Přehled tisku

0:00
/
0:00

Komentáře pondělních novin se mimo jiné pozastavují nad manželskou krizí premiérského páru a upozorňují na to, že má bizarní politické následky. "Špinavé prádlo se zásadně pere doma, však přihodí se v životě, že je u toho celá ulice. Velké prádlo zahltilo tento měsíc pračky v celé zemi," píše komentátor Práva.

Komentáře pondělních novin se mimo jiné pozastavují nad manželskou krizí premiérského páru a upozorňují na to, že má bizarní politické následky. "Špinavé prádlo se zásadně pere doma, však přihodí se v životě, že je u toho celá ulice. Velké prádlo zahltilo tento měsíc pračky v celé zemi," píše komentátor Práva. Poukazuje mimo jiné na to, že Topolánková se k manželským problémům vyjadřovala na tiskové konferenci strany Politika 21, kterou založila europoslankyně Jana Bobošíková a za kterou Topolánková neúspěšně kandidovala do Senátu. Premiérova žena tak podle autora glosy průhledně využila příležitosti, jak zviditelnit jeden politický subjekt jinak téměř neviditelný a také jak využít rodinný malér k postupnému formování sebe sama coby budoucí političky. V neděli byla Topolánková hostem diskusního pořadu české televize Otázky Václava Moravce. Podle Mladé fronty Dnesšlo podobně jako u přímého přenosu z jednání trojkoalice s ČSSD o divadlo, na které doplácejí především ti, "kteří se takto chtějí před kamerami producírovat".


Foto: Evropská komise
Pokud Evropská komise prosadí svůj návrh na snížení množství automobilových emisí, mohly by tisíce lidí v Česku přijít o práci. Splnění limitů by si vyžádalo milionové investice automobilek, které by se promítly do cen vozidel. To by mohlo vést k odlivu zákazníků a přesunu výroby mimo země EU. Ve svém pondělním vydání to píšou Lidové noviny. Podle návrhu, který chce komise oficiálně představit 24. ledna, by totiž museli všichni výrobci automobilů v Evropě snížit průměrné emise oxidu uhličitého u nových aut na 120 gramů na ujetý kilometr. Podle vedení Škody Auto by ale takové opatření znamenalo jen v této automobilce zvýšení nákladů na výrobu jednoho vozu zhruba o 80.000.


Václav Klaus
Většina lidí si přeje, aby se Václav Klaus stal i podruhé prezidentem. Jeho znovuzvolení hlavou státu by uvítalo 67 procent z 513 dotázaných, píše Mladá fronta Dnes s odvoláním na průzkum společnosti SC&C. Klause si podle analytiků přeje na Hradě dokonce 54 procent respondentů, kteří volí ČSSD a KSČM, uvádí list. Parlament by měl prezidenta volit na začátku roku 2008. Na dotaz, zda má být Klaus znovu zvolen prezidentem, odpovědělo 31 procent oslovených "určitě ano" a 36 procent "spíše ano". Variantu "určitě ne" zvolilo 15 procent a ke "spíše ne" se přiklonilo 18 procent respondentů.


Předvánoční kampaň mobilního operátora Vodafone přilákala firmě o 22 procent více klientů, než kolik jich přibylo předchozí rok. Vodafon tak získal koncem roku zhruba 125.000 tisíc nových klientů. Tím by se přiblížil k hranici 2,5 milionu zákazníků. Ve svém pondělním vydání o tom informují Hospodářské noviny. "Byly to nejúspěšnější Vánoce za poslední čtyři roky," potvrdil mluvčí Vodafonu Jakub Hrabovský. Navíc už během kampaně s Petrem Čtvrtníčkem a psíky čivavami se sobími parohy šéf nejmladšího operátora Grahamme Maher uvedl, že i v listopadu byly prodeje meziročně o 24 procent vyšší.