Přehled tisku

Bečov
0:00
/
0:00

Historička Marie Wasková a archeolog a historik Radek Široký se snaží rozluštit tajemství starých historických nápisů, záznamů a kreseb na zdech Horního hradu Bečov na Karlovarsku, píše Mladá fronta Dnes v regionální příloze. Podařilo se přitom odhalit nápisy pocházející z poloviny 14. století, tedy z doby vzniku hradu.

Miloš Zeman s Jiřím Paroubkem  (vpravo),  foto: ČTK
Víkendový sjezd ČSSD, kde nový předseda strany Jiří Paroubek zaútočil na Stranu zelených, napověděl mnohé o možných povolebních koalicích, soudí komentáře Hospodářských a Lidových novin. Čerstvý šéf ČSSD Jiří Paroubek vyztužil svou pozici ve straně tak, že přežije i volební prohru, míní Hospodářské noviny. Z dříve rozhádané strany udělal sevřenou jednotku. Dokonce i Miloš Zeman mívával vlivné oponenty, a protože za nimi stály kraje, neuměl je ze strany vytlačit. A dnes? I kdyby snad Paroubek prohrál s ODS rozdílem třídy, neexistuje významný sociální demokrat, který by po něm mohl věrohodně žádat demisi, soudí list. Víkend podle HN vyjasnil ještě jednu věc. Po vzestupu Strany zelených zaskočený Jiří Paroubek chvíli nevěděl, jak reagovat. Nyní však zjistil, že snazší a účinnější bude Martina Bursíka zničit než získat. Se zelenými by šlo navíc vládnutí ztuha.

Martin Bursík
Podle Lidových novin spočívá celý vtip Paroubkova víkendového útoku na šéfa zelených Martina Bursíka v tom, že šéf ČSSD nepotřebuje volby vyhrát. Potřebuje pouze, aby ČSSD a komunisté měli ve sněmovně většinu. Klidně i o jeden hlas. A k tomu by mu pomohlo, kdyby se do sněmovny dostaly jen čtyři strany - ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Zelení, pokud by vstup do dolní komory parlamentu opravdu zvládli, mohou tento plán socialistům zhatit. Proto Paroubek vsadil na taktiku nového nepřítele, tvrdí LN.


Stanislav Gross
Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř představil dvě směnky, které podle něj dokládají, že v březnu 2002 půjčil sociální demokracii 60 milionů korun na předvolební kampaň. Vyobrazení směnek s údajným podpisem tehdejšího místopředsedy ČSSD a ministra vnitra Stanislava Grosse zveřejnila pondělní Mladá fronta Dnes. Gross ale tvrdí, že jeho podpis je zfalšovaný. Zveřejnění směnky Krejčíř slibuje už od loňského října, policie již v březnu uvedla, že má důkaz o tom, že Krejčíř chce směnku padělat. Kopie směnek budou otištěny také v knize Radovan Krejčíř - Odhalení, která přichází na trh.


V České republice hledá práci stále víc kvalifikovaných Západoevropanů. Píšou to Hospodářské noviny s tím, že jde nový trend. Zatímco dosud cizinci ze Západu spíš přicházeli s firmou, která v tuzemsku provozovala své zastoupení, teď se lidé ze západní Evropy ucházejí o místa v Česku stejně jako ve vlastní zemi. Cizinci se podle HN hlásí na inzeráty personálních agentur; o práci v Česku stojí podle HN Němci, Italové či Britové. Například personální agentura Grafton dosud zprostředkovala práci asi 50 inženýrům ze západní Evropy, několik špičkových specialistů podle HN dovezla agentura Manpower.


Bečov
Historička Marie Wasková a archeolog a historik Radek Široký se snaží rozluštit tajemství starých historických nápisů, záznamů a kreseb na zdech Horního hradu Bečov na Karlovarsku, píše Mladá fronta Dnes v regionální příloze. Podařilo se přitom odhalit nápisy pocházející z poloviny 14. století, tedy z doby vzniku hradu. Řadu historických nápisů na zdech hradu lze údajně charakterizovat jako graffitti. Od klasických nápisů se odlišují především tím, že vznikaly v okamžitém popudu mysli, nikoliv plánovaně, uvedla historička.