Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Žáci na téměř šesti tisícich základních a středních škol dostali v pátek vysvědčení. Lidové noviny informují o novém systému, který způsobí, že někteří neúspěšní žáci nebudou mít po ukončení povinné školní docházky ani základní vzdělání. Žák může podle nového zákona opakovat ročník pouze jednou na prvním stupni a jednou na druhém stupni základní školy. Pokud by žák již potřetí propadl, musí sice školu dochodit, ale po jejím absolvování nemá ukončené základní vzdělání.

Foto: ČTK
Žáci na téměř šesti tisícich základních a středních škol dostali v pátek vysvědčení. Lidové noviny informují o novém systému, který způsobí, že někteří neúspěšní žáci nebudou mít po ukončení povinné školní docházky ani základní vzdělání. Žák může podle nového zákona opakovat ročník pouze jednou na prvním stupni a jednou na druhém stupni základní školy. Pokud by žák již potřetí propadl, musí sice školu dochodit, ale po jejím absolvování nemá ukončené základní vzdělání. Zákon se snaží předejít problematickým situacím, kdy starší propadlí žáci obtěžovali své mladší spolužáky nebo nosili do školy alkohol. Odborníci však varují, že kvůli tomuto novému systému mohou některé děti ztratit motivaci ke studiu. Kvůli ztrátě motivace hrozí u repetentů i větší kázeňské problémy. Podle odborníků mohou také někteří ředitelé držet kvůli penězům na škole i výrazně slabé žáky, protože se jim to vyplatí. Na středních školách studenti opakovat nemusí, ale jedna pětka na vysvědčení už může znamenat konec studia, píší Lidové noviny.


Hospodářské noviny kritizují nový silniční zákon, který od soboty vstoupí v účinnost. Zákon má výrazně zlepšit neutěšený stav na českých silnicích a kvůli tomu zavádí přísné postihy a hlavně bodový systém. O nedokonalosti zákona ovšem svědčí i fakt, že ještě než vešel v účinnost, byl novelizován. Přesto dopravní odborníci a někteří policisté upozorňují na neadekvátní tresty u některých přestupků. Zatímco například zneužití modrého majáku a houkačky se trestá jedním bodem, řidič, který je starší šedesáti let a nemá platnou zdravotní prohlídku, přijde o pět bodů a bude mu zakázáno řízení až na jeden rok. V zákoně je navíc mnoho tragikomických chyb. Například žádný řidič, ani řidič autobusu, nesmí zastavit a stát na autobusové zastávce. Cyklista, který nemůže přijít o trestné body, o ně podle zákona přijde, pokud vjede na dálnici. Naopak při novelizaci vypadl paragraf o zákazu předjíždění kamionů na dálnici. Podle Hospodářských novin ovšem ministr dopravy Šimonovský prohlásil, že zákon má na řidiče působit tak silně, že se z něho stane téma hovorů v hospodách.


Podle Lidových novin má Česká republika při prodeji léčiv nejliberálnější předpisy na světě. Lékárnu může provozovat prakticky kdokoliv a kdekoliv. Český neregulovaný systém nemá obdoby. V Rakousku je například zákonem striktně určeno, kolik lékáren může maximálně připadat na určitý počet obyvatel. Rakouské zákony také stanoví, že jedna lékárna musí ležet v určité vzdálenosti od druhé a majitelem musí být kvalifikovaný lékárník. V Česku může být provozovatelem klidně řezník nebo zemědělec, pouze si do lékárny musí sehnat magistry s příslušnou kvalifikací. Česká lékárnická komora tak stále častěji naráží na problém neprůhledných majetkových vztahů. To komplikuje dohledání viníka například při prodeji špatných léků. Lidové noviny dodávají, že díky neexistující regulaci se provozovny kupí v lukrativních oblastech okolo nemocnic, zatímco v méně atraktivních lokacích lékárny zcela chybějí.


Miroslava Němcová,  foto: ČTK
Deník Právo komentuje čtvrteční volbu předsedy Poslanecké sněmovny. Kandidátku ODS Miroslavu Němcovou nepodpořili ani všichni poslanci rodící se koalice. Předseda ČSSD Jiří Paroubek navíc odmítl program koaliční smlouvy a dal najevo, že pokud vláda chce získat důvěru, musí o svých programových prioritách jednat. Čekatelka na funkci Miroslava Němcová si musela připadat jak Menelaova Helena, sledující z hradeb Tróje, jak se kvůli ní muži mordují. Rozprava k volbě byla až neuvěřitelně konfrontační. Pánové zopakovali všechno, co již zaznělo v předvolební kampani, a zanechali ve vzduchu otazník: proč vlastně? Nakonec se ukázalo, že zatímco levice dokáže být při hlasování disciplinovaná, v pravicové koalici to již od začátku skřípe. Mirek Topolánek tak dostal varování zevnitř, dostal zprávu o škůdcích. Podle deníku Právo mohou začít koaliční zvony bít na poplach, neboť jak předpověděl v opačném gardu prezident: sto na jedné straně neznamená sto na druhé.


Prezident Václav Klaus
Prezident Václav Klaus prohlásil, že plukovník Kubice nesmí být umlčen. Tento výrok komentují Hospodářské noviny. Hlava státu měla jistě na mysli, aby Kubiceho Útvar pro odhalování organizovaného zločinu mohl nadále vyšetřovat a operovat. Se samotným mlčením je to ale ožehavé. Policista se může vyptávat u výslechu, mluvit se státním zástupcem, s kolegy, u soudu jako svědek, ale tím to tak zhruba končí. V Česku je ovšem zvykem, že informace z policie unikají ve vskutku neobvyklé míře. Odposlechy unikají do médií a v podsvětí se s nimi běžně obchoduje. Rukopis Kubiceho zprávy bylo možné spatřit ve výtvorech novinářů dávno předtím, něž se plukovník vypravil do parlamentu. Podle Hospodářských novin platíme policii za práci, ne za mluvení.


Česká národní banka uvažuje o stažení padesátihaléřových mincí z oběhu. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Podle ČNB potkal padesátníky stejný osud jako předtím dvacetníky a desetníky. Lidé si jich neváží a nechávají je na pultech obchodů, ale ani obchodníci o tyto drobné mince příliš nestojí. Tiskový mluvčí jablonecké mincovny ale oznámil, že stažení padesátníků není aktuální otázka, protože Česká národní banka má uzavřenou smlouvu na ražbu mincí do roku 2007.