Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Více než tři z pěti Čechů si přejí, aby se velikonoční Velký pátek stal státním svátkem. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu veřejného mínění, který pro Lidové noviny zpracovala agentura Median. Podle něj by 61,9 procenta Čechů chtěla mít v tento den volno.

Foto: ČTK
Více než tři z pěti Čechů si přejí, aby se velikonoční Velký pátek stal státním svátkem. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu veřejného mínění, který pro Lidové noviny zpracovala agentura Median. Podle něj by 61,9 procenta Čechů chtěla mít v tento den volno. Jen 49,2 procent ale Velikonoce spojuje se smrtí a vzkříšením Ježíše Krista a tedy křesťanstvím. O povýšení Velkého pátku na státní svátek stojí sice podle Median více ti lidé, kteří chápou Velikonoce jako křesťanský svátek, zájem o něj však má i 57 procent Čechů, kteří Velikonoce jako významný křesťanský svátek nevnímají. Nejvíce by zavedení státního svátku na Velký pátek chtěli děti a mladí lidé do 17 let, naopak největšími odpůrci dne volna navíc jsou důchodci, vyplývá z průzkumu.


Komentář Hospodářských novin se vrací k plánům ministra spravedlnosti na změnu volebního systému, aby se v příštích parlamentních volbách předešlo podobnému patu, jakého jsme byli svědky v roce 2006. "Uzákonit ve volebním zákoně pár křesel navíc pro vítěznou stranu jen snižuje význam voličského rozhodnutí," soudí autor sloupku. A hlavně hlasovací pravidla podle něj jinak solidně fungují a pravděpodobnost opakování minulého unikátního výsledku je mizivá. "A jestli přesto vize další remízy politiky tak děsí, proč jednoduše nesníží nebo zvýší o jednoho počet poslanců v dvousetčlenné Poslanecké sněmovně?" Realizace plánů na bonusová křesla je ale podle Hospodářských novin ještě nejistá: "Možná volební inženýři sami sbalí své plány. Jestli bude pokračovat nynější trend preferencí s ČSSD daleko vpředu, těžko si představit, jak Topolánek chystá pro Paroubka prémii. Pokud by přesto naděloval křesla zdarma, sám by si zasloužil nějaký bonus za velkorysé podstrojování rivalovi," uzavírá.


Foto: Evropská komise
V 15 starých členských zemích Evropské unie si peníze legálně vydělává 43.000 Čechů, což představuje pouze 0,43 procenta obyvatel. Podle pátečního Práva to vyplývá ze studie, kterou vydal Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. Nejvíce Čechů pracuje v Německu, Velké Británii a Rakousku, uvádí studie. Česká republika podle výzkumu patří k zemím s nízkým migračním potenciálem. O možnosti najít si práci v zahraničí uvažovala teoreticky třetina dotázaných, reálně asi 15 procent. Skutečně však odchází jen malá část. Češi zůstávají v tuzemsku kvůli růstu životní úrovně a platů, obavám z potíží při hledání práce v zahraničí, jazykové bariéře a očekávané nutnosti přijmout v cizině podřadnou práci.


Hospodářské noviny oceňují rozhodnutí sněmovny o jmenování amerikanisty Josefa Jařaba, dramatika Milana Uhdeho a lékaře Jiřího Presla do Rady České televize. "Všichni tři jsou silnými osobnostmi a dobrými kandidáty," píše komentátor. Že se opoziční ČSSD nepodařilo prosadit ani jediného jejího uchazeče není sice podle deníku "systémově správné", nicméně strana si to svými nominacemi zasloužila. "ČSSD navrhla kandidáty doslova nehorázné, partajní, politické a čisté vykopávky oposmlouvy," hodnotí komentátor. Lidové noviny naopak výběr nových členů Rady ČT kritizují. Jejich volba je podle deníku výsměchem veřejnoprávnosti. "Veřejnoprávní média v Česku jsou parlamentními stranami absolutně ovládaná," píše. Dokládá to mimo jiné Uhdem, "který svého času nabízel, že bude Václavu Klausovi chodit pro pivo." Komentátor není překvapen, že dřívější kritici výběru radních se neozývají. "Mlčí, dostali svůj podíl," uzavírá komentář.


Největší tuzemský obchodní řetězec s hudebními a filmovými nosiči Bontonland v několika příštích měsících uzavře pět ze 30 svých prodejen. Píše o tom Mladá fronta Dnes a připomíná, že prodej se ve stále větší míře přesouvá na internet. Za několik dní budou zrušeny pobočky na pražském Zličíně a v Pardubicích. Následovat budou obchody v Chomutově, Teplicích a ve Frýdku-Místku.