Přehled tisku

Фото: Штепанка Будкова
0:00
/
0:00

Ústavní soud získává podle komentáře pátečních Lidových novin zvláštní roli - je konečnou instancí české politiky, protože permanentně rozhoduje o ústavnosti vládních rozhodnutí. Autor komentáře to píše mimo jiné v souvislosti se středečním jednáním soudu o zdravotních poplatcích.

Ústavní soud získává podle komentáře pátečních Lidových novin zvláštní roli - je konečnou instancí české politiky, protože permanentně rozhoduje o ústavnosti vládních rozhodnutí. Autor komentáře to píše mimo jiné v souvislosti se středečním jednáním soudu o zdravotních poplatcích. "Česká politická scéna je otřesný Kocourkov a Ústavní soud v něm, jak vidno, hraje aktivní roli. Stížnosti na jeho politizaci z úst předsedy Rychetského je těžké brát jinak než jako pokrytectví. A vyhlídky tohoto způsobu politiky jsou více než tristní," poznamenává komentátor.


Počet 12 bodů, po jejichž dosažení přijdou neukáznění řidiči na rok o řidičský průkaz, se v budoucnu pravděpodobně nezvýší. Návrh zvýšit jejich počet na 18 ve čtvrtek nepodpořili členové expertní komise, která připravuje úpravy bodového systému trestání neukázněných řidičů i celého silničního zákona. Informují o tom Lidové noviny, Mladá fronta Dnes i Hospodářské noviny. Některé změny komise podpořila. Například řidiči, kteří po dosažení 12 bodů přijdou na rok o řidičský průkaz, budou možná muset povinně absolvovat psychologické vyšetření. * Úvahám o změnách v udělování trestných bodů se Hospodářské noviny věnují také v komentáři. "Při jakýchkoliv změnách nelze zapomínat, že skutečně zavilé dravce žádný Damoklův meč nezastaví. Na ty platí jen síla, tedy spíš břitký meč Artušův. Třímat v rukou jej musí policie, hemžící se na silnicích a dálnicích daleko víc než dosud," píše autor. Prací dopravní policie se zabývá komentář Mladé fronty Dnes. "I když policisté pomáhají a chrání, jsou částí represivní síly státu. Represe působí a má působit na zločince - ke zlepšení celkového stavu společnosti, tedy ani společnosti silniční, vést prostě nemůže," píše mimo jiné autor.


Snahy o privatizaci zdravotnických zařízení komentuje Právo. "Důležité je hlavně vědět, že privatizace zdravotnických zařízení není akutní potřebou, vždyť většina jich už je v soukromých rukách. Není kam překotně spěchat. A pokud se přece jen někde spěchá, pak to budí podezření, že spíš než o zajištění léčby jde zúčastněným o přihrání majetku spřáteleným firmám," píše autor komentáře.


Hospodářské noviny otiskují rozhovor s bývalou americkou ministryní zahraničí, českou rodačkou Madeleine Albrightovou. Válka v Iráku se podle ní zapíše do historie hůř než válečný konflikt ve Vietnamu. Českému deníku také řekla, že jde o "největší propad americké zahraniční politiky". Válka podle ní dala na Blízkém východě do pohybu síly, které teď půjdou jen těžko uklidnit.


Vládní výbor pro práva dětí podle Mladé fronty Dnes ve čtvrtek odsouhlasil návrh zákona, podle něhož by rodiče nesměli v budoucnu fyzicky trestat své děti. V zákoně o rodině a ve školském zákoně by se nově měla objevit věta, že tělesné tresty, ale i zesměšňování a ponižování dětí jsou ve výchově nepřípustné. Zpočátku by za porušení zákona sankce nehrozily. "Později je zavést chceme. Nejspíš to bude pokuta,"řekla již dříve ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle průzkumu agentury Median pro Lidové noviny, které ho otiskly minulý týden, ale tři pětiny Čechů nesouhlasí s tím, aby fyzické trestání dětí zakazoval zákon.


Na český bankovní trh vstupuje první banka, kterou budou vlastnit Rusové. Podle Hospodářských novin je už jen otázkou hodin, kdy Česká národní banka udělí licenci Bance mezinárodní spolupráce, dceřiné firmě První česko-ruské banky (PČRB). Termín pro rozhodnutí vyprší totiž ČNB již tuto neděli, píšou HN. O licenci už PČRB v minulosti neúspěšně žádala, Česká národní banka ale žádost zamítla kvůli údajně nevyjasněné majetkové struktuře banky.


Vyhazovač kyperského nočního podniku v centru Nikósie prý v sobotu v noci odmítl vpustit dovnitř českého premiéra Mirka Topolánka, který se tam chtěl dostat na diskotéku. Na svých internetových stránkách to napsal list Cyprus Mail. V pátečním vydání o tom informoval deník MF Dnes. Topolánek byl od soboty do pondělí na Kypru na oficiální návštěvě. Podle kyperského listu se Topolánek se svou delegací snažil vyhazovače přemluvit, aby ho pustil na diskotéku, argumentem, že je českým premiérem. To však prý vyhazovače nepřesvědčilo. Topolánkovi se prý do klubu podařilo dostat až po tom, co zavolal majiteli klubu a ten spor urovnal.