Přehled tisku

0:00
/
0:00

Pondělní deníky se věnují kandidatuře ekonoma Jana Švejnara na post prezidenta republiky. Komentátor Mladé fronty Dnes ale soudí, že je prakticky nemožné, aby byl zvolen proti ODS.

Švejnar má podle něj jedinou šanci. Že Topolánek využije volbu k tomu, aby se zbavil Klause a Béma zároveň. Pražský primátor se totiž snaží prosadit, aby případný pád Václava Klause smetl z postu premiéra také Topolánka. jenže to je dost krkolomný politický kotrmelec, míní komentář a dodává, že pragmatický obchod s lidovci a komunisty je téměř bez rizika. Mladá fronta Dnes přináší také s prezidentským kandidátem Janem Švejnarem obsáhlý rozhovor.


Lidové noviny komentují pět podmínek komunistů, které si strana klade pro to, aby některému z kandidátů dala své hlasy. Ani jeden z nich ale podmínkám nevyhovuje a pro jejich splnění by kandidáti podle listu museli "provést myšlenkový veleltoč." Pro to, že by komunisté případně podpořili Jana Švejnara, mluví tradiční odpor levice k prezidentovi z ODS, pro Václava Klause zase Filipův pragmatismus. Komunisté si nechtějí svazovat ruce a v situaci, kdy lidovci jsou rozděleni a ČSSD podporuje Švejnara jen po oficiální linii a po straně její reprezentanti trousí zajímavá prohlášení, je to racionální," píše komentátor a pokračuje: "V tom je cena a síla komunistů. Nadbíhat jim budou teď úplně všichni a komunisté dají své hlasy nejvyšší nabídce."


Ministr vnitra Ivan Langer plánuje největší obměnu policejních aut za posledních 10 let, píší Hospodářské noviny. Ivan Langer listu řekl, že se chystá policistům koupit "tisíce" nových vozů. Takový počet automobilů se naposledy kupoval v polovině devadesátých let, tyto vozy ale dnes již dosluhují, což podle ministra policisty demotivuje. "Jak se asi může cítit policista v rozhrkané felicii? Nebo když pracuje v prostředí jako z roku 1970," ptá se Langer. Peníze na nové vozy získá ministerstvo prodejem budov a pozemků. Langer zatím nesdělil částku, kolik by měly stát nové vozy. Stejně tak neupřesnil jakých nemovitostí či pozemků se prodej bude týkat, ani kolik za ně plánuje ministerstvo utržit. "Můžu říct jen to, že půjde přinejmenším o dva zajímavé areály v Praze a další ve středních Čechách,"řekl Langer. Deník ale připomíná, že poslední velký prodej majetku ministerstva skončil rozpačitě. Cena narychlo prodané budovy vedle Obecního domu v Praze byla podle makléřů příliš nízká. Tentokrát bude ministerstvo prodávat samo a podle Ivana Langera zcela průhledně. Na webu by měla být uveřejněna každá nabídka a jméno zájemce. První nová vozidla by měli policisté dostat do roka.


"Neměl ten Lenin pravdu," zamýšlí se v glose Práva Petr Uhl. Připomíná nedělní pořad Otázky Václava Moravce, kde se na stranu oprávněnosti zavedení poplatků ve zdravotnictví postavil i profesor Aleš Gerloch, děkan pražské právnické fakulty a člen Legislativní rady vlády. Jako takový není nezávislý a nemůže být proto nestranný, míní Petr Uhl a soudí, že ČT udělala chybu, že ho pozvala jako experta. "Vladimír Iliič Lenin razil názor, že právo je jen mocenským nástrojem", píše Uhl. "Ústavní soud má nyní možnost dokázat, že Leninova pomluva práva v právním státě už neplatí."


Princezna se zlatou hvězdou
Lidové noviny představují ve svém seriálu: čtyři pohledy na vánoční pohádkovou klasiku pohádku Princezna se zlatou hvězdou. Známou pohádku o princezně Ladě, ukryté před nevítaným nápadníkem v myším kožíšku, natočil na konci padesátých let slavný režisér Martin Frič. Lidové noviny ji ukazují z pohledu psychologa, filmového kritika, novináře i divačky. "Je to podobenství o vítězství lásky nad rozumem, anebo dobová agitka z padesátých let, která se v postavě krále Kazisvěta vysmívá světovému imperialismu,"ptá se například publicista Miloš Čermák.


A ještě jednou k prezidentské volbě. Deník Právo upozorňuje na to, že se v ČSSD vážně debatuje o tom, že by poslanci a senátoři museli být připraveni ukázat volební lístek zástupcům stranické špičky. Pokud by prý sociální demokraté měli volbu svých zástupců zmapovanou, mohla by se bránit nařčení, že pomohla na Hrad Václavu Klausovi. "V každém případě postulát "Před stranou a jejím vedením nemám co tajit není nový," píše komentátor." Byl jedním z pilířů partají leninského typu a v samoděržavnější úpravě je uplatňován například v současném Rusku." Autor komentáře ale doufá, že k odtajnění hlasování před stranu v ČSSD nakonec nedojde.


Vymahače lákají dluhy pacientů, píše na své titulní straně Mladá fronta Dnes. Upozorňuje na to, že o lékaře a nemocnice se začínají zajímat společnosti, které se na vymáhání dluhů specializují. Nemocnice, kde se bude platit za jeden den hospitalizace 60 korun jsou prý pro vymahačské firmy lukrativnější. Jiří Dienstbier, jeden ze signatářů výzvy proti placení poplatků u lékaře, věří, že Ústavní soud uzná poplatky u lékaře jako protiústavní dříve, než u neplatičů začnou zvonit exekutoři. Právník Jakub Uher soudí, že výzva proti placení u lékaře je nesmysl. "Neplatič bude v potížích. A kde pak bude David Rath? Neplatičům také hrozí, že by se případně mohli dostat do registru dlužníků a mohli by poté mít problémy se získáním půjčky nebo hypotéky."