Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Komentář Lidových novin se přimlouvá za změnu pravidel volby prezidenta republiky. Poukazuje přitom na předchozí prezidentské volby, kdy neúspěšně kandidovalo několik lidí, kteří měli slíbenou podporu, ale nakonec ji při taktizování politických stran nedostali.

Komentář

Podle komentáře Práva zákonodárci nepřipustí veřejnou volbu prezidenta. "To je sice v rozporu s veřejným míněním - lidé by chtěli vědět, jak hlasovali jejich zástupci v parlamentu - ale, jak se vyjádřil jeden z lidoveckých senátorů, ´tajná volba osvobozuje´," píše autor. Zákonodárci tedy podle něj "zůstanou u osvobozujícího pocitu z tajného hlasování, které samo o sobě je tradičním způsobem personálního výběru, ale zároveň umožňuje vydírání."


Pokud by se konala druhá volba prezidenta republiky, komunisté podle úterních


Komentátor Hospodářských novin se věnuje kauze bývalého zdravotníka Petra Zelenky, který je obžalován ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu pacientů v havlíčkobrodské nemocnici. Autor komentáře hledá odpověď na otázku, co případ z Havlíčkova Brodu změnil. "Melancholická odpověď zní, že nic, protože excesy se dějí i v nejvyspělejších zemích. Havlíčkův Brod se však od případů ze světa přece liší: nemocnice vyvázla lacino. Kraj vyměnil ředitele, vyplatil milion odškodného - a chce za vším tlustou čáru," napsal komentátor.


Premiér Mirek Topolánek se podle informací úterního Práva zúčastní letošních letních olympijských her v Pekingu. Deník s odvoláním na diplomatický zdroj z čínského velvyslanectví v Česku informuje, že Topolánek svoji cestu do Pekingu potvrdil minulý týden v Praze při setkání s tajemníkem čínské vlády Chu Ťien-minem. Právo píše, že mluvčí vlády Jana Bartošová o premiérově cestě do Číny v době konání olympiády, tedy od 8. do 24. srpna, nic neví.