Přehled tisku

Katedrála sv.Víta
0:00
/
0:00

Osud katedrály svatého Víta, která je už několik let předmětem soudních sporů mezi státem a církví, nemohou podle komentáře dnešního Práva vyřešit paragrafy, protože význam této stavby pro českou státnost stojí vysoko nad nimi.

Katedrála sv.Víta
Osud katedrály svatého Víta, která je už několik let předmětem soudních sporů mezi státem a církví, nemohou podle komentáře dnešního Práva vyřešit paragrafy, protože význam této stavby pro českou státnost stojí vysoko nad nimi. "Vyřešit to může zdravý rozum, tolerance ducha," píše autor. "Marnivým bojem o katedrálu nadále ztrácí katolická církev sympatie veřejnosti," pokračuje. Katolíkům budiž podle něj útěchou, že bude-li katedrála nakonec definitivně patřit soudním rozhodnutím českému státu, bude i jejich - katolíků. "Jsou přece českými občany," poznamenává autor. Komentátor Lidových novin píše, že církev měla ctít pravidla hry a vrátit katedrálu státu. Poznamenává, že když soud loni přiřkl chrám církvi, zástupci státu ho předali a s církví nelicitovali. Když má teď katedrálu předat církev, komplikuje to, míní autor. Církev si tak podle něj "vykoledovala žlutou kartu a nabídla argumenty těm, kteří jí moc nepřejí".


Takzvaný energetický balíček, který šéfové vlád EU dostanou na stůl při summitu koncem tohoto týdne, ilustruje asi desetileté zpoždění české politické debaty o energetice. V dnešním komentáři Hospodářských novin na to poukazuje Vojtěch Kotecký z hnutí Duha. Zatímco evropská energetická debata se točí kolem efektivnosti spotřeby energie, české politické špičky horečně řeší, jak zajistit energetické zdroje. Z debaty v Česku podle Koteckého prakticky vypadlo základní téma: Kolik energie vlastně spotřebujeme? Podle Koteckého potřebuje Evropa i Česko razantní impulz k modernizaci. Mnohamiliardové prostředky z evropských fondů by měly cíleně směřovat do zvyšování efektivnosti spotřeby energie, tvrdí Kotecký.


Čeští vědci z pražského Ústavu organické chemie a biochemie vyvinuli mimořádně účinnou látku MK 612 určenou proti některým virům, avšak její budoucnost je značně nejistá. Možná se totiž nebude vyrábět, neboť zřejmě konkuruje jiným, méně účinným, ale dobře zavedeným látkám. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). "Víme, že máme v rukou zcela mimořádný preparát, ale zprávy z USA svědčí o tom, že tamní farmaceutická firma Gilead Sciences, která se na projektu s tímto lékem podílí, od nás sice licenci podle smlouvy odkoupí, ale vyrábět ho asi nebude. Zřejmě konkuruje jiným, sice méně účinným, ale již dobře zavedeným antivirotikům, které Gilead vyrábí,"řekl MfD ředitel ústavu Zdeněk Havlas.


Češi stále více využívají internet k pohodlnému nákupu z domova. Objednávají si nejenom elektroniku, ale i léky, potraviny nebo automobily. Internetové obchody zaznamenávají velký vzestup poptávky zejména po některých potravinách a léčivech, napsaly dnešní Hospodářské noviny. "Poptávka po online prodeji potravin stoupá. Meziroční nárůst je 30 procent," uvedl Petr Vinč z internetové prodejny nakupzdomova.cz. Přibývá rovněž lidí, kteří si přes internet nechávají zasílat běžné léky, vitamíny nebo náplasti a obvazy. Například společnost Internet Mall.cz založila online lékárnu před půl rokem a každý měsíc pozoruje nárůst prodeje o desítky procent.