Přehled tisku

Vladimir Putin, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Páteční tisk kritizuje ruského prezidenta Vladimira Putina, který se odmítavě vyjádřil k záměru rozšířit americký protiraketový deštník do Polska a České republiky.

Vladimir Putin, foto: ČTK
Páteční tisk kritizuje ruského prezidenta Vladimira Putina, který se odmítavě vyjádřil k záměru rozšířit americký protiraketový deštník do Polska a České republiky. "Putin nám za základnu vyčinil tak, až z toho běhá mráz po zádech," píše Mladá fronta dnes. Podle deníku se slova ruského prezidenta dají snadno vyložit jako přímé varování. List se domnívá, že pokud Putin Česku vyhrožuje, je o důvod více, proč protiraketovou základnu v Česku vybudovat.

Jinde čteme: "Putinovo prohlášení lze hodnotit dvěma způsoby. Můžeme se na ně dívat jako na folklorní výhrůžku, kterých se nám od Ruska dostalo hojně již při vstupu do NATO. Nebo je brát vážně, a pak se zamyslet nad tím, co může znamenat, že 'protiraketové systémy budou bezmocné' proti novým ruským zbraním," uvádějí Lidové noviny. Podle deníku z Putinových slov vyplývá i to, že Rusko může na Česko v budoucnosti zaútočit, kdykoli si zamane.


Komentář Hospodářských novin si všímá legislativní iniciativy poslance ČSSD Karla Šplíchala a poslance ODS Petra Bratského. Společně navrhují, aby čeští olympijští medailisté dostávali k důchodu příplatek 20 tisíc korun. "Zdá se to být rozumné," píše komentátor, "olympionici, kteří reprezentovali socialistické Československo si vydělali pár stovek korun, dnešní úspěšní sportovci mají bohaté sponzory i tučné platy." Podle autora ale minulý režim způsobil nespravedností bezpočet, statisíce lidí nemohly studovat, co chtěly, desetitisíce nemohly pracovat ve svém oboru, málokdo mohl cestovat podle své vůle. Koho tedy odškodnit, ptá se dál. "Horší je, že dvacet tisíc navíc k důchodu neberou u nás k důchodu ani političtí vězni z padesátých let, ani političtí vězni období normalizace, ani britští letci, zkrátka nikdo. Supertučný důchod pro sportovce je především v případě starého skauta Bratského dosti nevkusný nápad," uzavírá komentátor Hospodářských novin.


Přibývá výpovědí nespokojených policistů. Zatímco v polovině ledna bylo na odchodu zhruba 200 policistů, nyní se chystá opustit řady policie více než 600 lidí a další zřejmě budou přibývat. Starší funkcionáři odcházejí, protože čekali na vyšší výsluhy, mladí policisté se obávají, že kvůli novému služebnímu zákonu budou brát méně peněz než loni. Informuje o tom Právo. Policejního prezidenta Vladislava Husáka zatím nechávají odchody policistů do civilu klidným. Dodal že ačkoli z toho není nadšený, odchody policistů prezidium předpokládalo. Rozjelo proto náborovou kampaň, díky které se prý úbytky daří kompenzovat.