Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Výrazné snížení daní zatím nikde na světě nepřineslo prudký hospodářský růst, který by smazal předchozí vysoké zadlužení. Hospodářský růst je třeba podporovat vedle daní i jinými stimuly.

Výrazné snížení daní zatím nikde na světě nepřineslo prudký hospodářský růst, který by smazal předchozí vysoké zadlužení. Hospodářský růst je třeba podporovat vedle daní i jinými stimuly. V rozhovoru pro Právo tak profesor Jan Švejcar z Michiganské univerzity v USA reaguje na požadavek některých vládních poslanců, aby byla zavedena rovná daň i za cenu vysokého rozpočtového schodku. Podle Švejnara také nemusí zastavení trvalého růstu sociálních výdajů znamenat konec sociálního státu. Sociální systém by neměl sponzorovat většinu občanů, ale měl by zajistit staré občany a motivovat lidi k aktivnímu hledání práce. Za Achillovu patu České republiky Švejnar označil přístup státu ke školství, vědě a výzkumu. Česko sice transformovalo průmysl a bankovní sektor, ale nemá stále koncepci dlouhodobého rozvoje vzdělávání, školství, výzkumu, vývoje a lidských zdrojů, upozorňuje Švejnar.


Při vyjednávání o mzdách v mladoboleslavské automobilce slavila úspěch taktika orientálního trhu, kde se cena nadsadí třikrát, aby při ústupu na polovinu byl dosažen velmi slušný zisk. Soudí tak komentátor Mladé fronty Dnes. Zároveň ale dodává, že nyní bude důležité, jak na dohodnuté skoro třináctiprocentní navýšení platů v největším průmyslovém podniku v Česku zareaguje centrální banka. Platy nyní nabírají novou rychlost, s níž česká ekonomika nemá moc zkušenost. Pro Českou národní banku byl dosud střízlivý vývoj mezd pevnou kotvou, která umožňovala držet nízko úrokové sazby. Pokud platy rostou pomaleji než produktivita práce, omezuje to tlaky na růst cen v obchodech a ČNB se nemusí bát, že i při vysokých deficitech veřejných financí a nízkých úrocích půjde inflace nahoru. "Kdyby ČNB dospěla k názoru, že hrozí zrychlení inflace, musela by začít razantně zvyšovat úroky," míní komentátor a dodává, že první špatnou zprávou ohledně inflace byly zveřejněné statistiky o rostoucích maloobchodních tržbách. Zdá se, že lidé mají na útratu víc peněz, než ČNB předpokládala, a ani trochu se nebojí je utrácet. Na případné zvýšení sazeb by tak doplatili zejména lidé, kteří čerpají vysoké půjčky, zejména na pořízení bytů. Pokud by se tedy inflační prostředí v Česku změnilo, znamenalo by to totiž spíš hrozbu pro rodinu mladoboleslavského soustružníka než majitele automobilky, shrnuje komentátor Mladé fronty Dnes.


Pacienti si zřejmě budou moci ve většině případů dohodnout výměnu dražšího léku za levnější přímo v lékárně. Navrhovaná reforma ministra zdravotnictví Tomáše Julínka totiž dává lékárníkům větší možnost vyměnit po dohodě s pacienty lék na receptu, než jakou měli dosud. Píšou to Hospodářské noviny. Jedinou výjimkou bude, když lékaři budou trvat na konkrétním léku a na receptu zaškrtnou políčko označené "R". Dnes mohou lékárníci vydat jiný lék se stejnými účinky pouze tehdy, když to lékař nezakáže, lékárna nemá původně předepsaný lék na skladě a pacientův zdravotní stav to zároveň neodkladně vyžaduje. "Podle novely zákona bychom mohli sami vydávat lék se stejnou účinnou látkou, pokud nám to lékař nezakáže a pacient s tím souhlasí,"řekl Hospodářským novinám prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.


Američané podle komentáře Mladé fronty Dnes věří v právo dospělého člověka na zbraň a nezviklá je ani zvěrský masakr ve Virginii. "Titíž Američané ale s inkviziční horlivostí pronásledují jinou svobodu. A sice svobodu dospělého člověka jíst, pít či kouřit, co chce. Ta se zdá ještě samozřejmější než svoboda koupit si na každém rohu kolt nebo ručnici," píše autor komentáře. Upozorňuje zároveň, že tři velké země, založené na stejných principech svobody jako Spojené státy, tedy Velká Británie, Kanada a Austrálie, stanovily pro držení střelných zbraní skoro nepřekročitelné překážky. Občané to chválí a tvrdí, že kriminalita díky tomu klesá. Vědci podle komentátora Mladé fronty Dnes dost přesvědčivě dokázali, že měkké drogy jako hašiš nejsou o nic nebezpečnější než povolené neřesti, kouření a alkohol. Autor soudí, že kdyby měl Čo Sung-hu kromě pistolí i dost smíchové drogy marihuany, nejspíš by si řekl ´let it be´ a nezabil by ani mouchu.


