Přehled tisku

Jan Švejnar
0:00
/
0:00

Deník Právo komentuje úvahy Jana Švejnara o případné kandidatuře do Senátu. "Koná rozumně, ze senátního křesla se bude za pět let lépe startovat do příští volby hlavy státu než z prosté profesorské židle."

Pokud se Jan Švejnar rozhodne pro, bude podle svých slov kandidovat jako nezávislý. Komentátor ale soudí, že Senát není "ideálním hřištěm pro osamocené hráče bez stranického zázemí" a uvádí například případ politického pádu kdysi populárního Václava Fischera. "Z nesporných osobností se zhusta stávají senátní nicky, nejsou-li spojeni s konkrétní partají stranickou pupeční šňůrou,“ míní komentátor a dodává, že příštího prezidenta může opět volit parlament a Janu Švejnarovi by se mohlo za pět let stát, že by se při případné další kandidatuře na hlavu státu "neměl o koho opřít."


Příznivcům sociální demokracie adresoval svá slova komentátor Mladé fronty Dnes. "Mnozí socialističtí předáci se ohánějí vámi, kteří jsou méně majetní. Chudí a znevýhodnění lidé jsou jim však podle mě z hloubi duše ukradení. Mnoho socialistických politiků si libuje v bohatství a hýření a vy jste jim dobří jen k tomu, abyste je vytáhli k moci." Autor komentáře připomíná, že bývalý předseda sociální demokracie Miloš Zeman projevoval pokud šlo o luxus "netečnost hodnou ryzího socialisty." Komentátor se také ptá, zda voliče ČSSD, z nichž mnozí jsou důchodci, neuráží výroky bývalého ministra Jandáka o tom, že na Floridě jsou krokodýli, smrad a důchodci? "Kdysi Paroubek označoval nynější kabinet prvorepublikovým názvem vláda panské koalice. Já bych mu to vrátil marxistickým výrazivem. Kdyby se jeho nynější ČSSD dostala k moci, byla by to pravděpodobně vláda aristokracie nikoli dělnické, nýbrž nenažrané a křupanské," končí komentář Mladé fronty Dnes.


Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Proč ta komedie, ptá se komentář Lidových novin. Naráží na vystoupení premiéra Mirka Topolánka, na kterém mluvil o důvodech, proč nepojede na olympiádu do Pekingu. "Nejprve si rýpl do Václava Klause, kterého "pochválil" za to, že se z olympiády "šikovně dostal" operací kyčle," čímž si podle komentátora připsal body u těch, kdo jsou na prezidentovo slovíčkaření alergičtí. Body získal i u těch, kterým se nelíbí arogance čínského režimu. A jako další důvod nepřítomnosti na olympiádě žertem jmenoval předseda vlády fakt, že jeho partnerka Lucie Talmanová je členkou spolku přátel Tibetu a to by jí přece nemohl udělat. "To vše ovšem premiér dobře věděl už předtím, než alibisticky tvrdil, že o své účasti nechá hlasovat vládu."


Milan Jirásek,  foto: ČTK
Komentář Hospodářských novin se věnuje výrokům předsedy českého olympijského výboru Milana Jiráska a píše, že se Jirásek v rozhovoru pro HN stal neformálním mluvčím čínské ambasády. Kritizoval například politiky, za bojkot zahajovacího ceremoniálu v Pekingu. Chovají se podle Jiráska pokrytecky, když lobbují za spolupráci s Čínou v hospodářské sféře a na druhé straně bojkotují zahájení her. "Od sportovců nečekáme zázraky. Ale pokud by se zázrak stal a někdo pocítil potřebu v Číně cokoli říci, mohl by Jirásek místo kibicování do politiky radši slíbit, že se sportovců zastane a ne že bude peskujícím policistou," soudí komentátor.


Deník Právo informuje, že návrh novely zákona o pedagogických pracovnících uvažuje o tom, že učiteli na základní škole by měla stačit maturita. Mohlo by se tak stát, že i klíčové předměty by učili lidé bez vysokoškolského vzdělání. Podle proděkana Pedagogické fakulty UK v Praze Zdeňka Heluse se ministerstvo školství tímto krokem zasazuje o naprostou degradaci učitelského povolání. Stínový ministr školství Jiří Havel uvedl, že by se mohl zvýšit tlak na kantory zejména pokud jde o finance. Ředitelé by jim totiž mohli začít vyhrožovat, že je nahradí středoškoláky. Ministerstvo školství ale upozorňuje na to, že v České republice učí asi 20% nekvalifikovaných učitelů, ti by museli bez uvedené úpravy přestat na konci roku 2009 vykonávat pedagogickou činnost, což by vedlo v některých regionech ke kolapsu některých typů škol. Ministerstvo také uvádí, že varianty návrhu jsou pouze pracovní a existují i další možnosti. Právo ale píše, že jím oslovení děkani mají návrh novely k dispozici a připravují protestní vystoupení a semináře.


Foto: ČTK
Korunovační klenoty budou od 19. dubna k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu. Právě tomuto tématu se obsáhle věnuje Mladá fronta Dnes. Tentokrát budou spolu s klenoty vystaveny i další čtyři desítky exponátů souvisejících s historií korunovací - transportní truhly na klenoty, deskové malby nebo relikviář svatého Václava ve tvaru ruky. Korunovační klenoty jsou podle tradice Karla IV. vystavovány jen při výjimečných příležitostech. Ozývají se i hlasy, že by měly být vystaveny trvale. Šéfka památkového odboru Pražského hradu Ivana Kyzourová řekla, že se osobně nebrání představě, že by klenoty byly vystaveny stále. A domnívá se, že ani z památkářského hlediska by tomu nic nebránilo. Mluvčí prezidenta Václava Klause Petr Hájek ale zdůraznil, že by taková expozice stála ročně stamiliony.