Přehled tisku

Jiří Paroubek s Mirkem Topolánkem
0:00
/
0:00

Tisk se zamýšlí nad pospěšností sporu Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka. Kdyby vyšetřovací orgány a soudy běžely svižněji, nemuseli se týden před volbami Jiří Paroubek a Mirek Topolánek hrdlit - byly by už po ruce nějaké seriózní závěry. Rozhodnutí premiéra podat na šéfa ODS trestní oznámení je správné, píše list. Kdo jiný než soud by měl posoudit a rozsoudit aféry členů a přátel ČSSD.

Jiří Paroubek s Mirkem Topolánkem
Tisk se zamýšlí nad pospěšností sporu Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka. Kdyby vyšetřovací orgány a soudy běžely svižněji, nemuseli se týden před volbami Jiří Paroubek a Mirek Topolánek hrdlit - byly by už po ruce nějaké seriózní závěry. Rozhodnutí premiéra podat na šéfa ODS trestní oznámení je správné, píše list. Kdo jiný než soud by měl posoudit a rozsoudit aféry členů a přátel ČSSD. Topolánek bude mít příležitost předvést soudu podklady pro svá obvinění, že ČSSD je napojená na mafii, a Paroubek bude mít možnost ta obvinění vyvracet - to vše nikoliv na úrovni vtipu pro kamery, nýbrž na úrovni policejní a soudní. "Nic jiného si my, veřejnost, nemůžeme přát než takové objektivní zkoumání známých skandálů," píše deník.


Jiří Paroubek  (vlevo) s Davidem Rathem,  foto: ČTK
Hospodářské noviny si všímají, že Jiří Paroubek proměnil sněmovnu ve svou nejsilnější volební zbraň, která však má dvě ostří. Sice zbavil ČSSD pověsti bezmocné strany, ale zároveň tlačí všechny voliče, kteří nechtějí kohabitaci s komunisty, aby svůj hlas věnovali jiným demokratům: občanským, křesťanským či zeleným, míní list. Tuhle hrozbu si podle HN premiér evidentně uvědomuje. Vidí, že navzdory své brilantně vedené kampani ztrátu na ODS nedohání. Jeho rétorika posledních dní ukazuje, že se snaží maximalizovat volební zisk právě na úkor rudé konkurence, soudí deník. Pro své plány nedokážou socialisté sehnat podporu u žádných jiných demokratů, a tak chodí na dluh za komunisty. Je nabíledni, na koho by v případě svého vítězství chtěli hodit splátky, končí komentář HN.


Poslanecká sněmovna schválila hlasy ČSSD a KSČM zákoník práce,  foto: ČTK
Sociální demokraty podle komentáře Lidových novin nezajímá, že proti návrhu zákoníku práce byli koaliční partneři, demokratická opozice, legislativní rada vlády, zaměstnavatelé, některé odborové svazy, Senát i prezident. Je jim lhostejné, že ODS, KDU-ČSL i Strana zelených mají ve svém programu změnu této normy. Hlavně, že mohou ohlásit "splněno". A když přitom mohou všechny, kdo byli proti této podobě zákona, označit za asociály a nepřátele pracujících, tím lépe, je před volbami, píše list.


Praštit ministra do hlavy, označit předsedu vlády za komplice podsvětí, dejme tomu, před volbami v celém světě hrubnou mravy a v boji o moc ztrácejí počestní otcové rodin glanc, píše ve svém komentáři Právo. Co by se však v politickém boji v žádném případě objevit nemělo, je zneužití nemocného člověka, píše list a připomíná případ ženy, které lékárník sdělil, že musí na životně důležitý lék doplácet. Medikament je přitom ve velkých lékárnách v nemocnicích bez doplatku. "Když privátní lékaři, zubaři a lékárníci vyhlásili takzvaný týden zdravotnického neklidu, nesdělili lidem to podstatné. Že to nemá být o jejich neklidu. Že cílem je nakazit neklidem špatně informované pacienty," píše Právo.


Michal Kraus
Bývalý šéf poslanců ČSSD Michal Kraus změnil svou výpověď v takzvané kakaové aféře. Kraus podle Mladé fronty Dnes přestal tvrdit, že 1,8 milionu korun, které před čtyřmi roky poslal z účtu své matky do Ghany, patřily jeho obchodnímu partnerovi Františku Rigovi. Nyní říká, že peníze byly jeho a že si je půjčil. V Ghaně Kraus před čtyřmi lety vyjednával o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Proč se Kraus rozhodl svou výpověď změnit, není jasné, píše list. Každopádně mu taková změna může pomoci u policie. Pokud by totiž Kraus trval na tom, že peníze byly Riga, hrozilo by mu obvinění z praní špinavých peněz, informuje MfD.


Komunisté budou po volbách žádat další křesla v Radě České televize, Radě Českého rozhlasu nebo Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. S odvoláním na slova předsedy KSČM Vojtěcha Filipa to píšou Hospodářské noviny. "Jsme zastánci poměrného zastoupení v mediálních radách," řekl Filip v rozhovoru pro HN. To by podle deníku v případě menšinové vlády ČSSD tolerované KSČM znamenalo, že obě strany by měly v mediálních radách většinu. Filip také řekl, že jeho strana nebude chtít místa na ministerstvech, například pozice náměstků nebo ředitelů odborů. "Pokud bychom zůstali opoziční stranou, tak bychom o ně neusilovali," uvedl. Rozhovor s HN předčasně ukončil po otázkách na postoj jeho strany k režimu před rokem 1989, informuje deník.


Česko se opět ocitlo na seznamu zemí, kde by mohla vzniknout další automobilka. Tentokrát hledá místo pro novou továrnu japonská firma Daihatsu a Česko je jedním z pěti kandidátů. Píše to Mladá fronta Dnes. "Česko, Slovensko, Slovinsko, Polsko a Turecko jsou na seznamu zemí, kde by mohlo Daihatsu investovat," cituje MfD vyjádření ředitele automobilky pro Turecko Aliho Haydara Bozkurta pro turecký deník Zaman. Podle něj se stále jedná a všechny země mají stejnou šanci uspět. V budoucí továrně by se měla vyrábět lehká užitková auta nebo levná miniauta s cenou do 150.000 korun. Agentura CzechInvest nechtěla podle deníku zájem automobilky komentovat. "Na pořadu dne není žádná další velká automobilová investice," uvedl mluvčí agentury Alžběta Honsová.