Přehled tisku

0:00
/
0:00

Sociální demokraté chtějí v příštím roce postavit do čela krajských kandidátek své nejznámější celostátní politiky. Vedle exministra zdravotnictví Davida Ratha by mohl být proti populárním hejtmanům z ODS nasazen předseda poslaneckého klubu Michal Hašek, exministr pro místní rozvoj Radko Martínek a vyloučena není zatím ani kandidatura šéfa strany Jiřího Paroubka, píšou Hospodářské noviny.

Sociální demokraté chtějí v příštím roce postavit do čela krajských kandidátek své nejznámější celostátní politiky. Vedle exministra zdravotnictví Davida Ratha by mohl být proti populárním hejtmanům z ODS nasazen předseda poslaneckého klubu Michal Hašek, exministr pro místní rozvoj Radko Martínek a vyloučena není zatím ani kandidatura šéfa strany Jiřího Paroubka, píšou Hospodářské noviny. O tom, kdo půjde do krajských voleb v barvách ČSSD, rozhodnou do půl roku straníci v regionech. Celý plán sociálních demokratů vznikl podle HN náhodou. Poté, co s nabídkou na účast ve středočeských krajských volbách oslovili místní straníci Davida Ratha, začaly špičky ČSSD včetně Paroubka přemýšlet, jestli podobný model nevyužít i v dalších krajích. A dospěli k tomu, že to může sociálním demokratům jen pomoci.


Jiří Čunek
Reformátorům musí lidé uvěřit, říká titulek komentáře v deníku Právo. Autor si všímá výroku předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka na adresu lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky, který hlasoval proti přijetí reformy veřejných financí: "Tady přeci jenom se ukazuje, že jít na ruku voličům, je pro nás všechny hrozně snadné, ale..."řekl Čunek. To ALE mělo být podle komentátora Čunkovou ukázkou, že on sám nikdy nenavrhuje ani nedělá to, co chtějí lidé slyšet, jak to připsal Hovorkovi. "To ať lidé se znalostí vsetínské anabáze posoudí sami," krčí významně komentátor rameny. Podle něj přijímají lidé reformy bez odporu pouze tehdy, jsou-li splněny dvě podmínky: Omezit se budou muset všichni a lidé, kteří tuto operaci řídí, si zaslouží důvěru. Takové bylo podle autora "utahování opasků" na začátku 90. let. Dnešní vládní opatření ale rozevírá sociální nůžky a s důvěrou v přímost a nezištnost Mirka Topolánka či Jiřího Čunka to také není slavné. "Jaký div, že Ludvík Hovorka je mnoha lidem sympatičtější," uzavírá komentář deník Právo.


Martin Bursík
Šéf zelených Martin Bursík tvrdí, že již našel silného protikandidáta současnému prezidentovi Václavu Klausovi. Jde podle něj o silnou osobnost, která by mohla získat potřebné hlasy zákonodárců z ostatních stran. Bursík chce pro svého kandidáta, jenž prý s nominací souhlasí, vyjednat podporu u lidovců, ČSSD i nestraníků. Jeho jméno zatím odmítá prozradit, píše Mladá fronta Dnes. "Jde o to, nalézt pro něj podporu ČSSD, většiny lidovců a také senátorů z menších klubů. Je fér přiznat, že stejně jako Klaus se ani jeho protikandidát neobejde bez hlasů komunistů," uvedl Bursík. Na hledání Klausova protikandidáta pracuje šéf zelených hlavně s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Dohodli se prý, že volbu prezidenta vyčlení ze všech hrátek vláda-opozice, píše deník.


