Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

O internetovému serveru, který zřídilo ministerstvo školství kvůli usnadnění výběru povolání pro žáky devátých tříd, informují Hospodářské noviny.

Na generaci, která s počítači doslova vyrostla, mohou stránky působit spíše komicky, píše deník. Na stránkách www.infoabsolvent.cz by se žáci měli dozvědět výhody či nevýhody různých povolání. Děje se tak prostřednictvím krátkých filmů, kde jejich vrstevníci jednotlivá zaměstnání komentují. Někdy se však filmy zaměřují spíše na to, jak povolání vypadá navenek, než na náplň práce či platové ohodnocení. Jako příklad uvádějí Hospodářské noviny epizodu, ve které si dívka pochvaluje, že to policistkám v uniformě sluší a že se proto za nimi otáčejí muži. Podle Heleny Lovcové z Ústavu odborného vzdělávání by server měl sloužit také výchovným poradcům, kteří často nevědí, jak některé profese žákům přiblížit.


Senátor Jaroslav Kubera z ODS chce změnit dosavadní zákon, podle kterého jsou majitelé odpovědni za bezpečnost na chodníku před jejich domem. Podle Kubery by za chodník měla být odpovědna obec. V komentáři Martina Weisse se tomuto tématu věnují Lidové noviny. Udržování chodníků majiteli domu, kterým ovšem nepatří, označuje Weiss za "novodobou robotu", která měla být zrušena už dávno. "Jsme zvědaví, na jaké námitky Kuberovo řešení narazí. Je podezřele jednoduché." A jednoduchá řešení bývají podle komentátora často terčem kritiky "jistého druhu intelektuálů." Případů, kdy si stát ulehčuje život na úkor občanů vidí Weiss více a uvádí jednotlivé příklady, kdy má stát před občanem výhodu. "Je nejvyšší čas, aby si stát uvědomil, že je tu pro nás, a ne my pro něj."


Foto: Štěpánka Budková
Nekuřáci mají smůlu, píše Mladá fronta Dnes a ve svém článku opět poukazuje na stále neexistující předpis, který by ochránil nekuřáky před nebezpečným pasivním kouřením. Příprava zákona, který by nutil majitele restaurací stavebně oddělit místa pro kuřáky, se komplikuje, stále zůstává otázkou, zda získá v parlamentu podporu a jak by mohl v konečné fázi vypadat. Mluví se o různých variantách zákona jako je úplný zákaz kouření v restauracích, povinném označení, zda je restaurace plně nekuřácká apod. Poslanci se v těchto dnech mají vyjádřit, jaká podoba zákona by jim přišla nejvhodnější. "Zákaz kouření je ochrana veřejného zdraví, která by měla být samozřejmostí. Nevím, proč se někdo snaží zákon zmírnit,"říká jeden z jeho autorů občanský demokrat Jan Šťastný. Ve hře je také možnost, že se zákaz kouření prosadí nařízením Evropské unie. Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu vydal doporučení, aby se během dvou let přestalo kouřit ve všech stravovacích zařízeních v Unii. Zákaz kouření v pohostinských zařízeních platí v současné době v Itálii, Velké Británii nebo Irsku.


Tajnému prezidentskému kandidátovi ČSSD se věnuje Mladá fronta Dnes. "Samozřejmě uvažujeme o člověku velkého formátu, ale on zatím nestojí o publicitu. Jeho jméno má břinknout. Hledali jsme těžkou váhu, aby prezidentská volba byla vyrovnaná,"říká místopředseda strany Milan Urban. Jméno této tajené potencionální hlavy státu je předmětem spekulací, známo by mělo být v říjnu. Objevily se hlasy, že by jím mohl být Václav Havel, ten to však odmítá. O zcela novém jménu uvažují kromě ČSSD také lidovci.


K vládnímu návrhu státního rozpočtu se v Hospodářských novinách vyjadřuje Tomáš Němeček. "Vládní návrh rozpočtu říká, že stát už neumí žít jinak, než na dluh," píše Němeček a dodává, že pokud se koalici nedaří sestavit vyrovnaný rozpočet v době, kdy ekonomika roste, nedokáže to už nikdy. Desítky miliard by se podle něj daly ušetřit na běžném provozu, jako je předražené vybavení kanceláří či obnova vozového parku. Další výdaje by bylo možno ušetřit na nadbytečných úřednících, soudí Němeček. Důvodem nevyrovnaného rozpočtu je podle něj také to, že se ministři od dob prvního rozpočtu se schodkem "...odnaučili myslet jinak než deficitně. Státní dluh napřesrok vyroste na 990 miliard, už málem dohnal roční státní příjmy - ale většina je v klidu, zní to abstraktně a vzdáleně," uvádí komentátor.


Česká ambasáda v Hanoji čelí obviněním z korupce, píše na titulní straně Právo. V souvislosti s novou vlnou migrace z Vietnamu si někteří čekatelé stěžují, že je možné vízum získat pomocí úplatků. Ambasáda je nyní v obležení žadatelů a dochází k problémům a konfliktům. "Naší konzulce rozmlátili auto a jednou vyvrátili i celkem bytelná železná vrata,"říká náměstek ministra zahraničí Jaroslav Bašta. Množí se ale také stížnosti na úředníky ambasády, kteří jsou obviňováni z braní úplatků. Brněnský právník Marek Sedlák, který některé Vietnamce zastupuje, nemá, podle svých slov, o korupci na konzulátu pochybnosti, uvádí se v deníku. Jaroslav Bašta však považuje právníkovy stížnosti za neopodstatněné. Ministerstvo zahraničí se přesto domnívá, že problémů na velvyslanectví v Hanoji bude přibývat. Obdobná situace panuje i na ambasádě v ukrajinském Kyjevě.