Přehled tisku

0:00
/
0:00

Podle nového silničního zákona hrozí řidičům za jízdu v opilosti až tři roky vězení. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Od 1. července budou moci díky novým pravidlům a bodovému systému policisté účinněji dostat opilce ze silnic a nehodám předejít. Když řidič nasbírá 12 trestných bodů, přijde o řidičský průkaz a jedno promile alkoholu v jeho krvi už se posuzuje jako trestný čin. Rozbor nehod dokazuje, že nejčastěji bourají pod vlivem alkoholu muži mezi dvaceti a pětadvaceti lety.

Podle nového silničního zákona hrozí řidičům za jízdu v opilosti až tři roky vězení. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Od 1. července budou moci díky novým pravidlům a bodovému systému policisté účinněji dostat opilce ze silnic a nehodám předejít. Když řidič nasbírá 12 trestných bodů, přijde o řidičský průkaz a jedno promile alkoholu v jeho krvi už se posuzuje jako trestný čin. Rozbor nehod dokazuje, že nejčastěji bourají pod vlivem alkoholu muži mezi dvaceti a pětadvaceti lety. Za loňský rok mají na svědomí více než dvanáct set havárií. Naopak opilé řidičky na našich silnicích jsou spíše výjimkou. Ženy jezdí obecně opatrněji než muži a nehod, které způsobí, je proto mnohem méně. V zahraničí působí na mladé rizikové řidiče osvětové kampaně, které v Česku zatím chybí. V některých státech také dostává mládež řidičský průkaz do určitého věku jen na zkoušku. Natvrdo ho mladí lidé dostanou, když jezdí podle pravidel. Mladá fronta Dnes ale upozorňuje, že ne všechny měřící přístroje, které policie využívá, jsou přesné. Odchylka je zhruba dvě desetiny promile. Záleží i na tom, jak často nechávají policisté přístroje přezkoušet.


Pavel Bém
Povolební vyjednavač občanské demokratické strany Pavel Bém poskytl rozhovor Lidovým novinám. Prohlásil, že koncept takzvané stovkové vlády není mrtvý, ale naopak jediný rozumný. Cesta ke vzniku vlády vede jedině přes ústupky sociálním demokratům. Podle Béma by mohli sociální demokraté obsadit některé funkce ve vedení Poslanecké sněmovny nebo v parlamentních výborech, představit si lze i dohodu na předčasném termínu voleb. "Kdyby se nevydařilo první kolo sestavování vlády, tak je na tahu prezident. V uplynulých čtyřech letech prezident vyzval k sestavení vlády vždy předsedu strany, která vyhrála poslední volby. Předpokládám, že je to do určité míry precedens a že by podruhé pověřil Mirka Topolánka," řekl pro Lidové noviny Pavel Bém.


Komplexům bývalých sovětských kasáren se věnují Hospodářské noviny. Na počátku devadesátých let pyrotechnici odstřelili dům v turnovských kasárnách. Tuto událost jako symbol konce jedné éry vysílala v přímém přenosu i americká zpravodajská stanice CNN. Dnes je Turnov ukázkou toho, jak mohla města na dědictví po sovětských okupantech vydělat. V ohyzdném komplexu žilo na pět tisíc vojáků a na druhé straně města se rozkládalo cvičiště, kde později po vojácích zbyly jen hangáry a zrezivělé vraky aut. Bývalá kasárna jsou nyní nejmodernějším komplexem ve městě. Vznikly tu dvě špičkově vybavené školy, domov důchodců, obytné domy a kino. V bývalém výcvikovém prostoru navíc vyrábí několik českých i zahraničních firem, které zaměstnávají asi tisíc lidí. Turnov tvoří obrovský protiklad například středočeským Milovicím, kdy zbylo po Sovětech dodnes opuštěné letiště s polorozpadlými budovami, na nichž jsou stále ještě čitelné nápisy v azbuce. Proč je na tom Turnov dnes mnohem lépe? Byl v tom jen kus štěstí a jasná vize. Již v únoru 1990 Turnovští zažádali, aby areály dostalo co nejdříve město. To se podařilo. Pak zbývalo už jen ochránit majetek před rozkradením a začít shánět peníze. Kromě dotací od státu pomohl i emigrant Bohuslav Jan Horáček. Josef Kunetka, který měl kdysi hladký odchod vojáků na starosti pro Hospodářské novinyřekl: "Na Sověty si tady lidi už ani nevzpomenou. Je to dávno a tohle město se dívá dopředu."


