Přehled tisku

Prezident Václav Klaus, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Když prezident Václav Klaus oznámil, že je připraven jmenovat premiérem znovu šéfa ODS Mirka Topolánka, jednal opatrně a na jistotu. Myslí si to Hospodářské noviny. "Při výběru druhého premiéra dává česká ústava prezidentům prostor pro jejich invenci, odvahu a politickou imaginaci. Václav Klaus však nic z toho nevyužil. Jeho řešení je opatrné a na jistotu," uvádějí Hospodářské noviny.

Prezident Václav Klaus,  foto: ČTK
Když prezident Václav Klaus oznámil, že je připraven jmenovat premiérem znovu šéfa ODS Mirka Topolánka, jednal opatrně a na jistotu. Myslí si to Hospodářské noviny. "Při výběru druhého premiéra dává česká ústava prezidentům prostor pro jejich invenci, odvahu a politickou imaginaci. Václav Klaus však nic z toho nevyužil. Jeho řešení je opatrné a na jistotu," uvádějí Hospodářské noviny. Podle deníku Klaus nechtěl být případně spojován s marným pokusem o "prezidentskou vládu", která by důvěru nezískala, takže vrátil iniciativu politickým stranám. "Dvakrát za sebou běžet do zdi, to vypadá věru směšně. Má to jedinou výhodu: je to předposlední krok k novým volbám," myslí si list.

Podle Práva Klaus při povolebních vyjednáváních selhal a jeho nynější tah je posledním pokusem přivést ODS a ČSSD do velké koalice. Právo předkládá různé varianty, které by mohly vést k sestavení nové vlády. "Nejjednodušší by byla ryze ústavní cestička s neúspěchem jak Topolánkovým, tak Paroubkovým a předčasnými volbami na závěr. Prezident tuto cestičku v pondělí uvolnil," myslí si deník. Podle dalšího komentáře Práva lze rozhodnutí Klause, aby vládu opět sestavil Topolánek, chápat jako poslední prezidentův pokus přivést ODS a ČSSD do velké koalice. Jinak je podle deníku nabídka předsedovi ODS zcela nesmyslná. List také kritizuje roli prezidenta při povolebních vyjednáváních a označuje ji za "bezprecedentní selhání".

Mladá fronta Dnes se domnívá, že Klausovi nezbývalo nic jiného než druhý pokus o sestavení vlády dát Topolánkovi jako šéfovi strany, která zvítězila ve volbách. "Po půlročním krachování dohod jim (politickým stranám) prezident lepší variantu nabídnout nejen nemůže, ale ani nesmí - mohl by se snadno ocitnout za hranicí demokratických zvyklostí," píše deník.


Cenami Českých drah (ČD) v osobní i nákladní dopravě na tratích, o které má zájem konkurence, se zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle podnětu jednoho ze soukromých dopravců nabízí dráhy tam, kde mají konkurenci, neodůvodněně nižší ceny oproti jiným společnostem. Ve svém dnešním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes. "Vedeme s ČD správní řízení," potvrdil předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina. Podle něj se ČD tam, kde mají konkurenci, chovají podivně. "Ještě ale nemáme definitivně prokázáno, zda jde skutečně o dumping," dodal. Správní řízení chce Pecina uzavřít do konce roku.

A ještě jeden článek věnovaný českým dahám, tentokrát z Hospodářských novin: Od prosince, kdy začne platit nový jízdní řád, zdraží dráhy zákaznické a zpáteční jízdné. Podle listu to vyplývá z tištěných jízdních řádů pro příští rok, které jsou již na některých nádražích v prodeji. Zákaznické a zpáteční jízdenky pro trasy nad padesát kilometrů podraží zhruba o 12 procent. Ostatní jízdné se nemění. Stejné zůstane obyčejné jízdné, nezmění se ani cena síťových jízdenek a Kilometrické banky.


Brněnská radnice
Předseda brněnské ODS Miroslav Hošek uvažuje o rezignaci. Politik to řekl Lidovým novinám. Občanští demokraté v Brně vyhráli komunální volby, nedokázali ale sestavit koalici. Z čela brněnské radnice odcházejí po 15 letech, vytěsní je blok ČSSD, zelených, KDU-ČSL a nestraníků z kandidátky Brno 2006.


Obžalovaný Tomáš Půta se v irské vydávací vazbě údajně rozhodl, že bude vypovídat jako svědek v případu brutálních loupeží, které má podle policie na svědomí gang kolem Davida Berdycha. Půtovo rozhodnutí však automaticky neznamená, že bude vydán českému soudu. Informuje o tom Právo. Půta je v irské vazbě společně s Marošem Šulejem. Oba byli původně v procesu s šestatřicetičlenným gangem stíháni jako uprchlí. Koncem srpna byli na základě eurozatykače zatčeni v Irsku.