 miliard korun, o výsledné částce rozhodnou nezávislé znalecké posudky.


S pořadím nejvýznamnějších firem na českém trhu v roce 2007 seznamují čtenáře Hospodářské Noviny. Již po jedenácté za sebou obsadila první místo Škodovka, následovaná firmami ČEZ a Foxconn CZ. Žebříček sestavuje sdružení Czech Top 100, které hodnotí firmy především podle výše tržeb, neopomíjí však ani další kritéria. Sto největších společností utržilo v loňském roce celkem 2,54 bilionu korun, což představuje 69 procent HDP. Škodovka se přitom na této částce podílela sumou 222 miliard korun.