Přehled tisku

Prague
0:00
/
0:00

Úterní deníky se věnují především blížící se prezidentské volbě. Zamýšlejí se nad tím, co Češi očkávají od prezidenta nebo komentují návštěvu Václav Klause u zelených.

Komentář Mladé fronty Dnes se zamýšlí, proč nám tolik záleží na pověsti naší země v zahraničí a proč s ní tak často argumentujeme při volbě prezidenta? "Protože v nás pořád vězí mindrák nesebevědomých, chudých, méněcenných, těch z Východu? Čekáme, až ho z nás někdo sejme? Někdo světem vážený a poplácávaný. Náš prezident."


Václav Klaus, foto: ČTK
Klausovy nepohodlné pravdy jsou vlastně pohodlné, píše se v komentáři Lidových novin. jeho autor se zamýšlí nad názory prezidenta, který pro Lidové noviny vyjádřil nesouhlas s návrhem zákona, týkajícího se zákazu kouření v restauracích. Klaus opět rozšířil svůj repertoár takzvaných nepohodlných pravd. "Boj s kouřením je ideální Klausův terč: pochybná věda (studie o tzv. vlivu kouření z druhé ruky byly mnohokrát zpochybněny) jde ruku v ruce s nápadnou ochotou omezovat lidskou svobodu. Podobně lze mluvit o globálním oteplování." Doba dává Klausovi často za pravdu, míní komentátor a připomíná třeba krach euroústavy. Co tedy může na prezidentových nepohodlných pravdách vadit? To že jsou svým způsobem velmi pohodlné. Václav Klaus si vybírá témata, u nichž nehrozí, že názor prezidenta bude mít vážné politické důsledky a tyto "intelektuální provokace" nemohou ohrozit jeho postavení a popularitu. Tu by mohlo ohrozit např. to, že by se Klaus postavil za nutnost ráznějších ekonomických reforem. "Ale vzpomínáte si, že by úsilí Topolánkovy vlády nějak podpořil?" upozorňuje komentář a dodává, že "Ve své potřebě vymezovat se vůči "elitnímu" mínění se Klaus občas uchyluje k pravdám velmi pohodlným." Občasné přiživování se na letité české averzi proti Němcům, lavírující vztah ke komunistům a podobná témata podle komentátora u určitého publika rezonují. "Václav Klaus je už dávno populista, jenž používá občasná intelektuální dobrodružství pro své image jako bižuterii," uzavírá deník.

Lidové noviny označují prezidentskou volbu za "duel dvou bohatých mužů" List uvádí, že oba kandidáti jsou na tom materiálně více než dobře a oba se vypracovali od píky. Václav Klaus i Jan Švejnar disponují majetkem v řádu desítek milionů korun - především v nemovitostech. Pokud by do prezidentského křesla usedl Jan Švejnar, polepšil by si oproti svému nynějšímu platu asi o deset tisíc korun.


Prezident Václav Klaus na schůzce se zelenými, foto: ČTK
Události, související s volbou hlavy státu komentuje také deník Právo. Naráží na pondělní schůzku Václava Klause se zelenými. Komentátor se podivuje nad tím, že pragmatický Klaus, který šest hlasů zelených naléhavě nepotřebuje, ztrácel čas včerejší návštěvou "u Bursíků", když to byla nejspíše jen společenská povinnost protože, neexistuje strana, která by byla před volbou prezidenta tak nekompromisně vymezena. "Výsledek návštěvy, jak se dalo čekat, nepřekvapil. Zelení jako "Švejnarova rodina" nemohli navnadit Klause byť jen molekulou naděje svých sympatií. To už by byli opravdu jenom k smíchu," končí komentář.Ministr vnitra Ivan Langer představil novou náborovou kampaň Policie ČR, foto: ČTK
O nové reklamě, která má lákat zájemce do řad české policie, píše Mladá Fronta Dnes. Policii totiž v současné době chybí 5 000 lidí. Ve spotu kampaně, která nese název "Pomáhat a chránit" se starší žák pokouší sebrat svačinu mladšímu. Tomu ale pomůže jiný chlapec a útočníka odežene. Reklamní agentura, která kampaň připravila, tak prostřednictvím dětských hrdinů dává najevo, že se hledají lidé, kteří chtějí pomáhat už odmala. Policii se reklama zamlouvá a spot v pondělí osobně představil ministr vnitra Ivan Langer. Mladá forna Dnes ale uvádí, že bývalý šéf Asociace reklamních agentur Jiří Mikeš kampaň označil za příliš naivní a sám by raději zdůraznil prestiž policie.