Přehled tisku
Osmé místo v Evropě a 11. až 14. místo ve světovém měřítku obsadila Praha v žebříčku slušnosti obyvatel, který sestavil časopis Reader´s Digest. Jak píše deník Právo, v 35 metropolích redaktoři zjišťovali, zda jim lidé podrží dveře, zda prodavač poděkuje za nákup a zda jim někdo na frekventovaném místě pomůže posbírat upuštěné papíry. Nejlépe v Praze dopadli prodavači, kteří poděkovali v 85 procentech případů, dveře vám ale v Praze podrží jen každý třetí člověk. O stejnou pozici v žebříčku se Praha dělí s Budapeští, Vídní a Madridem, jasným vítězem testu je New York.
Ratha vyšetřuje protikorupční policie, oznamuje na titulní straně Mladá fronta Dnes. Ministr zdravotnictví je podle deníku podezřelý, že se jako prezident České lékařské komory špatně staral o její hospodaření. Policie údajně zjistila, že z 30-milionového zisku profesního časopisu Tempus Medicorum měla komora dostat nejméně 13 a půl milionu korun, které ale zmizely. Jedině David Rath měl podle smluv právo kontrolovat hospodaření časopisu. "Já jsem nikdy do účetnictví nenahlížel ani tomu nerozumím. Kontrolu jsem delegoval na naši revizní komisi a následně na našeho auditora," říká na to novinám ministr, který si podle svých slov z vyšetřování nedělá příliš těžkou hlavu a dodává: "Já si nedělám o policii iluze. Mám pocit, že oni jsou schopni na papír dát jakýkoliv nesmysl."
Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu loni tajně sledovali činnost důstojníků Inspekce ministra vnitra, tvrdí deník Právo. Podle něj neinformovali ani ministra vnitra ani vedení inspekce, jak jim ukládá zákon. Dokonce prý obcházeli své nadřízené a bez jejich vědomí jednali s vyšetřujícím žalobcem, který na tuto hru přistoupil. Celou věc podle deníku Právo vyvolalo loňské trestní řízení proti těm, kdo obvinili vysokého důstojníka Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Petra Vojtěchovského z přijetí úplatku 800 tisíc korun. To zase vedlo k zániku týmu, kterému velel Vojtěchovský, a který předtím pracoval na odhalení Berdychova gangu a na něj napojených policistů. Objevilo se podezření, že Vojtěchovský byl obviněn křivě a někteří lidé křivě svědčili, což mělo vylekat detektivy ze zmíněného útvaru a vést je ke sledování pracovníků inspekce. Jasněji v celém případu by mohlo být poté, co byl Vojtěchovský zproštěn obvinění, čímž se otevírá cesta k vyšetřování údajných křivých obvinění.
Tytéž noviny pak přinášejí zprávu, že současný systém šetření prohřešků policistů je podle Rady vlády ČR pro lidská práva netransparentní a v rozporu se zásadami nezávislosti a nestrannosti. Rada proto požaduje vytvoření samostatného vyšetřovacího orgánu, v jehož čele by stáli lidé jmenováni parlamentem. Argumenty se opírají také o kritiku mezinárodních organizací. Například Amnesty International před měsícem vydala zprávu, v níž se pozastavuje nad tím, že prohřešky policistů v Česku vyšetřují interní orgány a nikoliv instituce nezávislá na policii.
Česko stále čeká na průlomový rozsudek, kterým by soud nařídil nájemníkovi v bytě s regulací, aby platil tržní nájemné. Tak "odvážný" verdikt se totiž okresní a krajské soudy zdráhají vynést, píšou Hospodářské noviny. A to i přesto, že jim už před čtyřmi měsíci Ústavní soud nakázal: pokud se na vás obrátí nespokojený majitel bytu, jemuž nájem nevydělá ani na opravy, regulaci zrušte. Ta podle ústavních soudců vlastníky domů poškozuje. Soudci ale přerušují řízení a žádají o názor vyšší instance. Česko totiž ve skutečnosti nemá zákon o deregulaci nájemného. Nová norma, schválená v březnu, kterou chce stát nájmy postupně uvolňovat, nabude účinnosti až od ledna příštího roku.
Tentýž deník ke zprávě přináší i komentář, kde mimo jiné poznamenává: "Všimněme si, že rozhodoval Evropský soud pro lidská práva. Lidská práva nejsou jen svoboda tisku, projevu, volební právo. Pokud si uvědomíme, že právo vlastnit je také elementární lidské právo, bude to tím nejzdravějším impulsem."
Ke stejnému tématu Mladá fronta Dnes uvádí: "Regulace nájemného v podobě, v jaké je uplatňována zde, nemá nejen obdoby ve vyspělých zemích, ale svou konzervativností a rozsahem svých negativních sociálněekonomických důsledků se stává ojedinělou i ve srovnání s ostatními transformujícími se společnostmi."
Hrabalův palác Svět opět ožije, informují Lidové noviny. Současný vlastník funkcionalistické budovy s legendárním automatem Svět v centru Libně nyní slibuje, že se o slavnou a unikátní budovu postará. Radní Prahy 8 schválili v těchto dnech studii, předloženou vlastníkem nemovitosti, společností Crispino. "Rekonstrukce bude trvat několik let a výsledná podoba paláce by měla zachovat původní společenský i kulturní ráz budovy," říká mluvčí radnice Helena Šmídová. Podle jejích slov zůstane zachována tradiční restaurace s kavárnou. Původní automat Svět, kam s oblibou chodíval na pivo nejslavnější z libeňských obyvatel, Bohumil Hrabal, ale po opravě nahradí prodejní plochy.