Přehled tisku

0:00
/
0:00

Deníky komentují události kolem volby prezidenta. Vracejí se k duelu prezidentských kandidátů Václava Klause a Jana Švejnara a kritizují otázky sociálnědemokratických senátorů.

Deníky komentují události kolem volby prezidenta. Vracejí se k duelu prezidentských kandidátů Václava Klause a Jana Švejnara a kritizují otázky sociálnědemokratických senátorů. Sociální demokraté volili při debatě kandidátů na prezidenta špatné otázky, přitom by podle komentátora Lidových novin bylo na co se ptát. Mělo je například zajímat, proč Klaus řešil věci, které mu podle Lidových novin nepřísluší. "Hlavní otázka na Klause se pak měla týkat povolebních jednání v roce 2006, kdy prezident druhý pokus o sestavení vlády nesvěřil vůdci druhé nejsilnější strany Jiřímu Paroubkovi, ale opět Mirku Topolánkovi. Mělo je zajímat, zda to příště hodlá zopakovat. Na to samé se měli zeptat i Švejnara, aby měli jasno, co čeká předsedu ČSSD, pokud vyhraje příští volby, ale na první pokus vládu nesestaví," píše list. Svou politickou neschopností senátoři ČSSD Švejnara podle komentátora hrubě poškodili. "Přitom mu měli pomoci. A mohli. Kdyby se Klause bývali zeptali, proč jako prezident bojuje proti předsedovi ODS a zda v tom hodlá pokračovat," uzavírá deník.


Lidové noviny se zabývají také seznamem "zrádců" mezi zákonodárci ČSSD. Sociální demokraté obvinili ODS z toho, že stojí za vznikem tohoto seznamu, to by ale podle LN bylo z hlediska ODS nelogické a kontraproduktivní. Na seznamu jsou lidé, kteří jsou stávajícímu vedení v čele s Jiřím Paroubkem nějak nepohodlní, píše list. "Seznam tak působí spíš jako dílo Lidového domu. Ať už se má jednat o ´výchovný záhlavec´ rebelům, nebo o snahu připravit si pozici pro nátlak na ´neposlušné´, aby si také nechali zkontrolovat volební lístky," uzavírá list.


Bohuslav Sobotka
Komentátor Hospodářských novin píše, že poslanec Bohuslav Sobotka udělal chybu, když nezaplatil v pondělí v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny třicetikorunový poplatek. "V zemích, kde se zákony ctí, by jako politik téměř jistě skončil: Sobotka, právník a bývalý ministr financí, vědomě porušil právo. To je zlá zpráva - a nijak nesouvisí s tím, jak rozhodne Ústavní soud," píšou Hospodářské noviny. Bohuslav Sobotka vystupuje podle deníku smířlivě a uměřeně. "Proto mu procházejí přemety a výroky, které by lidem jako Zeman či Topolánek všichni otloukli o hlavu. A možná vypadá třicet korun U svaté Anny jako malichernost, ale není tomu tak. Politik, který nerespektuje zákony, nemůže reprezentovat stát. A muž, který nedokáže přiznat chybu, není muž," domnívá se komentátor.


Komentátor Práva se ve své úvaze inspiruje případem údajného ubodání Američana. "Z oficiálního stanoviska se zajisté dozvíme, že příslušník městské policie X. Y., který v noci na středu v Praze v opilosti zavraždil amerického občana, splňoval podmínky. To jest prošel cedníkem výběru pro tuto profesi, cedníkem který spolehlivě vylučuje osoby nevhodné. Podle zprávy z místa činu však příslušník městské policie X. Y. takovým cedníkem jednoduše projít nemohl. Anebo je ten cedník špatný, natahovací až hanba, " píše Právo. Úlety policistů i strážníků jsou podle komentátora nepříliš četné (a nesluší se tedy podle nich posuzovat práci tisíců poctivých), ale rozhodně nejsou úplně vzácné. "Asi by to chtělo vyměnit cedník - a pro jistotu i ceditele," uzavírá komentátor.


Na konci roku 2010 bude v ČR bez digitálního televizního signálu 1,5 milionu lidí. Píše to Mladá fronta Dnes s odvoláním na šéfku Českých radiokomunikací Jane Hannahovou. Digitální signál by podle ní v tomto termínu nemuselo zachytit také pět až šest velkých měst, například Liberec, Most či Karlovy Vary. S vypnutím analogového signálu 10. října 2010 zatím počítá současná pracovní verze takzvaného Technického plánu přechodu. Definitivní verzi tohoto plánu má Český telekomunikační úřad (ČTÚ) předložit vládě na začátku března. Tehdy by mělo být zřejmě, odkdy diváci v Česku zachytí televizní programy jen digitálně. Skepticky se k termínu vypnutí analogu na konci roku 2010 vedle Radiokomunikací vyjádřila například televize Nova; posun si ale podle ČTÚ přejí i další subjekty.


Mariánské lázně,  foto: www.czechtourism.cz
Do poloviny února chce zahájit zkušební provoz obnovená stáčírna minerálních vod v Mariánských Lázních. Výroby značky minerální vody Excelsior a léčivé vody Rudolfův Pramen v mariánskolázeňské Anglické ulici se opět ujímá akciová společnost Marienbad Waters, která byla vyvedena z likvidace, informuje čtvrteční regionální vydání deníku Právo. Pro lázeňské město je výroba minerálek prestižní záležitostí, která je zviditelňuje.


Největší z českých obchodníků na síti, společnost Internet Mall, se stěhuje do Nizozemska. Od pátku bude její mateřskou firmou společnost Netretail Holding B.V. Informují o tom čtvrteční