Přehled tisku

Ivan Langer (Foto: CTK)
0:00
/
0:00

Komentátor Práva hodnotí úmysly nového ministra vnitra Langera: "Máme ministra, který polidští policii, vybaví ji technikou a zatočí s korupcí a provětrá kde co."

Ivan Langer,  foto: ČTK
Komentátor Práva hodnotí úmysly nového ministra vnitra Langera: "Máme ministra, který polidští policii, vybaví ji technikou a zatočí s korupcí a provětrá kde co. Záměr jistě dobrý, daňový poplatník si to zaslouží, počkáme si ale na výsledky. A na to, zda se bude na vnitru chovat jak na dobytém území."

Komentátoři Hospodářských novin píší o personálních čistkách ve funkcích náměstků, které zahájili ministři nové vlády. "Doufejme, že až bude "vláda čistek" odcházet, země se přiblíží stavu, kdy s ministrem končí jen jeho nejužší tým," napsali autoři.

Komentátorka Lidových novin mimo jiné pochybovačně píše o výsledcích práce Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. "Když už tedy není dostatek politické vůle předat zkoumání minulosti povolanější a samostatné instituci, měl by pan ministr donutit k patřičným výkonům své podřízené," nabádá autorka Langera.


Mirek Topolánek,  Robert Fico a Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Komentátor Mladé fronty Dnes se vrací i ke sporu, který vznikl Topolánkem a Paroubkem při středeční návštěvě Slovenska. Autor píše, že českou politikou hýbe zásadní myšlenkový a filozofický střet mezi pravicovým a levicovým pohledem na život. "Oba týmy" mají podle něj své tvrdé jádro, které by nejraději vidělo soky s rozbitými hlavami ve škarpě. "Je navýsost smutné, když se vůdci obou stran stavějí do čela těchto chuligánů. Místo férového zápasu tak jako by posvěcovali surovou rvačku někde mezi odpadkovými koši," napsal.


Některé listy komentují americké přiznání tajných věznic CIA. "Tajná vězení CIA jsou špatně. Pro nás. Ale my jsme tam 11. září 2001 nebyli," píše autor komentáře v LN v narážce na důsledky útoku teroristů na cíle v USA před pěti roky. Komentátor Práva ke stejnému tématu uvádí: "Nejhorší asi je, že George Bush teď s naprostým klidem potvrdil, co odevšad vymítané a v hlavním proudu médií důsledně tabuizované spiklenecké teorie vždycky předpokládaly: že totiž dějiny jsou dějinami klání a piklů špionážních agentur, které svoji činnost i cíle skrývají před veřejností, ba i politiky."


Kontroverzní počítačová hra, která chvilku simuluje vypálení středočeské obce Lidice německými nacisty v roce 1942 a jejímž cílem je podpořit zvýšení povědomí o lidické tragédii, má podle Práva drsné pirátské pokračování. Právo napsalo, že hráč v něm může střílet a sbírat body za mrtvé Čechy. Deník napsal, že nově zveřejněná stránka zneužívá grafiku a nápad kontroverzní reklamy na lidický památník. Zatímco původní nápad reklamní agentury McCann Erickson končí nápisem "Na co si tu hraješ?!" a dál popisuje nacistické vraždění v Lidicích a vypálení obce, pirátská verze je dotažena do krajnosti - do střílení.


Madonna,  foto: ČTK
Obavy americké zpěvačky Madonny z toho, že ji a její dvě děti chce zabít ruská mafie, ovlivnily pobyt zpěvačky v Praze. Píše o tom v pátek bulvární deník Blesk. Tvrdí, že Madonna ze strachu zrušila všechny akce v Česku, vůbec nevycházela z hotelu a Česko chtěla velmi rychle opustit. "Je neskutečně nervózní, děsí ji Moskva. Proto na poslední chvíli odmítla i koncert na zámku Hluboká, kde měla zazpívat pro Louis Vuittona,"řekl Blesku zdroj, který se pohybuje v okolí Madonny.