Přehled tisku

Nepokoje v Tibetu, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Hospodářské noviny komentují postoj české vlády k situaci v Tibetu. Vláda prý udělala dobře, že se jasně vyslovila k čínské brutalitě a je chytré že se v "úderném a konkrétním" textu nezmínila o olympiádě, což by odvedlo debatu úplně jinam.

Nepokoje v Tibetu,  foto: ČTK
Takhle se lze soustředit na podstatné: "Vláda žádá propuštění preventivně zadržených osob a žádá, aby nebyly vystavovány lidsky nedůstojnému zacházení. K dialogu je třeba přizvat i Jeho Svatost dalajlámu. Když člověk čte ve srovnání s tím bezobsažné výzvy evropských úřadů, chce se opět doufat: Co když najde i tohle slovo následníky?"

Situace v Tibetu si všímá také komentář deníku Právo, který mimo jiné poznamenává: "Schwarzenberg, Bursík a pravice rozšiřují kolovrátek kritiky porušování lidských práv - dosud to byla Kuba, Barma a Bělorusko." Na Rusko a Čínu si prý zatím moc netroufali. "Marně čekám na jejich kritiku Saudské Arábie či Konga. To nejde, to by se Spojené státy zlobily,"poznamenává komentátor.


Lidové noviny se věnují kriminalitě dětí a mladistvých. Krádeže a krádeže vloupáním páchají většinou v partách a vedlejší škoda, kterou svým jednáním způsobí bývá často větší, než lup, který si odnesou. Mezi mladistvými delikventy bývají často žáci učebních oborů, nezaměstnaní a žáci speciálních a základních škol. Kriminalita dětí a mladistvých od roku 1999 klesla. Důvodem jsou populačně slabší ročníky a také to, že hranice trestného činu stoupla na pět tisíc korun z původních dvou. Podle komentáře deníku nedošla situace v Česku ještě tak daleko jako v některých chudinských a přistěhovaleckých čtvrtích západní Evropy. Nicméně "některé potřebné ingredience se vyskytují i u nás: rodiče, kteří nemají na děti čas a postrádají autoritu a bezradná justice." Komentář také míní že to, že zločinci nejsou trestně odpovědní neznamená, že by jim neměly hrozit např. výchovné tábory. Bude jedině ku prospěchu věci, pokud to některé rodiče vyděsí a začnou spolupracovat. Pokud ne, bude muset dodávat mladým delikventům řád do života stát. "Bude to drahé, ale jsou to stejně důležité investice do lidského kapitálu jako výdaje na vysoké školy a vědu," uzavírají Lidové noviny.


Foto: ČTK
Komentář Mladé fronty píše, že "vláda vydala knížečku, v níž poukazuje na své úspěchy" a prezident s premiérem se rozhodli, že se budou nadále potkávat. Bylo by zajímavější, kdyby se dva čelní představitelé státu dohodli, že se vídat nebudou a vláda by se ve své brožuře pohaněla. Sebechvála kabinetu je zasloužená. Premiér je totiž možná světovým rekordmanem v disciplíně: "kolik reforem se dá prosadit s nulovou převahou ve Sněmovně." Komentátor ale upozorňuje na to, že brožurka by mohla být poslední. "Zelení a lidovci si totiž právě uvědomili, že je na nich, aby zničili bohulibé dílo pánů Pohanky a Melčáka.


"Poslanci mají alibi, revizor po nich nesmí chtít jízdenku," píše deník Právo. Poslanci a senátoři mohou v pražské hromadné dopravě dál jezdit bez jízdenky, vyplývá to ze závěrů právního rozboru sněmovních legislativců. Ten se opírá o zákon a nedávné rozhodnutí obvodního soudu. Právu to řekl předseda mandátního a imunitního výboru Miloslav Kala z ČSSD, který legislativu požádal o stanovisko kvůli snaze pražského magistrátu a dopravního podniku pokutovat zákonodárce za jízdu "načerno". Předseda ústavně-právního výboru občanský demokrat Marek Benda ani Miloslav Kala nejsou přesvědčeni o tom, že pražský dopravní podnik je soukromou společností. Té by totiž museli zákonodárci za službu platit. Miroslav Kala dodal, že bude záležet na politicích, jestli budou riskovat ostudu, že je bude kontrolovat revizor. Toho, kdo by se revizorovi postavil, by prý okamžitě všichni v médiích roznesli na kopytech. Marek Benda i Miloslav Kala se shodli, že východiskem ze situace by byla změna zákona o platech ústavních činitelů. Zrušení bezplatnosti dopravy by se podle Bendy nelíbilo poslancům, kteří dojíždějí ze vzdálenějších míst.


Nově zvolená Miss ČR Zuzana Jandová,  foto: ČTK
V sobotu byla zvolena nová Miss České republiky. Na soutěž reaguje komentář Mladé fronty Dnes. Autorka v něm upozorňuje na varování lékařů, že příliš vyhublé krásky jsou nebezpečným vzorem pro děvčata. Nový majitel soutěže Jan Moťkovský chce podle svých slov propojit Miss s charitou a podporovat ústavy a dětské domovy. Komentátorka Moťkovskému vzkazuje, že pokud mu opravdu na dětech z dětských domovů záleží, aby je raději při "svých charitativních výjezdech s přeštíhlými modelkami" vynechal. Jen tak preventivně kvůli jejich zdraví. "Můžete přece pomáhat třeba opuštěným seniorům. I když, chápu...Na fotkách s vašimi královnami asi nebudou vypadat tak dobře, že?"


Hospodářské noviny přinášejí téma: Jak vybrat soukromou školu. Píší mimo jiné, že vzdělávání dětí na soukromé škole přestává být v České republice výjimkou. Větší zájem je v posledních letech o školy mezinárodní i české. Deník rodičům radí, aby při vybírání školy věnovali pozornost např. úspěšnosti uchazečů při přijímání na VŠ, počtu žáků ve třídě nebo tomu, kolik prostoru je při výuce věnováno cizím jazykům.