Přehled tisku

0:00
/
0:00

Podle Mladé fronty Dnes neleží hlavní tíha řešení současné situace na prezidentu Klausovi, ale na politických stranách. "A ty na něj nemohou svalit vinu za to, že se nedovedou dohodnout," píše deník.

Václav Klaus
Podle Mladé fronty Dnes neleží hlavní tíha řešení současné situace na prezidentu Klausovi, ale na politických stranách. "A ty na něj nemohou svalit vinu za to, že se nedovedou dohodnout," píše deník. List rozebírá Klausův postup v minulých týdnech a nastiňuje jeho možnosti. "Co tedy může Klaus dělat dál? Sondovat, říkat své náměty a postřehy. Především však čekat na zlom. Na zlom, který dojednají politické strany. Jiné řešení neexistuje," domnívá se MfD. Také Právo se zamýšlí nad druhou a třetí šancí sestavit vládu a hodnotí možnosti politických stran a úlohu komunistů. "Nejlépe si stojí Vojtěch Filip. Zdánlivě pouhý pěšáček na šachovnici se teď proměnil v rozhodující figuru. Záleží na něm, na kterou stranu se přidá," píše deník.


Hospodářské noviny komentují rozpuštění občanského sdružení Komunistický svaz mládeže. Deník uvádí, že případ zřejmě bude mít soudní dohru. Pokud mladí komunisté u soudu prohrají, pouze podle HN přejmenují své sdružení a přepíší stanovy. "Ale i soudní cesta pomáhá k pozvolnému, evolučnímu překonání komunismu. Zákaz má smysl, byť spíš výchovný než praktický," myslí si deník.


Další obci v Krušných horách přibyli před volbami obyvatelé. První vsí byl Kalek na Chomutovsku, nyní se začal seznam voličů zvyšovat i v Křimově na Chomutovsku, kde se údajně za zapsání na seznam voličů nabízejí desetitisíce korun, píše čtvrteční vydání Mladé fronty Dnes v příloze pro Ústecký kraj. V Kalku na Chomutovsku už je přihlášeno 40 nových voličů, což je pětina všech, kteří mohou volit. V Křimově je 13 lidí, kteří se narychlo přihlásili. Vladimír Žárský z Křimova deníku řekl, že za ním přišli s nabídkou na 10.000 korun, pokud k sobě přihlásí k trvalému pobytu 20 lidí. Podle starostky Milady Benešové, která je ze sdružení Křimovsko, se někdo snaží získat hlasy ve volbách, aby se mohl změnit již schválený územní plán. Může jít o větrné elektrárny nebo o prosazení postavení obchodního centra a čerpací stanice, s čímž zastupitelstvo nesouhlasilo, uvedla Benešová. Její protikandidáti odmítají, že by s přihlašováním nových obyvatel měli něco společného.


České nemocnice včetně státních účtují cizincům vyšší ceny než Čechům. Průzkum Lidových novin zjistil tuto praxi v pěti z osmi oslovených nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že se bude podezřením zabývat a prošetří ho. Ceny, které cizinec zaplatí za vyšetření, které není hrazeno z jeho zdravotního pojištění, se v nemocnicích liší. Novináři zkoumali ceny rentgenu kolena a magnetické rezonance mozku v Thomayerově nemocnici, fakultních nemocnicích v Brně, Hradci Králové a Ostravě a Oblastní nemocnici Příbram. Pouze v poslední ze jmenovaných zaplatí podle deníku pacient stejně bez ohledu na to, z jaké země pochází. Jinak byly ceny pro cizince vyšší, pro ty, kteří nepocházejí ze zemí Evropské unie, místy až několikanásobné.


Bývalá členka vedení České konsolidační agentury (ČKA) Radka Kafková, která je podezřelá z korupce, bude příští týden propuštěna z ruzyňské vazební věznice. Uplyne totiž tříměsíční lhůta, po kterou ji policie může ve vazbě držet. "Návrh na prodloužení podávat nebudeme, nemáme důvod,"řekl čtvrteční Mladé frontě Dnes (MfD) vyšetřovatel Zdeněk Kot. Vazba příští týden skončí i dvěma podnikatelům podezřelým z uplácení manažerky Kafkové - bývalému pracovníkovi ČKA Josefu Tykvovi a provoznímu sportovního Jagr's baru Pavlu Hráchovi.