Přehled tisku

Helena Třeštíková, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentáře rozebírají mimo jiné oznámení ministryně kultury Heleny Třeštíkové, že je připravena rezignovat na svou funkci, pokud bude muset pod politickým nátlakem jmenovat svým náměstkem Františka Formánka.

Helena Třeštíková,  foto: ČTK
Komentáře rozebírají mimo jiné oznámení ministryně kultury Heleny Třeštíkové, že je připravena rezignovat na svou funkci, pokud bude muset pod politickým nátlakem jmenovat svým náměstkem Františka Formánka. Podmínka jeho nástupu byla prý součástí politické dohody, která umožní vládě získat důvěru ve sněmovně. Formánek údajně hrál klíčovou roli v jednáních ODS s poslanci Melčákem a Pohankou o jejich toleranci vůči trojkoaliční vládě. Komentátor Práva píše, že se Třeštíková projevila jako statečná žena. Místo loajality k mezistranickým piklům si podle listu vybrala loajalitu k vlastní důstojnosti. Podle Lidových novin ale zapomněli představitelé KDU-ČSL filmařku upozornit, že vstupuje do politiky.


Složení nové vlády Mirka Topolánka se nezamlouvá 63 procentům lidí. 22 procent je navíc považuje za velmi špatné. Vyplývá to z průzkumu společnosti SC&C pro Mladou frontu Dnes. Postojům lidí k novému kabinetu se věnuje i průzkum agentury STEM, jehož výsledky přinesly Hospodářské noviny. Podle tohoto šetření si 57 procent voličů myslí, že trojkoaliční kabinet si důvěru zaslouží. Podle STEM podporují vládu Mirka Topolánka především mladší voliči a sympatizanti tří koaličních stran. Největší popularitu má mezi voliči Strany zelených. Stoupenci sociální demokracie a komunistů jsou naopak přesvědčeni, že Topolánkova vláda by důvěru získat neměla. To, že vláda může projít jen díky podpoře dvou opozičních poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky, vadí podle STEM 48 procentům dotazovaných.


Jiří Paroubek a Michal Hašek  (vlevo),  foto: ČTK
Na přeběhlé poslance Michala Pohanku a Miloše Melčáka se podle Hospodářských novin chystají v příštích dnech jejich kolegové ze sociální demokracie. Například předseda poslaneckého klubu Hašek chce, aby se vystěhovali ze svých kanceláří. Oba poslanci tak nejspíš najdou azyl u největší vládní strany.


Tokio,  foto: Morio,  Creative Commons 3.0
Po více než deseti letech se prezident Václav Klaus s manželskou Livií opět setkají s japonským císařem Akihitem a císařovnou Mičiko. Má se tak stát na obědě 14. února v Tokiu při návštěvě Japonska. Podle odborníků je podobné setkání nejvyšší možnou formou přijetí, které japonský panovník zahraničním politikům uděluje, píše Mladá fronta Dnes. Klaus se ještě jako premiér sešel s císařem v jeho paláci už v září 1996. Z českých politiků se s ním v Tokiu setkal před dvěma lety Václav Havel, v roce 1997 Petr Pithart a v červnu 2005 expremiér Jiří Paroubek. Císař navštívil Prahu v roce 2002, připomíná deník. Klaus při únorové cestě navštíví také Hirošimu, kterou v srpnu 1945 zničila americká atomová bomba.


Senátor Jaromír Štětina bojuje za zákaz KSČM. Podle Lidových novin mu v tom pomáhá dočasná senátní komise pro posouzení ústavnosti Komunistické strany Čech a Moravy. A má už první výsledky. KSČM podle komise není jen pokračovatelkou bývalé Komunistické strany Československa, ale její přímou součástí. Vyplývá to prý z dokladů o registraci strany.


Zámek Koloděje,  foto: CzechTourism
Jak uvádí Mladá fronta Dnes, státní zámek Koloděje, který slouží k výjezdním zasedáním vlády, se možná vrátí v restituci. Požádal o ni potomek bývalých majitelů. Pozemkový soud už mu přisoudil sousední jízdárnu a restaurace, o které se stará městská část Praha - Koloděje. Restituent tak pravděpodobně získá i celý areál zámku. O zámek usiluje potomek posledních majitelů Vítězslav Kumpera. Podle pracovníků Úřadu vlády ale není vyloučeno, že se řízení o vlastnictví zámku ještě protáhne. Žádný konečný verdikt zatím nepadl, přestože už bylo několik soudních stání. Historie sporu je stará již 16 let. O zámek požádal Kumpera poprvé v roce 1991. Když neuspěl, obrátil se na soud. V roce 1997 případ putoval k Pozemkovému úřadu hlavního města Prahy, kde zůstal dodnes.


