Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ekonomické komentáře středečních novin dál sledují dění kolem stávky v mladoboleslavské automobilce. Propaganda na obou stranách, provázená soubojem více či méně racionálních argumentů, tak vidí události spojené s mzdovým vyjednáváním dnešní Hospodářské noviny.

Foto: ČTK
Ekonomické komentáře středečních novin dál sledují dění kolem stávky v mladoboleslavské automobilce. Propaganda na obou stranách, provázená soubojem více či méně racionálních argumentů, tak vidí události spojené s mzdovým vyjednáváním dnešní Hospodářské noviny. Většina lidí pracuje za méně než škodováci a odmítnutí pětadvacetitisícových platů je intuitivně irituje, píše deník s tím, že o racionální argumenty jde však ve stávce málokdy. Pokud odboráři přistoupí na poslední vysokou nabídku zaměstnavatele, předjímají výsledek Lidové noviny, pak prohrají a poškodí odborové hnutí v celé zemi.
Foto: ČTK
Naopak, jejich úspěch jistě nepotěší zaměstnavatele, protože povzbuzené odborové svazy se mladoboleslavského příkladu rády chytí. S nadsázkou se dá podle listu říci, že vedení firmy bojuje za vyšší růst ekonomiky, zatímco odboráři za "mzdové vzlínání", které růst ohrožuje. Triumf odborářů by někomu relativně přilepšil, jinému ubral. "A především by přinesl brzký konec sociálnědemokratickému investičnímu 'úspěchu': Česko by jako montovna skončilo. I když to nakonec není úplně špatná zpráva," píšou Lidové noviny.

Podle článku analytika Raiffeisenbank Aleše Michla v Mladé frontě Dnes si nad zprávami ze Škody mohou mnout ruce indičtí a čínští manažeři. Škodovka nemá podle něj příliš mnoho možností, jak dlouhodobě udržet zisk, zdolat konkurenci i regulaci Evropské komise a ještě zvyšovat platy o více než deset procent ročně. Automobilku tak dříve či později čeká propouštění.


Státu se údajně nevyplatí vybírat mýtné na silnicích I. třídy v původně zamýšleném rozsahu. Píšou to dnešní Hospodářské noviny s odvoláním na analýzu Vysoké školy ekonomické, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo dopravy. To studii ale zatím nechce zveřejnit, dokud nebude mít také výsledky oponentní analýzy. Podle zdroje Hospodářských novin zpoplatnění silnic prvních tříd v původním rozsahu více než tisíce kilometrů není výhodné, proto došlo ke zúžení mýtného na 240 kilometrů. Společnost Kapsch odmítla informace komentovat. Deník také upozorňuje na to, že menší počet zpoplatněných kilometrů by přinesl otázku ohledně výše odměn pro Kapsch. Podle zdroje Hospodářských novin by kompenzací za výpadek mohlo být například přidělení zakázky na výstavbu mýtného systému na dálnicích, které teprve budou postaveny.


Experti ministerstva práce a sociálních věcí se obávají, že některé sociální skupiny budou mít problémy s poplatky u lékaře. Píšou to Lidové noviny. Nejohroženější skupinou jsou zřejmě obyvatelé domovů důchodců a ústavů sociální péče. Odborníci upozorňují, že totiž prakticky všechny příjmy odevzdávají ústavu, ve kterém jsou. Reformní plány ministra zdravotnictví Tomáše Julínka ale s úlevami pro ně nepočítají. Problémy mohou čekat také starší děti v ústavech či dětských domovech nebo třeba vězně, kteří nemají zaměstnání. Také oni budou muset platit 30 korun za návštěvu lékaře, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. "Podle českého statistického úřadu se u nás asi čtyři procenta domácností pohybuje pod hranicí životního minima a kolem deseti procent je na jeho hranici. Přitom i tito lidé mají na péči nárok,"řekla deníku předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková.


Ředitelé státního podniku Lesy ČR mají podle Mladé fronty Dnes mimořádně výhodné manažerské smlouvy. Funkce je spojena s odstupným ve výši jedenapůlnásobku ročního platu, což je podle deníku v případě posledního odcházejícího šéfa Františka Koníčka 4,5 milionu korun. Výměna celého vedení státního podniku se uskutečnila letos v lednu s příchodem nového ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS). Konkrétní částky, na které mají odcházející manažeři nárok ale Lesy odmítají zveřejnit. I samo přiznání, že takové manažerské bolestné vůbec existuje, jim trvalo měsíce, píše deník.