Přehled tisku

0:00
/
0:00

Lidové noviny si všímají snahy ČSSD vytěžit z přeběhlictví při volbě prezidenta republiky mediální kampaň, jejíž podstatou jsou pomluvy a lynčování. Podle komentátora je to kampaň obranná a nemůže vytvořit slibovaný nový politický styl.

Foto: ČTK
Lidové noviny si všímají snahy ČSSD vytěžit z přeběhlictví při volbě prezidenta republiky mediální kampaň, jejíž podstatou jsou pomluvy a lynčování. Podle komentátora je to kampaň obranná a nemůže vytvořit slibovaný nový politický styl. Předseda ČSSD Jiří Paroubek si podle Lidových novin zjevně neklade otázku, zda se permanentní kampaň, kterou jeho strana nákladně provozuje, neobrací někdy proti zadavatelům samým. "Arogancí a sprostotou svých výpadů překotně vybízí všechny, kteří si kolem volby prezidenta mohli namlouvat, že ´ten Paroubek přeci není tak hrozný´, aby si uvědomili, že se jim to opravdu jen zdálo," píše komentátor.


Jiří Čunek
Právo se zabývá eventualitou návratu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády. "Historie čunkiády ukazuje, že proti politické moci má právo šanci asi jako oštěp proti obrněnému transportéru," píše. Současně poznamenává, že Čunek v posledních dnech složil aspoň dvě zkoušky z vysokopolitické maturity: "Svou podporou Švejnara (když opak zdál by se být výhodný) demonstroval dovnitř KDU-ČSL pevnost své osobní pozice, kterou nemohou otřást ani Klaus, ani celá ODS. Ještě chytřejší byla omluva, kterou adresoval Tomáši Halíkovi za zbrklý útok Miroslava Kalouska na populárního intelektuála mezi kněžími. Halík v souvislosti s volbou prezidenta peskoval biskupy za to, že věrohodnost církve prodávají za majetek. Tím, že se postavil za Halíka (tedy i za Švejnara), získal Čunek nejen vnitrostranické body proti silnému protivníkovi, z předsednické funkce zezdola vyobcovanému. Z tábora lidovců, jejichž preference nejsou zrovna chvalitebné, poslal sekulární české společnosti vstřícný signál, což je ještě důležitější."


Poprvé od roku 1989 se má podle Mladé fronty Dnes vrátit do ulic Prahy velká vojenská přehlídka. Deník informuje, že ministerstvo obrany ji plánuje na 28. říjen, tedy k 90. výročí vzniku samostatného Československa. Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) v pondělí se záměrem seznámila prezidenta Václava Klause, uvedla Mladá fronta Dnes. Přehlídka se bude podle listu konat na třídě Mariánské hradby. Lidem tam budou zpřístupněny rozsáhlé zahrady ministerstva obrany. Akce se zúčastní elitní armádní jednotky a záchranné prapory, policejní jednotky a hasiči, informuje list. Ministryně deníku přiznává, že zpočátku ji při myšlence uspořádat vojenskou přehlídku lehce zamrazilo v zádech - okamžitě si vzpomněla na masové demonstrace síly z let totality. Pak u ní ale převládl názor, že při přehlídce záchranného integrovaného systému lze veřejnosti připomenout cíl těchto složek: bezpečnost občanů.


Ministr financí Miroslav Kalousek je nakloněn tomu, aby se v Evropské unii daně vypočítávaly podle společné metodiky. Odmítá ale zavedení jednotného konsolidovaného základu daně v EU. Řekl to Hospodářským novinám. Bruselský návrh na sjednocování daní v EU hlasitě podporuje jen Německo a Francie. Evropská unie se myšlenkou jednotných daní zabývá již řadu let. Poslední návrh z loňského roku obsahuje dvě varianty. Ministerstvo financí podporuje verzi s jednotnou metodikou výpočtu daňového základu, která by mohla smazat rozdíly mezi jednotlivými státy v uznávaní daňových nákladů. "Pokládal bych za užitečné, kdyby celá EU měla jednu metodiku, abychom se stejným způsobem daně dopočítali,"řekl deníku Kalousek. "V žádném případě ale nesouhlasím s tím, aby byl jednotný konsolidovaný základ v rámci celé unie. To si myslím, že má být suverénní věc národních států," dodal. V případě zavedení konsolidovaného základu daněby nadnárodní firmy sčítaly své zisky a ztráty ve všech zemích EU a celkový daňový základ rozpočítaly mezi ně, navržené je dělení podle hrubého domácího produktu.


Ústavní soud podle informací Práva nedávno odmítl jako neopodstatněné všechny stížnosti lidí, kteří čelí obvinění ze zmanipulování armádních zakázek. Stěžovali si na postup policie při domovních prohlídkách, který podle nich porušoval jejich základní práva. Ústavní soud ale jejich stížnosti smetl se stolu. "Postup orgánů činných v trestním řízení byl zákonný a šetrný k právům stěžovatelů a zároveň zajišťující efektivní prověřování trestné činnosti," píše se podle Práva v rozhodnutí soudu s tím, že žádná ze stížností obviněných není důvodná. Stíhání všech obviněných tak může pokračovat.


Policie v těchto dnech očistila od podezření z půlmilionového podvodu hlavního aktéra největší korupční aféry 90. let, bývalého šéfa Centra kuponové privatizace Jaroslava Liznera. Informuje o tom Právo. Kvůli podvodu podala na Liznera a tři další lidi loni v září trestní oznámení Hana Bauerová z Vodňan. Prý na ní vylákali 500.000 korun na nákup akcií jedné firmy, ale údajně nic nedostala, uvádí Právo. Policie ale případ bez zahájení trestního řízení odložila. Lizner byl v roce 1996 odsouzen za zneužití pravomoci veřejného činitele a úplatkářství k šesti letům vězení. O dva roky dříve převzal osmimilionový úplatek nastrčený policií.