Podle deníku Právo hrozí Česku katastrofální sucho. Nejhorší je situace na jihu území a v Polabí. Příští tři týdny prý rozhodnou, zda se příroda vrátí k normálu, nebo se sucho prohloubí. Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Ivan Obrusník deníku řekl, že i když zatím od začátku roku napršelo 103 procent obvyklého množství srážek, jejich nerovnoměrnost způsobila současný vláhový deficit. Neprší přitom zrovna v době, kdy by zemědělci nejvíce vláhu potřebovali. V řekách a potocích je nyní asi 30 až 70 procent vody proti dlouhodobým dubnovým průměrům. Také hladiny podzemních vod už podle Obrusníka ukázaly méně vody, než je obvyklé. Také houbaři se obávají, že v létě bychom nemuseli v lesích najít žádné houby. Pokud bude současné sucho pokračovat, zničí podhoubí. Předpovědi počasí ale ukazují, že teploty mají stoupat a srážky nebudou v příštích dnech skoro žádné. To vláhový deficit ještě prohloubí, píše Právo.


Kolínská automobilka TPCA vyhrála po pěti letech spor o internetovou adresu tvořenou názvem společnosti a národní koncovkou .cz. Informují o tom


George Bush, foto: ČTK
V jiném článku Hospodářské noviny píšou, že v červnu přijede do Česka americký prezident George Bush. Jak list zjistil z důvěryhodných zdrojů z ministerstva zahraničí, hlavní téma Bushovy jednodenní návštěvy má být základna protiraketového systému, kterou Spojené státy chtějí umístit do Česka a do Polska. Americký prezident má do Prahy přiletět v úterý 5. června večer. Následující den se vydá do německého letoviska Heiligendamm, kde bude summit nejvyspělejších zemí světa a Ruska G8. Polsko prý prezident Bush během své cesty do Evropy nenavštíví.


Úředníci ministerstva dopravy budou podle Mladé fronty Dnes kontrolovat kvalitu cestování v rychlících. Za provozování rychlíků letos stát Českým drahám zaplatí víc než loni. Před uzavřením je smlouva o závazku veřejné služby, která drahám přihraje přes tři miliardy korun, to je o téměř miliardu víc než v loňském roce. Ministerstvo dopravy, které s drahami vyjednává, chce ale za vyšší peníze také vyšší kvalitu. Do vlaků vyrazí šest ministerských kontrolorů. Budou hodnotit například čistotu toalet, dostatek vagonů nebo zajištění dveří proti otevření. Pokud najdou kontroloři nedostatky, zaplatí České dráhy pokutu. Ta se podle náměstka ministra dopravy Petra Šlégra bude nejčastěji pohybovat v řádu desítek tisíc korun. Vůbec nejvyšší sankci - až sto tisíc - mohou dráhy dostat v případě, že rychlík bude extrémně zpožděný nebo vůbec nevyjede. Zatím není jasné, jak časté inspekce budou. Vše záleží na výsledcích - čím víc prohřešků úředníci zjistí, tím častěji do terénu vyrazí.


Světoznámá módní značka Giorgio Armani možná bude šít své obleky v moravském závodě OP Prostějov. Informaci přinášejí Hospodářské noviny s tím, že společnost již italské firmě připravila zkušební zakázku. Podnik by mohl získat kontrakt v hodnotě milionů korun. "Naše výroba i naše ceny se jim líbily. Předpokládám, že zakázku získáme,"řekl deníku generální ředitel OP Prostějov František Tuhý. Hospodářské noviny doplňují, že Armani není první světovou značkou, která projevila zájem o spolupráci s prostějovskou oděvní firmou. Už nyní v jejích dílnách vznikají obleky značek Cerutti, Mexx či Massimo Duti. Zájem vrátit výrobu na Moravu po dvou letech prý projevili i zástupci Hugo Boss.


Experti u nás chystají útok proti klíšťatům. Jak píšou Lidové noviny, Česko totiž patří k evropské špičce onemocnění klíšťovou encefalitidou a lymskou borreliózou. Prvním krokem by měl být důkladný monitoring míst, která jsou z hlediska výskytu infikovaných klíšťat pro člověka nejnebezpečnější. Odborníci také navrhují, aby taková místa označovaly varovné cedule. Stejně tak by podle nich bylo vhodné, aby podnikatelé v cestovním ruchu rozdávali turistům tištěné informace o tom, jak se mají po lese pohybovat a kde jim hrozí největší riziko nákazy.