Přehled tisku

0:00
/
0:00

Daňová a sociální reforma, se kterou přišla vláda Mirka Topolánka, je taková, jakou ji chce lid. Myslí si to komentátor Mladé fronty Dnes. Proto je reforma "tak akorát pro český sociální sentiment". Kdo je s reformou nespokojený, musí podle deníku pohnout s voliči.

Daňová a sociální reforma, se kterou přišla vláda Mirka Topolánka, je taková, jakou ji chce lid. Myslí si to komentátor Mladé fronty Dnes. Proto je reforma "tak akorát pro český sociální sentiment". Kdo je s reformou nespokojený, musí podle deníku pohnout s voliči. "Minulé volby po vzoru Havlíčkova sedláka daly bohům ve vládě za úkol teplo i zimu, staré i nové časy," píše deník s odkazem na epigram Karla Havlíčka Borovského. Vláda, která má slabý mandát, přitom nemá na prosazení výrazné reformy dost sil. Výsledky voleb se nikomu kromě zelených nelíbily, proto ani z kompromisní reformy není nikdo nadšený. Dominantní potom na reformě není ona sama, ale spor o ni. Nebo ještě spíše jeho účastníci, domnívá se deník. Menšinová vláda by mohla úspěšně zasáhnout do věcí veřejných, pokud by měla spolupracující opozici. Tak tomu ale není. Reforma by mohla vypadat jinak, pokud by jinak dopadly volby. "Vlády které máme my, dokážou velmi málo. Může za to jejich lid," nalézá viníka komentátor listu.


Pavel Sever,  foto: ČTK
Vzpoura poslance Pavla Severy, který rezignoval na funkci místopředsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL, má podle čtvrtečních Lidových novin rysy alibismu. Deník poukazuje na to, že Severa se vzdal jen jedné ze svých sněmovních funkcí a jinou si ponechal. Navíc oznámil, že zůstává loajální vůči straně, potažmo koalici, připomíná deník. Severa z vedení frakce odešel, protože na úterním celostátním výboru neuspěl se svým názorem na řešení kauzy stranického předsedy Jiřího Čunka. Už minulý týden Čunka nepřímo vyzval k tomu, aby kvůli svým nevhodným výrokům o Romech z vlády odešel. Lidové noviny píšou, že Severa si pěkně "prozíravě" po lidovecku počká, až problém samovolně uzraje. "A sice v teple poslanecké kanceláře na polstrované židli místopředsedy výboru pro bezpečnost. Krásný příklad lidovecké zmužilosti," míní list.


Jiří Čunek,  foto: ČTK
Předseda KDU-ČSL čelí kritice a tlaku na odstoupení nejen za své výroky o Romech, ale již delší dobu i kvůli obvinění z korupce. Hospodářské noviny připomínají, že jsou to již více než dva měsíce, co Čunka za údajné převzetí půlmilionového úplatku stíhá policie. I přes rozhodná slova politiků Čunek podle Hospodářských novin ve vládě nejspíš zůstane. Deník poukazuje na to, že až polovina poslanců KDU-ČSL říká, že kdyby premiér Mirek Topolánek Čunka odvolal, znamenalo by to "jednostranné porušení koaliční smlouvy". "I když se zdá, že by se lidovci se svým minimem preferencí měli snažit udržet ve vládě za každou cenu, pro Topolánka představují tyto hlasy hrozbu, že se mu vláda rozpadne. Pak by v lepším případě přišly předčasné volby. V tom horším by se opakovala vyčerpávající několikaměsíční vyjednávání o tom, co dál, jak tomu bylo po červnových volbách," podotýká list. Dalším důvodem, proč se Topolánek zdráhá Čunka odvolat, je podle Hospodářských novinČunkovo ministerstvo pro místní rozvoj, které nyní pracuje na tom, aby Česko dostalo z fondů EU 700 miliard korun. "A i nezávislí ekonomové uznávají, že výměna ministra by mohla žádosti o evropské dotace ohrozit," upozorňuje deník. Zvrat ale může přijít v sobotu, kdy se sejde široké vedení Strany zelených. Někteří zelení totiž hrozí, že z vlády kvůli Čunkovi odejdou. "Pokud v sobotu zvítězí radikální postoj některých zelených, Topolánkovi se vláda stejně rozpadne," dodává list.


Čeští pivovarníci uvažují o registraci evropské ochranné známky České pivo. Mají totiž obavy z možné budoucí regulace technologie výroby piva v EU. Známka by jim umožnila vyvázat se z dodržování nových technologických norem. Píšou to čtvrteční Lidové noviny. EU doporučuje pivovarům používat technologie, které snižují spotřebu energií a jsou šetrnější k životnímu prostředí. Náklady na zavádění takových technologií však ohrožují existenci zejména menších českých pivovarů. Tradiční technologie vaření piva v České republice je oproti standardům uplatňovaným v EU energeticky náročnější. Registrace ochranné známky by vymezila specifická pravidla výroby piva v Česku a pivovary by se tak nemusely řídit bruselskými pravidly.


Spolu se zavedením třicetikorunových poplatků za vydání léku v lékárně chce ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) mírně snížit zisk lékárníků z každého prodaného léku. Medikamenty by tak o pár korun zlevnily, uvádějí dnešní Hospodářské noviny. Lékárníci se záměrem nesouhlasí. Snížení marží by částečně zmírnilo vyšší náklady pacientů, o celých 30 korun však marže lékáren určitě neklesne. Část z nového poplatku jim musí zůstat. Přibudou totiž nové povinnosti s evidencí léků, píšou Hospodářské noviny.