Přehled tisku

Prague Castle
0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes komentuje rozruch kolem zamýšlené televizní debaty prezidentských kandidátů, které se současný prezident Václav Klaus odmítl zúčastnit. Podle deníku by televizní diváci měli být prezidentovi vděčni. Uchránil je další nudné podívané vydávané za velkou událost, debaty, kterou oba pánové, zachce-li se jim, mohou vést tak jako tak, ale bez nálepky "prezidentská".

Mladá fronta Dnes komentuje rozruch kolem zamýšlené televizní debaty prezidentských kandidátů, které se současný prezident Václav Klaus odmítl zúčastnit. Podle deníku by televizní diváci měli být prezidentovi vděčni. Uchránil je další nudné podívané vydávané za velkou událost, debaty, kterou oba pánové, zachce-li se jim, mohou vést tak jako tak, ale bez nálepky "prezidentská". "Nebývá zvykem, aby z médií znělo tak jednomyslné hodnocení jako v případě potenciální debaty mezi kandidáty na prezidenta České republiky. Současná hlava státu takovou diskusi odmítla a vysloužila si tak podezření, že se podobné konfrontace bojí," všímá si MfD. Připouští, že předvolební diskuse jsou pro voliče nepochybně důležité. Smysl však podle deníku mají pouze tam, kde ve finále rozhodují právě diváci - voliči.

Prezident Václav Klaus
S názorem Mladé fronty Dnes se zcela rozchází autor komentáře v Hospodářských novinách. Podle něj je smutné, že Klaus jedná, jako by při volbě prezidenta republiky nebylo o čem diskutovat. "Každá taková veřejná debata přece obohacuje zastupitelskou demokracii. A nepochybně by prospěla i vážnosti prezidentského úřadu," soudí komentátor. Noviny se podivují, že pohrdavý postoj k prezidentské debatě zaujal právě Klaus, který si dlouhodobě stěžuje na to, že k nejrůznějším tématům u nás neprobíhá vážná a seriózní debata. Komentátorovi listu dále vadí, že liberální strana, jakou je ODS, vymáhá na svých členech veřejnou přísahu, že všichni budou pro jejich čestného předsedu Klause hlasovat jednomyslně, i když formálně tajně. "Takové postoje bych čekal u našich nedemokratů, případně u demokratů podle ruských specifik typu Vladimira Putina," podivuje se autor.

Prezidentské volby si všímají i Lidové noviny, avšak z jiného úhlu. Komentují středeční prohlášení Zdeňka Škromacha z ČSSD, kterému se nelíbí váhání možného prezidentského kandidáta Jana Švejnara, a tak za něj navrhl Jiřího Dienstbiera. "Místo toho, aby se po zdlouhavé a opatrné přípravě protiklausovské šiky semkly, je stále patrnější, že ČSSD opět není v podpoře svého prezidentského kandidáta jednotná," upozorňují Lidové noviny. "Sociální demokracie se dva měsíce před volbou jeví jako strana, která se nedokázala poučit. Nechce se postavit jednoznačně a pevně za žádného z kandidátů, jako by zvažovala, co se nejvíc vyplatí. Touto politikou lze jistě mnoho získat, nikdy však prosadit svého člověka do prezidentské funkce," uzavírá deník.


Mladá fronta Dnes si všímá také středečních problémů Českých drah se zpožděnými vlaky. To, co lidé zažívají na nádražích, není podle ní nic jiného než totální kolaps. Deník připomíná, že v čele Českých drah, největšího státem vlastněného podniku, má podle pár týdnů starých informací dojít k personální změně. "Zdá se, že současný generální ředitel Josef Bazala se rozhodl správní radě dobrovolně dodat dostatek argumentů pro své odvolání. To, co firma provedla kolem změny jízdních řádů, nemá obdoby," píše deník. Jednak se tarify změnily tak, že zdražení odskáčou nejvíce lidé, kteří jezdí vlakem pravidelně a zaměstnancům železnice fakticky zajišťují živobytí. A za druhé čerstvý jízdní řád navedl vlaky na tratě tak, že jsou tratě neprůjezdné a stanovené časy nelze dodržovat. Deník dodává, že nové standardy Evropské unie se nebudou zajímat o objektivní důvody zpoždění a dráhy budou muset za zpoždění vlaků vyplácet náhrady rovnou podvedeným cestujícím.


Spor, ve kterém chtějí majitelé domů kvůli regulovanému nájemnému od českého státu až 50 miliard korun, se zřejmě protáhne. Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku se totiž rozpadla čtveřice modelových případů, píšou Hospodářské noviny. Jeden ze soudem vybraných stěžovatelů zemřel, další vzali svou stížnost zpět. Soud tak podle deníku nejspíš ze zhruba 4800 stížností vybere náhradní případy, prostuduje je a nechá českou vládu, aby se k nim vyjádřila. Verdikt soudu se tak oddálí. "Padne nejdříve za tři čtyři roky," odhadla advokátka Klára Veselá-Samková, která zastupuje jednoho z vybraných stěžovatelů Jana Vomočila.