Návrh Senátu na vydání zákona o Ústavu paměti národa vymezuje začátek badatelského období pětadvacátým únorem 1948. Tento návrh komentuje deník Právo. Dějiny, které si má národ pamatovat, začínají Vítězným únorem, jak se ve školách učilo již v padesátých letech. Přitom by bylo určitě třeba věnovat pozornost represím protektorátních orgánů, kolaboraci s nacisty, ale i poválečnému zacházení s Němci a Maďary. V Polsku a na Slovensku spadá do činnosti těchto ústavů období od roku 1939 a z oné doby zveřejňují překvapivá odhalení. Mysl senátorů zatemnil pošetilý antikomunismus. Mezi osoby pronásledované totalitním režimem nebude možno zahrnout ani toho, kdo byl členem KSČ ale ani toho, kdo byl členem organizace založené na ideologii komunistické strany. Vždy jsem myslel, že historici mají dějiny vykládat, ale nyní vidím, že je chtějí měnit, píše komentátor Práva.


Česko - Itálie, foto: ČTK
Vyřazení české fotbalové reprezentace na mistrovství s věta v Německu komentuje deník Právo. Měl to být vrchol týmu, který několik let budoval trenér Karel Brückner, ale z Německa se vrací předčasně a silná generace tak zažívá rozpačité loučení. Varující byl již fakt, když opory v průběhu sezóny kosila zranění. Dlouho byl mimo hru Koller, trable měl také Rosický a uzdravit se nestihl Šmicer. Jen v druhé lize se připravoval Karel Poborský. Při konfrontaci s protivníky, kteří potvrdili své kvality postupem do osmifinále tak hrál český tým jen druhé housle. Už Nizozemsko v kvalifikaci a nyní Itálie a Ghana byly nad jeho síly. V duelu s Ghanou se dostavil tvrdý knock out a od debaklu zachránil českou reprezentaci jen famózní brankář Čech. V klíčovém zápase proti Italům předvedl výjimečný výkon pouze Nedvěd, ale jako celek tým opět selhal. Systém hry postavený jen na Kollerovi nešel aplikovat a jiný mužstvo ani trenér neobjevili. Podle deníku Právo zdrtila ofenzivní neschopnost reálnou šanci na vysněný postup.


Zleva: Martin Bursík, Mirek Topolánek, Miroslav Kalousek, foto: ČTK
Výrok předsedy ODS Mirka Topolánka, že šance na vládnutí jeho koalice je padesát na padesát komentují Hospodářské noviny. Šance je podle všeho mnohem menší. Přesto je dobře, když se tento pokus regulérně dovede do konce. Je to koalice s relativně reformním programem a je to vláda, ve které jsou některé nové zajímavé figury. Obě největší strany se proti sobě před volbami tak vymezili, že jsou v zásadě povinovány zkusit to každá zvlášť. Vláda může vzniknout jedině, pokud při hlasování o důvěře odejde ze sálu jeden sociální demokrat či komunista. Na odchodu sociálního demokrata není nic špatného, ale je velmi nepravděpodobný. Odchod komunisty může být výsledkem vzplanutí boje na levici, bude ale zapáchat divnou dohodou s ODS. Co když vláda skutečně vznikne? Bude legislativním mrzáčkem s prakticky nulovou šancí cokoli prosadit. Mnozí, včetně části byznysu si přejí velkou koalici. Podle Hospodářských novin to dobré řešení ale není.


David Rath
Mladá fronta Dnes zjistila, že ministra zdravotnictví Davida Ratha vyšetřuje protikorupční policie kvůli podivným okolnostem okolo vydávání časopisu České lékařské komory Tempus Medicorum. Policisté zkoumají, proč komora nedostávala za vydáváni časopisu nic, zatímco David Rath obdržoval pěkné honoráře. Ministr ve čtvrtek napadl Mladou frontu Dnes, že píše v zájmu svých inzerentů. Komentátor listu připomněl Rathovi dvě věci. V novinách je striktně odděleno zveřejňování inzerátů od toho, co píše redakce a navíc i perličku, že před volbami inzerovala v Mladé frontě i ČSSD. David Rath zřejmě řekl svá slova v návalu emocí. Pravděpodobně už teď ví, že by se měl za nepodložený útok omluvit, píše komentátor Mladé fronty Dnes.