Přehled tisku

Brüder Masín
0:00
/
0:00

Deníky shodně komentují skutečnost, že premiér Mirek Topolánek ve Washingtonu ocenil medailí bratry Josefa a Ctirada Mašínovy, kteří se postavili se zbraní v ruce komunistickému režimu v Československu.

Deníky shodně komentují skutečnost, že premiér Mirek Topolánek ve Washingtonu ocenil medailí bratry Josefa a Ctirada Mašínovy, kteří se postavili se zbraní v ruce komunistickému režimu v Československu. Synové válečného hrdiny Josefa Mašína se v roce 1953 probili do Západního Německa. Při jejich protikomunistické činnosti zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka. Podle Hospodářských novin Topolánek chápe příběh Mašínových jako kovbojku, což je nepřesné. Autor komentáře míní, že Mašínovi patří spíše do řecké tragédie, v níž se hrdina rve s osudem dle nejlepšího svědomí, a přesto skončí bídně. Deník rozvádí, že si do příběhu Mašínových promítáme dilema, kam až lze zajít v boji proti zlu. "Otázka je vážná, ale hledání jediné přípustné odpovědi tak připomíná absurdní sofistiku: Smí pacifista zastřelit člověka, který chce granátem zabít pět lidí?" píše deník. Podle komentátora je správné, že pro většinu lidí zůstává pohled na Mašínovy černobílý. "Jeden z nás staví obranu svobody nade vše, dokonce nad svůj či cizí životy. Pro druhého je život hodnotou nedotknutelnou v každé krajnosti. Kdo z nás byl povolán vnucovat svůj svět ostatním?" poznamenává.


Morální otázka, kdo má právo zabíjet - v tomto případě nenarozené dítě - je i v podtextu komentáře Mladé fronty Dnes, která se zamýšlí nad případem ženy, která žaluje nemocnici za špatně provedenou interupci. Jedno z dvojčat přežilo a dnes je holčičce osm let a matka se o ni řádně stará. "Pokud si ona matka skutečně myslí, že se dcera o její odškodňovací snaze nikdy nedozví, tak je dost naivka. Dcera je na nejlepší cestě stát se stejnou obětí informační společnosti, jako Ondra z Kuřimi. Samozřejmě, že se to dozví, že se o to, "hodní lidé" postarají. Pokud matka nějaké peníze vysoudí, měla by je uložit s dobrými úroky, protože dítě bude jednou peníze potřebovat na stále dražší služby terapeutů." Ti budou mít podle komentátora dost obtížnou práci, protože "je těžké klientce vymluvit tristní fakt: maminka chtěla dostat peníze za to, že jsi naživu."


Komentátor Lidových novin rozebírá situaci ve Straně zelených. Všímá si hlavně projevů, které pronikají na veřejnost, ať už je to zveřejněná vulgární textová zpráva z mobilu nebo popis jednání předsednictva strany, které se tváří jako zápis z jednání a ukazuje, že strana je pod Bursíkovým vedením stejně pragmatická a obhroublá jako jiné. "Svépomocné podemílání vlastní důvěryhodnosti je ale pro zelené zvlášť riskantní na prahu důležitých zkoušek, jimiž budou muset projít," píše komentátor. "Pokud bude Jiří Čunek vrácen do vlády způsobem, jenž Karlu Schwarzenbergovi neumožní v ní nadále setrvat, další zelení ministři buď budou knížete následovat, anebo strana ztratí tvář. (...) Další okamžik pravdy nastane pro zelené v souvislosti s brdským radarem. Nebude-li smluvně zajištěno jeho zapojení do obranného systému NATO, zelení pro něj podle sjezdového usnesení nemohou zvednout ruku. Velmi brzo tak mohou zelení řešit dilema, zda zůstat ve vládě a zčásti v ní uskutečňovat svůj program, anebo odejít do opozice." Jak ale dodává komentář Lidových novin, ve stavu rozhádanosti budou jednotné stanovisko těžko hledat. "Nebylo by divu, kdyby Bursík nečekal až na jaro 2009 a iniciativně vyvolal předčasný sjezd, jenž by snad problém „kdo s koho" ve Straně zelených konečně vyřešil," uzavírají Lidové noviny.


Filmový režisér Vojtěch Jasný v sobotu získá ocenění Český lev za dlouholetý umělecký přínos. Dvaaosmdesátiletý tvůrce snímků Až přijde kocour a Všichni dobří rodáci přiletí do Prahy ze svého bydliště v USA, aby cenu osobně převzal. Informaci přinesla páteční Mladá fronta Dnes. Režisér a scenárista Jasný natočil téměř sedm desítek filmů, televizních inscenací a seriálů, nastudoval několik divadelních her. V roce 1969 emigroval z Československa a získal rakouské státní občanství. Později zakotvil jako univerzitní pedagog ve Spojených státech.