Přehled tisku

Foto: Lidové noviny, 8.4.2008
0:00
/
0:00

Tři pětiny Čechů nesouhlasí s tím, aby fyzické trestání dětí zakazoval zákon, vyplývá to z průzkumu, který si nechaly vypracovat Lidové noviny. S návrhem na zákaz fyzického trestání dětí přišla před časem ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková, kterou ale výsledek průzkumu nepřekvapil.

Je podle ní nutné otevřít o fyzických trestech velkou a veřejnou diskusi. S tělesnými tresty mají Češi zkušenosti a řada rodičů je užívá dodnes. Ministryně Stehlíková ale soudí, že jsou jiné možnosti, jak dítě potrestat. Je možné zakázat mu oblíbenou činnost nebo mu domluvit a vysvětlit, co přesně udělalo špatně. Podle odborníků není důvod k uzákonění zákazu tělesných trestů. Navíc by musela v případě zákazu být určená hranice, aby bylo jasné, co za tělesný trest už považovat. Plán ministryně má největší, téměř sedmdesátiprocentní, podporu mezi lidmi pocházejícími z rodin, které bití zavrhly. Komentář deníku upozorňuje, že z průzkumu vyplývá, že většina lidí rozlišuje mezi fyzickými tresty a týráním, přičemž týrání neschvaluje. Stáváme se podle něj rukojmími extrémních případů. "Bohužel se pravidla čím dál víc šijí na míru různým deprivantům a cenu za to nese celá společnost."


Jiří Paroubek
Radar projde, soudí komentář Hospodářských novin. Říká to podle něj politická logika a to i přesto, že situace vypadá pro premiéra beznadějně. "Už v tak slabé koalici odmítají poslušnost tři poslanci. Přeběhlíci dostali od "řídícího důstojníka" z Nového Veselí pokyn k bojkotu a šéf demokratické opozice vyhrožuje svým lidem: Kdo podpoří základnu, skončí." Přes to ale komentátor soudí, že na Miloše Melčáka a Michala Pohanku je spoleh a také obrat poslance Evžena Snítilého při prezidentské volbě naznačil, že má předseda vlády "pro případ nouze zálohy." Navíc radar si byli na Marschallových ostrovech prohlédnout tři socialističtí poslanci a po svém návratu o něm mluvili vstřícně. Mirek Topolánek má navíc v ruce tajný trumf: Jiřího Paroubka, jehož postoje jsou "gumovější než medvídci Hariboo,"míní komentář a dodává, že předseda ČSSD proti radaru nic nemá, jen na protiamerických náladách honí body. "Vposledku je v zájmu samých socialistů, aby tady radarová základna stála - a oni ji mohli voličům vždy a všude připomínat."


Za rebela na startu označuje komentář deníku Právo Matěje Stropnického ze Strany zelených. Předseda zelených Martin Bursík už totiž v příštích volbách jen stěží sehraje roli "apoštola nového politického stylu." Zelení budou muset voliče přesvědčit, že jejich zeleň bude tentokrát opravdu zelená a ne zeleno-modrá. Stropnický navíc bude mít šanci získat hlasy stejně mladých voličů. "Tím, kolik mu je, jak vypadá a pověstí nepošpiněnou kompromisy těch starších."


Případům zneužívání dětí v zájmových oddílech nebo na dětských táborech se věnuje Mladá fronta Dnes v souvislosti s případem zneužívání chlapců v turistickém oddíle Malý princ. Podle ředitelky Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové jsou důvodem útoku pedofilů především nízké tresty, které soudy za tento trestný čin vyměřují. Psycholog Jeroným Klimeš říká, že existují oblasti, kam se pedofilové "rvou pod tlakem." A není to jen náhradní rodinná péče ale také právě dětské oddíly a kroužky obecně. "Jednou z nejlepších obran vůči těmto jedincům je vedení podrobných a trvalých záznamů o všech pedofilních deliktech."


Hospodářské noviny informují o působení českých archeologů v Egyptě a přinášejí také rozhovor s Hanou Navrátilovou, vědeckou pracovnicí Českého egyptologického ústavu. Podle ní pracují čeští egyptologové často ve velmi obtížných situacích třeba v podzemních labyrintech mohutných šachtových hrobek. Za největší úspěchy české egyptologie považuje Navrátilová objevy v Abúsíru, kdy zdánlivě prozkoumané naleziště vydalo ještě řadu unikátních staveb. Například unikátní pyramidový komplex krále Raneferefa, v němž byly objeveny jedinečné papyrové archivy, které umožňují nahlédnout do každodenního fungování instituce, jakou byl královský zádušní komplex. Výstavu věnovanou padesátiletému působení českých archeologů v Egyptě zahájil prezident Václav Klaus.


Nad tolik diskutovanou situací v českém fotbalu se zamýšlí komentář Lidových novin. Fotbalový svaz ke kauze násilí na stadionech staví značně ofenzivně a kluby jako pořadatelé nadále odmítají přijmout plnou odpovědnost za to, co se při akcích děje. Nápad, že by kluby neměly pořádat zájezdy svých fanoušků na cizí stadiony svědčí podle komentátora o tom, že se v hlavách funkcionářů dějí podivné věci. Kdo jiný než klub by měl své příznivce znát a umět mezi nimi rozlišit? "Místo aby autobusy byly oázami fanoušků se zárukou, raději nebudou vůbec. Otázkou je, zda je za podobnými "řešeními" pouze lenost, anebo spíš obava, zda peníze za vstupenky od primitivů nebudou klubům chybět."