Přehled tisku

Prague Castle
0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes se věnuje dalšímu vývoji boje o Hrad. Do hledání nového prezidenta se vložil také bývalý premiér Miloš Zeman, který neočekávaně podpořil svého někdejšího politického rivala Václava Klause.

Miloš Zeman
Bývalý předseda ČSSD především nesouhlasí s tím, aby tato strana v prezidentské volbě podpořila Jiřího Dienstbiera. "Nedomnívám se, že by prezidentem měl být člověk, který byl neúspěšným předsedou dvou politických stran," uvedl Miloš Zeman důvod, proč podle něj není Jiří Dienstbier vhodným kandidátem na hlavu státu. Zemanova podpora současného prezidenta udivila představitele ČSSD, nedomnívají se však, že by jeho názor mohl výrazněji zasáhnout do blížící se prezidentské volby.


Sociální demokracie po pěti letech předstihla ve volebních preferencích ODS. Jak uvádí deník Právo, pokud by se nyní konaly volby, vyhrála by je sociální demokracie. S komunisty by pak mohla sestavit vládu s většinovou podporou ve Sněmovně. ČSSD předstihla ODS v preferencích poprvé po pěti letech. Sociální demokracii by dalo hlas 28,7 procent respondentů, zatímco ODS by volilo jen 27 procent dotázaných. Nejpravděpodobnějším důvodem poklesu podpory občanských demokratů je srpnové schválení reformy veřejných financí, což připouští i členové strany. Podle sociálního demokrata Davida Ratha je ovšem za poklesem preferencí ODS neplnění předvolebních slibů. V době průzkumu také stále probíhaly spory o umístění radaru v Brdech, které mohly názor voličů ovlivnit.


Tomáš Řepka (uprostřed) ve sporu s rozhodčím, foto: ČTK
O dalším skandálu českého fotbalu informují Lidové noviny. Při nedělním zápase v Teplicích napadl kapitán Sparty Tomáš Řepka kameramana České televize. Řepka neunesl své vyloučení, a když po hádce s rozhodčími opouštěl hřiště, praštil do kamery České televize. Fotbalový klub se za incident svého kapitána omluvil a hráči uložil peněžitý trest ve výši 150 000 korun. Svého chování později litoval i sám Řepka. Při zápase v Teplicích ovšem došlo i k dalším případům nevhodného jednání, za které byli postiženi další členové Sparty. Celým případem se bude ve čtvrtek zabývat disciplinární komise. Sparťané zase podali protest proti výkonu sudích, kteří - jak uvádějí v klubovém prohlášení - "utkání hrubě nezvládli."


Koruna láme historické rekordy, dovoz zlevní, píší Hospodářské noviny. Česká měna včera zlomila rekord z loňského prosince, euro během dne stálo 27,38 koruny. Hlavním důvodem posílení koruny je nejistota na světových finančních trzích, investoři pak hledají bezpečnější investice, za které je česká koruna považována. Silná koruna by měla mít podle analytiků dopad na zlevnění některých produktů na domácím trhu. Sílící koruna naopak vadí vývozcům, kterým snižuje zisky zboží prodaného za hranicemi. Trend posílení české měny vůči euru by měl pokračovat také v příštích letech.


Mladá fronta Dnes se zabývá problematikou porušování autorských práv formou krádeží filmů a jejich internetové prezentace. Zveřejňování děl na internetu ještě před jejich premiérou je stále rozšířenější. V poslední době se úlovky filmových pirátů staly filmy Vratné lahve, Simpsonovi ve filmu či animovaná novinka Ratatouille, která právě běží v českých kinech a je rovněž ke stažení na internetu. Pozornost k nelegálnímu šíření filmů přitáhl soud s filmaři Karlem Lupoměstským a Janem Milíčem, kteří podle obžaloby vydírali producentku filmu Bathory Deanu Jakubiskovou-Horváthovou. Požadovali půl milionu korun za to, že nezveřejní kopii filmu, které se nelegálně zmocnili.


Testy školám ukážou, kdo na studium má, píší Hospodářské noviny. Testy Scio se stávají stále vyhledávanějším způsobem přijímacích zkoušek na vysoké školy. Zkoušky jsou zaměřeny na zjištění studijních schopností a předpokladů, nikoli pouze na encyklopedické znalosti. Absolvování testu je také oproti dřívějšímu způsobu přijímacích zkoušek mnohem pohodlnější, na jeho zvládnutí má student pět pokusů a na vybrané vysoké školy zasílá jen nejlepší výsledek. Výhodou je pro uchazeče také to, že se zkoušení neprovádí na půdě vysoké školy, ale v některém z měst v kraji, odpadá tedy obtížné a zdlouhavé dojíždění na přijímací zkoušky. Scio testy v současné době uznává už dvacet fakult, Univerzita Karlova, považovaná za nejprestižnější českou školu, se k nim zatím nepřipojila.


Podle výrobců nealkoholických nápojů přinese systém vratných plastových lahví jen zdražení, uvádějí Lidové noviny. Ministerstvo životního prostředí prosazuje záměr zálohovat plastové lahve. Systém vratných plastových lahví a plechovek by měl být v České republice zaveden nejspíše od ledna roku 2010. Proti tomu se staví výrobci nealkoholických nápojů, argumentují neochotou lidí lahve zpět vracet a také průzkumem, podle kterého Češi recyklují padesát čtyři procent obalů. Tento výsledek Česko řadí na druhé místo v Evropě a zástupce firmy Coca Cola Beverages ČR soudí, že není tudíž nutné zálohování zavádět. Výrobci nealkoholických nápojů varují, že se zvýší náklady na výrobu a zdraží cenu nápojů na trhu. Systém vratných plastových lahví funguje například ve Švédsku, USA či Německu.