Přehled tisku

0:00
/
0:00

Čeští lékaři se podle Mladé fronty Dnes po dlouhé diskusi dohodli na tom, ve kterém týdnu budou zachraňovat nedonošené děti za každou cenu stejně tak, jako by zachraňovali miminka narozená v termínu nebo dospělého člověka. Pokud předčasně narozené dítě nejeví známky života, budou ho lékaři oživovat od 25. týdne, píše dnes deník.

Čeští lékaři se podle Mladé fronty Dnes po dlouhé diskusi dohodli na tom, ve kterém týdnu budou zachraňovat nedonošené děti za každou cenu stejně tak, jako by zachraňovali miminka narozená v termínu nebo dospělého člověka. Pokud předčasně narozené dítě nejeví známky života, budou ho lékaři oživovat od 25. týdne, píše dnes deník. "Pokud se narodí dítě ve 24. týdnu bez známek života, tak ho za každou cenu oživovat nebudeme. Tato hranice se posunula na 25. týden. To je jediný rozdíl oproti současnosti," řekl podle listu primář pediatrie v porodnici Podolí Zdeněk Straňák. Deník píše, že projeví-li dítě známky života, budou ho lékaři tak jako dosud zachraňovat od 24. týdne. Dosud tak přesné pravidlo neexistovalo. Podle Mladé fronty Dnes se k rozhodnutí porodníků a pediatrů ale ještě musí vyjádřit další odborníci a právníci.


 Vlastimil Tlustý
Poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který chce ve čtvrtek představit svůj vlastní návrh reformy veřejných financí, chystá podle komentáře Lidových novin´pouhé psychodrama´. Tlustý, který je kritikem vládního návrhu reformy, v neděli oznámil, že chce mimo jiné snížení horní sazby devatenáctiprocentní DPH. Dodal, že současně s tím respektuje vládou navrhované zvýšení pětiprocentní DPH na devět procent. Tlustý chce také zjednodušit výběr daní. Komentátor deníku si myslí, že nápad Tlustého nemá cenu vážně míněného projektu: "Má cenu osobní, protože mu umožňuje zachovat si tvář liberálního ekonomického stratéga, který nehodlá obětovat ideály mrzké každodenní realitě. Tak trochu je to pomsta za to, že dali křeslo ministra financí Miroslavu Kalouskovi. Vcelku jednoduše se dá spekulovat o tom, jak by to dopadlo, kdyby ministrem nebyl Kalousek, nýbrž Tlustý. Dost možná, že by ve čtvrtek na semináři ODS na Žofíně vystoupil Miroslav Kalousek jako host a přednesl by svoji představu reformy financí. Snížení DPH by tam byl zlatý hřeb a Tlustý za předsednickým stolem by se ironicky usmíval: Tomu se to navrhuje, když nemá vládní zodpovědnost!", píší Lidové noviny.


Hospodářské noviny se v několika článcích a komentářích vyjadřují k současné politice Ruska a vztahu českých politiků k této zemi. Komentátor listu se vrací k návštěvě českého prezidenta Václava Klause v Rusku a k ostrým výrokům ruského prezidenta Vladimira Putina o zvažovaných amerických základnách s radarem a raketami v Česku a Polsku. "Uprostřed kanonády mezi americkým a ruským kolegou by to měl český prezident možná snazší, kdyby už nyní sám dokázal říci nejen Vladimiru Putinovi, Georgeovi W. Bushovi, ale hlavně českým občanům, jestli a proč on sám umístění radaru v Brdech podporuje, nebo ne," napsal autor.


Komentátor Práva Petr Uhl polemizuje s návrhem zákona o zřízení Ústavu paměti národa. Podle autora je návrh "ideově bojovnější než předchozí kladiva na potírání politických protivníků", o to více je ale z ústavněprávního hlediska pochybnější. Ústavně právní výbor sněmovny proto například navrhuje vypustit z návrhu pravomoc ředitele ústavu rušit utajení dokumentů a měnit jeho stupně. "Ta by z ředitele dělala pomalu nejmocnějšího muže státu, podle zásady, že kdo zná minulost, ovládá i budoucnost." Podle Petra Uhla ale "celý ústav na tomto orwelliánském hesle stojí. I většina historiků, včetně mladých, to rozpoznala. Autor si klade otázku, k čemu má Akademie věd Ústav soudobých dějin. "Stačilo by přece přidat mu peníze. Jenže to by nebyl ten pravý nástroj na ovlivňování veřejného mínění a politického života," soudí Petr Uhl v Právu.


