Přehled tisku

Marek Dalík, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Tajemník předsedy vlády a ODS Mirka Topolánka Marek Dalík svou užvaněností poškodil svého šéfa, soudí komentátor Mladé fronty Dnes. Dalíka skrytá kamera zachytila při tom, jak vyjednávání ODS s ČSSD označuje jen za divadlo. "Dalíkovi vybuchl granát v ruce. Počet mrtvých v řadách ODS se zatím nepodařilo spočítat. Na podobné výbuchy si už lidé po šesti měsících zvykli skoro jako ubozí Iráčané. Největší škodou pro občanské demokraty by však nepochybně bylo, kdyby svůj výbuch přežil poradce politicky sám," soudí komentátor Mladé fronty Dnes.

Marek Dalík,  foto: ČTK
Tajemník předsedy vlády a ODS Mirka Topolánka Marek Dalík svou užvaněností poškodil svého šéfa, soudí komentátor Mladé fronty Dnes. Dalíka skrytá kamera zachytila při tom, jak vyjednávání ODS s ČSSD označuje jen za divadlo. "Dalíkovi vybuchl granát v ruce. Počet mrtvých v řadách ODS se zatím nepodařilo spočítat. Na podobné výbuchy si už lidé po šesti měsících zvykli skoro jako ubozí Iráčané. Největší škodou pro občanské demokraty by však nepochybně bylo, kdyby svůj výbuch přežil poradce politicky sám," soudí komentátor Mladé fronty Dnes. Podle něj jsou tři možnosti, proč to Dalík takto "zpackal". Buď podlehl dojmu vlastní důležitosti. Nebo ODS skutečně na svou stranu přetáhla nějakého poslance a potřebovala to dostat do novin. Anebo ODS chtěla prostřednictvím Dalíka děsit sociální demokraty a rozkládat jejich morálku, aby změkli ve vyjednáváních o Topolánkově vládě. "Osobně se domnívám, že třetí možnost je nejpravděpodobnější. V infarktové situaci, kdy obě strany hrají všechno nebo nic, je to, co jejich mluvčí říkají novinářům, buď granátem, nebo šifrovaným vzkazem zamířeným do nepřátelských zákopů," píše komentátor.


Jiří Čunek,  foto: ČTK
Favorit na předsedu KDU-ČSL Jiří Čunek nepodpoří případnou tříbarevnou pravicovou vládu. Řekl to v rozhovoru pro pondělní Právo. Ve shodě s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, se kterým se v minulých dnech také tajně setkal, by dal přednost vládě nejméně na tři roky, tedy do podzimu 2009, kdy skončí české předsednictví EU. "Bylo by dobré naplánovat co nejvíce reforem, na nichž se všichni dohodnou a všichni ponesou i odpovědnost, a odpracovat je. Pak by ta vláda mohla mít ten mandát delší. Duhová koalice s krátkým mandátem nemá vůbec žádný smysl,"řekl PrávuČunek. Dodal, že založit vládu na přeběhlících je špatné. "Zakládá to v politice korupci,"řekl.


Foto: Archiv Radia Praha
Hospodářské Noviny mj. komentují jmenování členů bankovní rady České národní banky. Budoucí člen rady Vladimír Tomšík není podle listu špatnou volbou, ale našlo by se však deset povolanějších osob. Zato druhého budoucího člena, Mojmíra Hampla, předčí desítky jiných kandidátů. Tento na jaře odvolaný člen představenstva České konsolidační agentury jako ekonom ničím nezaujal, tvrdí deník. "Vrcholná manažerská zkušenost je jeho největší slabinou: právě on je zodpovědný za ztrátu půlmiliardy korun. Není pochyb, že sám nic nezpronevěřil. Jako šéf ale nedokázal státní peníze uhlídat." Pro bankovní radu ho to podle deníku prozatím diskvalifikuje. Prezident Václav Klaus za dobu svého působení vybral již pět členů bankovní rady. Dvakrát podle listu sáhl po správných osobnostech, a to Zdeňku Tůmovi a Miroslavu Singerovi. Tomšík má šanci stát se třetím dobrým Klausovým bankéřem.


Foto: Evropská komise
Češi, kteří pracují v zahraničí, pošlou letos domů zhruba 30 miliard korun. S odvoláním na čerstvě zveřejněný žebříček Světové banky to píše pondělní Mladá fronta Dnes. Češi se tak dostali na 46. místo ze 158 zemí. Domů pošlou víc peněz než Slováci a zhruba stejně jako Poláci. Češi pošlou domů zhruba jedno procento hrubého domácího produktu. Světová banka odhaduje, že na celém světě se letos tímto způsobem přesune přes hranice více než 6 bilionu korun.


Více jak polovina řidičů si podle agentury Median myslí, že nový silniční zákon, který platí od července, situaci na cestách nezlepšil. Píše to Mladá fronta Dnes, pro kterou agentura průzkum vypracovala. Že se jezdí lépe než dříve, věří třetina oslovených. Průzkum ukázal, že podle většiny lidí policie nedělá všechno pro to, aby se situace na silnicích zlepšila. S policejní kontrolou se během platnosti nového zákona podle průzkumu ještě nesetkaly asi dvě třetiny řidičů.


Hospodářské noviny otiskují článek bývalého ministra financí za ČSSD Bohuslava Sobotky, který se zabývá stavem veřejných rozpočtů. Sobotka píše, že kvůli jarní legislativní smršti poslanců a senátorů napříč stranami se v příštím roce nepodaří splnit platný konvergenční program a schodek veřejných rozpočtů se ocitne na úrovni čtyř procent hrubého domácího produktu. Proto mimo jiné navrhuje, aby politické strany v rámci snižování deficitu uzavřely dohodu o moratoriu na zákony vedoucí ke zvýšení mandatorních výdajů. Dohodnout by se měly i na tom, že nebudou snižovat daně, aniž by v odpovídajícím rozsahu snížily i veřejné výdaje. O valorizaci dávek a příspěvků by podle něj měla rozhodovat vláda podle skutečného vývoje životních nákladů.


Dlouholetý šéfredaktor Lidových novin a Mladé fronty Dnes Pavel Šafr nastupuje k 1. prosinci do pozice zástupce generálního ředitele společnosti Economia a ředitele produktů a marketingu. Bude zodpovídat za strategii vydavatelství na trhu, obsahové koncepty titulů a marketing. Píšou to Hospodářské noviny. Šafr byl v minulosti šéfredaktorem čtyř českých deníků. Působil jako šéfredaktor Českého deníku, Telegrafu, Lidových novin a Mladé frontě Dnes.


Odejít ke konkurenci se svým mobilním číslem bude levnější a časem i snadnější. Píšou to pondělní Hospodářské noviny. Český telekomunikační úřad hodlá tento týden snížit cenu, kterou si operátoři platí mezi sebou za nového zákazníka. V nejbližší době úřad navíc navrhne zjednodušení postupu přenášení čísla ke konkurenci. Podle lidí obeznámených s postupem Českého telekomunikačního úřadu by měla cena, kterou si mezi sebou mají společnosti platit za přechod zákazníka k jinému operátorovi se stejným číslem, činit maximálně kolem 800 korun. Zákazník sice v současnosti zaplatí za přenos čísla nejvýše jednu korunu. Kvůli poplatkům je však často pro operátory příliš drahý a podle toho vypadají i nové podmínky. Například u T-Mobile a O2 jsou to písemné smlouvy na rok či dva, které zavazují klienta k odběru služeb právě od nich.