Přehled tisku

0:00
/
0:00

Kritické situaci v českém soudnictví se věnuje Mladá fronta Dnes. U soudů leží více než devět tisíc civilních spisů, které se nepodařilo uzavřít ani po pěti letech. Vyplývá to z nových údajů, které zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti. Mezi táhnoucí se případy přitom patří spory o výživné na děti nebo odškodné za zranění. Během posledních osmi let počet nedokončených případů vzrostl zhruba o tři tisíce. Za nepříznivou situaci může především stoupající počet civilních žalob a stále nedostatečný stav soudců.

Kritické situaci v českém soudnictví se věnuje Mladá fronta Dnes. U soudů leží více než devět tisíc civilních spisů, které se nepodařilo uzavřít ani po pěti letech. Vyplývá to z nových údajů, které zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti. Mezi táhnoucí se případy přitom patří spory o výživné na děti nebo odškodné za zranění. Během posledních osmi let počet nedokončených případů vzrostl zhruba o tři tisíce. Za nepříznivou situaci může především stoupající počet civilních žalob a stále nedostatečný stav soudců. Mladá fronta Dnes uvádí, že zdlouhavé projednávání případů je jedním z hlavních důvodů, proč se Češi obracejí na Evropský dvůr pro lidská práva ve Štrasburku. Loni Česká republika prohrála osmadvacet sporů a za odškodnění musela vyplatit 3,5 milionu korun.


Jiří Paroubek  (vlevo) a Mirek Topolánek
Hospodářské noviny se věnují čtyřem posledním televizním duelům volebních lídrů dvou nejsilnějších stran: ODS a ČSSD. Již tuto neděli se utká premiér Jiří Paroubek se svým opozičním rivalem Mirkem Topolánkem v Nedělní partii na Primě. Zde se oba soupeři utkají klasickým systémem. Následující tři debaty budou ovšem vedeny v americkém stylu, kdy kandidáti stojí za pultíky a odpovídají na otázky moderátora a publika. O tento způsob vedení debaty usilovali občanští demokraté. Hospodářské noviny soudí, že jasně vymezené mantinely by měly otupit Paroubkův agresivní styl debatování. Navíc vysoký Topolánek by měl vedle malého a robustního premiéra vypadat lépe. Volební štáb sociálních demokratů naopak doufá, že výkony premiéra na obrazovce definitivně nakloní voličskou přízeň k ČSSD.


Česko se stalo levnou autoškolou Evropy. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Zdejší zákony totiž umožňují, aby kurz a řidičskou zkoušku vykonával cizinec s překladatelem. V minulém roce tak v českých autoškolách získalo řidičské oprávnění více než sedm tisíc občanů Německa. Není se čemu divit, když v Německu zaplatí žadatelé o řidičák až tisíc eur. Od prvního července ovšem začne platit nový silniční zákon, podle kterého bude moci o řidičský průkaz zažádat jen člověk, jenž bude mít v Česku alespoň půl roku trvalý pobyt.


Zástupci Hyundai podepsali smlouvu o továrně v Nošovicích,  foto: ČTK
Korejská automobilka Hyundai podepsala smlouvu o vybudování průmyslové zóny v Nošovicích. Ekonomický redaktor Mladé fronty Dnes tento dokument označuje za velmi špatné čtení. Korejci vyždímali naše politiky a úředníky jako citron. Pozemky získá investor za zlomek ceny, kraj zaplatí daně i znalce. Stát bude financovat statisícové odměny za každého zaměstnance a vybuduje infrastrukturu, naučí Korejce česky a zaplatí jim i sobotní školu. Dohromady zaplatí čeští daňoví poplatníci řádově miliardy. Za ty koupili čeští politici měkké sliby vytvořit tisíc pracovních míst a zůstat v Česku deset let. Ale k tomu nemusí nikdy dojít. Protože dokud bude šéf automobilky Čong ve vazbě kvůli obvinění z korupce, v Nošovicích se stavět nebude, píše Mladá fronta Dnes.


Ilustrační foto: archiv Radia Praha
Lidové noviny informují o výzkumu společnosti SC&C. Lidé měli spontánně přirovnat konkrétní politiky ke značkám aut. Takových metod se běžně využívá například při zjišťování image soukromých firem. Respondenti musí odpovídat spontánně a bez nápovědy zaměstnanců agentury. Jiří Paroubek byl přirovnán k mercedesu, Mirek Topolánek byl označen jako audi, šéf lidovců Miroslav Kalousek jako BMW a lídr komunistů Vojtěch Filip evokuje značku trabant. Předseda Strany zelených Martin Bursík prý připomíná opela. I přesto, že se průzkum agentury SC&C pro Lidové noviny uskutečnil na reprezentativním vzorku, výsledky jsou spíše orientační. Ne všichni respondenti mají totiž jasné povědomí o značkách vozidel a jejich vlastnostech.


Bývalý prezident Václav Havel prohlásil, že v blížících se volbách podpoří Stranu zelených a bude za ni i agitovat. K tomuto aktu se vyjadřuje jaderný fyzik František Janouch v deníku Právo. Autor souhlasí s exprezidentovým znechucením současnou politickou scénou, ale upozorňuje, že zelení žádnou alternativu nepředstavují. Naopak výrazné zastoupení této strany v parlamentu by mohlo přivést zemi do zmatků a krizí ohledně energetické politiky. Ve většině evropských zemí, kde se zelení dostali k vládě, působí jako destruktivní činitel. Komentátor připomíná, že ne všichni zelení jsou stejní, protože řada světových příznivců této strany již začíná alespoň přehodnocovat svůj postoj k jaderné energii. Nenechte experimentovat se svou budoucností osoby nezodpovědné a hlavně nevzdělané. Dobrá vůle a nedšení nestačí, píše deník Právo.