Firmy podnikající v Česku budou letos vyplácet nejvyšší dividendy v historii. Podle expertních odhadů by to celkově mohlo být 130 až 150 miliard korun, zhruba o deset procent více než loni. Zhruba dvě třetiny z uvedené sumy skončí na účtech zahraničních vlastníků. Z Česka tak poprvé odtečou dividendy více než sto miliard korun. Píšou to Hospodářské noviny. Určit celkovou sumu dividend je obtížné, neboť spousta firem není na burze, a nemusí proto zveřejňovat údaje o zisku, upozornil v deníku Vojtěch Benda ze společnosti ING Wholesale Banking. To, že do ciziny poprvé odteče přes 100 miliard, však pokládá za vysoce pravděpodobné. Velice důležité podle něho je, že zhruba stejné peníze zde zahraniční investoři ze svého zisku ponechávají, aby financovali další rozvoj. Ze zahraničních vlastníků si nejvíc přilepší španělský operátor Telefónica. Z celkových 16,1 miliardy korun, což je vůbec nejvyšší dividenda v české firemní historii, mu připadne přes 11 miliard korun. Společnost ČEZ dala na dividendy o celou třetinu více než loni - téměř 12 miliard korun. Více než dvě třetiny této částky poputuje do státní pokladny, uvádějí Hospodářské noviny. Zástupce šéfredaktora Mladé fronty Dnes Viliam Buchert se zamýšlí nad nedělní omluvou premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka za výroky a gesta, jež tento politik v minulosti učinil a která vyvolala kritické reakce. "Jistěže Mirek Topolánek použil některá slova a gesta neobratně, nešťastně a nediplomaticky. Jenže svým chováním vnesl do naší politiky i určitou otevřenost a bodrost. Chápu, že to mnoho lidí irituje. Já to naopak považuji za určitou přednost," uvádí autor.


Šéfka pravicových extremistů se kvůli diplomu mírní. Pod tímto titulkem informuje Právo o předsedkyni ultrapravicové Národní strany Petře Edelmannové. Ta mluví o tzv. čistém národu. "A o národu píše i doktorandskou práci na Vysoké škole ekonomické v Praze. V té překvapivě radikálnost zcela opouští a ani vlastní stranu nehodnotí vůbec pozitivně," uvádí Právo. Edelmannová chce podle deníku ukončit doktorandská studia letos. Po obhajobě práce získá vědecký titul PhD. Edelmannová své odlišné radikální postoje na veřejnosti a ´ukázněné´v doktorandské práci vysvětluje tím, že na vysoké škole nedělá politiku, ale zvyšuje si odbornost politoložky.


Opatření přijatá loni kvůli riziku zavlečení ptačí chřipky do Česka způsobily českým drůbežářům miliardovou ztrátu. Informují o tom Hospodářské noviny. Ztrátu chovatelům způsobily nejen tvrdá veterinární opatření, ale především zvýšený dovoz drůbeže za nízké ceny z jihoevropských zemí, kde kvůli chřipce propukla panika a lidé odmítali kuřata jíst. Naopak farmaceutická společnost Roche prodala do státních zásob lék Tamiflu za téměř jednu miliardu korun. Česko koupilo zásoby léku asi pro čtvrtinu populace.


České dráhy chtějí prodat památkově chráněné nádraží Vyšehrad, Praha 2 je proti. Podle Deníků Bohemia letitý spor začal nevyjasněnými majetkovými vztahy. Ty se vysvětlily a České dráhy teď hledají možnost, jak se nádraží co nejvýhodněji zbavit. O stavbu už projevil zájem soukromník. Polorozpadlou secesní památku chce proměnit na centrum s galerií, kavárnou a kinosálem. Městská část Praha 2 se ale bojí, že soukromá firma památku znehodnotí. Nejraději by ji získala bezúplatným převodem pro sebe. Z nádraží by pak bylo Kulturní centrum například pro studenty z nedalekého Albertova.


V Praze se od pátku do nedělo konalo setkání významných svobodných zednářů, jež nemá od konce druhé světové války v českých zemích obdoby. Píše to Mladá fronta Dnes. Podle ní se v Praze setkalo přes 20 velmistrů Velikých lóží, kteří diskutovali o spolupráci s novými východoevropskými lóžemi a o tom, zda by se měli více otevřít veřejnosti. Deník rovněž píše, že před dvěma týdny byl novým velmistrem Veliké lóže České republiky zvolen pětačtyřicetiletý podnikatel, který ale nechce prozradit svoje jméno.

Podle deníku Právo se v Praze setkalo 40 nejvyšších zednářů z celé Evropy. Právo také přináší rozhovor s odstupujícím velmistrem české zednářské lóže, Petrem Jirounkem. Ten zastává názor, že řád by se měl víc otevírat veřejnosti a nové Evropě. Punc tajného bratrství totiž prý spolku vždy velmi škodil. Zdaleka ne všichni zednáři ale sdílejí jeho názor. Zednáři mezi sebe přijímají jen členy, které sami osloví. Řád, který funguje po staletí, si klade za úkol rozvíjet morální a duchovní hodnoty.