Soud v Portugalsku zakázal šestileté Sáře Baraové návrat do České republiky, píše deník Právo. Dítě bylo minulý pátek před budovou pražského soudu za dramatických okolností exekučně odebráno své matce a svěřeno otci, který žije v Portugalsku. Podle soudu měla Baraová malou Sáru vrátit otci již před dvěma lety, místo toho ji však schovávala před exekutorem. Sářina matka nyní vyjednává o navrácení dcery. Od cesty do Portugalska si slibovala dohodu s otcem dítěte. Podle Sářina dědečka Michala Pavlo však soud nejen zakázal matce odcestovat s dcerou zpět do Česka, ale navíc prohlásil, že nemůže připustit, aby se dítě dostalo do země, která se tak brutálně chová ke svým dětem.


Ilustrační foto
Aféra kolem řádění německých pedofilů na Klatovsku má pokračování, píše deník Právo. Policisté stíhají rodiče dětí, které Němci zneužívali. Deník připomíná, že cizinci sexuálně zneužili čtyři sourozence na Klatovsku. Za úplatu je lákali do pojízdného karavanu. Rodiče své děti ale podle policistů před pedofily dostatečně neochránili. Rodiče sice popírají, že by o zneužívání svých dětí věděli, důkazy však hovoří proti nim. Dvojice může dostat až dva roky vězení.


Neznámí vandalové, pravděpodobně sběrači kovů, poškodili pomník obětem totality v Ústí nad Labem. Podle severočeského vydání Mladé fronty Dnes zřejmě ukradli z pomníku metr širokou pamětní desku s nápisem Obětem komunismu, město Ústí nad Labem 1997. Autorem pomníku je sochař Olbram Zoubek. Ústecká radnice začala podle deníku ve čtvrtek shánět snímky bronzové desky, aby ji nechala znovu vyrobit. Podle pracovníka obvodní radnice bude zřejmě z tvrdého plastu. Policie ve čtvrtek oznámila, že bronzové nápisy zmizely i z náhrobků na Národním hřbitově v Terezíně. Škoda je odhadnuta na 150.000 korun.


Podle Mladé fronty Dnes získala elektrárenská společnost ČEZ od investiční skupiny J&T v loňském roce rozsáhlý pozemek u severočeských Ervěnic, kde by se dala případně postavit nová elektrárna na hnědé uhlí. "Pozemek byl součástí obchodu se společností J&T, které jsme loni prodávali náš podíl v Plzeňské energetice," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Pozemek v Ervěnicích je jeden z mála kolem mosteckých dolů s hnědým uhlím, kde by se po případném prolomení územních limitů dala nová velká elektrárna postavit. Ředitel rozvoje ČEZ Jiří Feist potvrdil, že společnost má vše připraveno, pro případ, že se limity prolomí. Za limity na těžbu uhlí leží obrovské ložisko, v němž je zásoba na dalších téměř padesát let, která by pokryla spotřebu dalšího zdroje. Nejdále je podle MfD se svým záměrem postavit nový zdroj až o výkonu 1300 megawatt firma Czech Coal, které patří Mostecká uhelná. Výstavbu elektrárny v severočeských Komořanech plánuje i skupina J&T.


František Oldřich Kinský se obrátil na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Stěžuje si na postup českých soudů, u nichž se domáhá vydání rodového majetku. S odvoláním na Kinského advokáta Jaroslava Čapka o tom informuje deník Právo. Čapek nechtěl upřesnit, jakých sporů se žaloba týká. Podle něj mají ale brzy následovat další žaloby. Právo píše, že ministerstvo spravedlnosti dosud žádnou z kauz k vyjádření nedostalo. Kinského advokát podal u různých soudů 157 žalob. Někteří odborníci odhadli hodnotu majetku, o jehož vrácení Kinský usiluje, zhruba na 40 miliard korun.


V Bulharsku roste hotel specializovaný na lázeňské služby, který pravděpodobně ponese jméno české kosmetické firmy Ryor. Informují o tom Hospodářské noviny. Bulharští investoři chtějí budoucí hosty lákat právě na wellnessový program, postavený na kosmetických přípravcích Ryor určených pro zdravý životní styl či formování postavy. Zájem hoteliérů o exkluzivní spolupráci s Ryorem je výsledkem nové strategie firmy, která se od loňska zaměřuje i na zahraniční trhy. Loňský export Ryoru představuje 18 procent ze stomilionového obratu firmy. Jeho kosmetika se objevila ve čtrnácti státech světa, včetně USA, Kanady a Tchaj-wanu. Letos se Ryor chystá vyvézt už víc než pětinu roční výroby a počítá s dalším růstem.