David Rath
Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath si podle Lidových novin bude muset vybudovat nějakou mocenskou základnu, chce-li vydržet ve špičkové politice. Nyní jeho autorita stojí a padá s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, píše list v komentáři věnovaném případné Rathově snaze obsadit křeslo středočeského hejtmana. Sociální demokracie má podle Mladé fronty Dnes jediného druhého Ratha - tím je sám Paroubek. "Tito politici nejlépe pochopili mediální a symbolický rozměr současné politiky, ostatní jsou daleko vzadu za nimi," míní deník. Zato ODS má podle listu podobně schopných dobře dvě desítky, proto musí Rath zastat hodně štací. Podle MfD není divu, že Paroubek vysílá svého "supervojáka" do největší vřavy. "Ano, Rath je skoro dokonalý. Proti takovému Sarkozymu mu však chybí jedna podstatná věc. Křičí sice znamenitě, ale nemá žádné politické téma. Pokud jím tedy není on sám...," poznamenává deník.


Miroslav Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) se domnívá, že stát by měl v budoucnu prodat Budějovický Budvar. "Z dlouhodobého hlediska mám za to, že občané si nezřizují stát, aby provozoval pivovary nebo další subjekty,"řekl Právu. Předseda lidovců a vicepremiér Jiří Čunek však v neděli řekl, že s privatizací Budvaru nesouhlasí. Čunek podle svých slov dává přednost dlouhodobému přílivu peněz před jednorázovým příjmem z prodeje. Kalousek s ním částečně souhlasí. "Citlivá je zejména otázka ochranné známky a z tohoto důvodu je argumentace pana místopředsedy vlády Čunka racionální,"řekl Kalousek. Transformace posledního tuzemského národního podniku na akciovou společnost by měla být podle odhadů ministerstva zemědělství hotova zhruba do jednoho roku. Hlavním problémem při převodu Budvaru na akciovou společnost je zajištění právní kontinuity následnické firmy.


V případu rozsáhlého uplácení při zadávání veřejných zakázek na ministerstvu obrany přibývají obvinění. Policie rozeslala usnesení o zahájení trestního stíhání dalším pěti lidem, celkem tak stíhá deset podnikatelů a zaměstnanců ministerstva obrany. Píše to úterní Právo. Jeden z pěti nově obviněných je veřejným činitelem, zbylí čtyři jsou podnikatelé, uvedl zdroj seznámený s případem. Rozsáhlé trestné činnosti za půl miliardy korun se podle původních podezření dopouštěla skupina podnikatelů i zaměstnanců Vojenských ubytovacích a stavebních zařízení ministerstva a zřejmě i vysoce postavení úředníci, kteří měli na starosti majetkové záležitosti armády. Dlouhodobě zmanipulovaná výběrová řízení se prý týkala téměř všech provozních záležitostí, od úklidových služeb přes stravování až po rekonstrukce armádních budov.


Kozí hrádek v Mikulově,  foto: Petr1888,  CC BY-SA 3.0 Unported
Dědička rodu Dietrichsteinů Mercedes žádá u břeclavského soudu kromě mikulovského zámku i Kozí hrádek. Kamennou věž ze 16. století, která tvoří jednu ze tří skalnatých dominant města, zařadila šlechtična do seznamu nemovitostí, o které se chce soudit. Žaloby, které u břeclavského soudu leží více než dva roky, by se měly podle úterní Mladé fronty Dnes začít brzy projednávat. Mercedes Dietrichsteinová požaduje kromě staveb i polnosti a lesy. Přesný seznam požadovaného majetku její právník i břeclavský soud podle přílohy deníku pro jižní Moravu tají. Jisté je podle listu jen to, že ze seznamu vypadla k úlevě místních unikátní Dietrichsteinská hrobka. Město a kraj do jejích oprav vložily téměř 70 milionů korun.


Z tuzemského trhu zřejmě zmizí diskontní obchody Norma. "Chovají se stejně jako ostatní předtím, než odešli," potvrdilo Hospodářským novinám několik zdrojů z trhu i z řad dodavatelů. Firma už prý ani nevede pravidelná jednání o cenách. Vedení firmy však informace o odchodu odmítá. Norma má v tuzemsku asi 40 obchodů a s obratem 1,5 miliardy korunu zaujímá na žebříčku společnosti Incoma Research 22. místo. Odchod firmy není podle informací deníku otázkou dní, ale měsíců. "Odchod nechystáme. Naopak. Firma bude expandovat. Chceme deset nových prodejen ročně,"řekl Jiří Pour z vedení firmy. Podle Hospodářských novin však podobně loni na zmínky o svém odchodu reagovala Delvita. Ještě šest měsíců předtím, než tento řetězec odešel z Česka, hovořil jeho management o mohutné expanzi. Norma už navíc přenechává některé své obchody konkurenci, například v Rokycanech, uvedly Hospodářské noviny.


Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice má ve svém služebním hodnocení zaznamenány již dvě mimořádné události, kvůli nimž ho vedení policie může kdykoliv odvolat. Píšou to Lidové noviny. O této možnosti informovala také rozhlasová stanice Frekvence 1. Podle Lidových novin jde přitom o malicherné detaily: první výtku Kubice obdržel počátkem srpna za to, že náměstka policejního prezidenta Jiřího Houbu neinformoval o výsledku výběrového řízení na místo svého náměstka. Houba byl rovněž u druhého záznamu - minulou středu Kubicemu vytkl, že porušil etický kodex policie. Podle informací deníku šlo o to, že se šéf ÚOOZ o den dříve pohádal na poradě. Po dvou výtkách se tak může vedení policie nepohodlného autora zprávy o prorůstání mafií do politiky elegantně zbavit, píšou Lidové noviny.


Jiří Paroubek
Hospodářské noviny poukazují na snahu ČSSD rozšířit voličskou základnu. "Odtud poptávka po modernějším kabátě, mladších tvářích nebo nápad nasadit poslanecké matadory do čela kandidátek ve volbách krajských zastupitelstev," připomíná. Souboje o kraje mohou podle deníku posloužit jako testovací terén. A kdyby se sociální demokraté dočkali dosud nevídaných průlomů, byl by to i čistý mocenský zisk, protože skrze rozpočty v regionech v příštích letech poteče nemálo evropských peněz. Důvodů, proč zahájit občerstvovací kúru, je tedy podle HN dost. "Nad jejími vyhlídkami stojí ale jedna silná pochybnost. Nejúspěšnější projekt modernizace levice nevznikl v pracovně žádného z jejích evropských šéfů. Na historicky rekordní vládnutí britských labouristů zakládali kdysi ve Westminsteru, v malé pracovně bez oken, dva mladí, tehdy zcela neznámí poslanci Tony Blair a Gordon Brown. Měli představu, jak by se měla strana změnit, a chuť pustit se do boje o potřebnou moc. Nikdo takový v ČSSD není vidět," podotýká deník."Jiří Paroubek ale možná myslí daleko. Třeba, až najde svého Blaira a Browna, tak jako kdysi předseda labouristů John Smith jim cestu na vrchol otevře až na smrtelném loži...," uzavírá.


Šéfové dopravní policie v jednotlivých regionech budou zodpovídat za to, kolik se u nich stane dopravních nehod. Pokud bude havárií více, než se bude líbit jejich nadřízeným, může je čekat v krajním případě i vyhazov. Píše to Mladá fronta Dnes, podle níž jde o jednu ze změn, které v dopravní policii vyhlásil její nový ředitel Martin Červíček. Příkaz přichází ve chvíli, kdy se situace na silnicích zhoršuje. Dopravní policisté, jež deník oslovil, se ale hájí tím, že počet nehod úplně ovlivnit nemohou. Na vině je i počasí či technický stav silnice. Červíček přišel podle listu také s netradičním způsobem, který má potírat korupci mezi jeho podřízenými. Policisté, u nichž hrozí, že by mohli kývnout na úplatek, půjdou k psychologovi, který jim zkusí jejich úmysly rozmluvit. Své podřízené mají v případě podezření posílat na vyšetření jednotliví šéfové dopravní policie v regionech, píše deník.