Přehled tisku

0:00
/
0:00

Tématy komentářů středečních novin jsou např. komplikace kolem soutěže na mýtné a čerstvě udělené licence na digitální vysílání. Zprávy o digitálním vysílání obsadily titulní stránky většiny deníků. Začala televizní revoluce, vzniká šest nových stanic, napsala například Mladá fronta Dnes.

Tématy komentářů středečních novin jsou např. komplikace kolem soutěže na mýtné a čerstvě udělené licence na digitální vysílání. Zprávy o digitálním vysílání obsadily titulní stránky většiny deníků. Začala televizní revoluce, vzniká šest nových stanic, napsala například Mladá fronta Dnes. "Ještě nevíme, jestli právě na televizním trhu vystřelila Aurora. Možná jen začal zajímavý experiment, díky němuž bude do roka vysílat několik okrajových kanálů s pár procenty diváků. Ale věříme, že konkurence je dobrá věc; i na trhu s reklamou," píšou Hospodářské noviny. Deník podotýká, že když záhy po vzniku ČR udělila tehdejší vysílací rada první licenci na soukromou televizi, nikdo netušil, v jak mocnou firmu jednou Nova vyroste. "Z příběhu s Novou jsme se poučili jen málo: licence se nedražily, 'veřejný statek' opět dostali ti, kdo se radě líbili," míní HN.


Lidové noviny ve svém sloupku komentují situaci kolem soutěže na dodávku systému pro výběr mýtného. "Týden stará smlouva mezi ministerstvem dopravy a firmou Kapsch od včerejška neplatí. Tedy nebude platit, dokud Krajský soud v Brně nerozhodně o žalobě zhrzené firmy Autostrade, které se nelíbil průběh tendru a rozhodnutí lidovci ovládaných úředníků ve věci mýtného na českých silnicích," uvádí list. Pokud soud vyhoví firmě Autostrade, bude se soutěž opakovat, pokud nikoli, bude systém budovat firma Kapsch. "Ale kdy? Soud může rozhodovat pěkně dlouho a pochybnosti o tendru rozhodně neslábnou; každý den zdržení přitom stojí Česko nemalé peníze," varují LN.


Foto: ČTK
Ani tři potopy nestačily. Zplodily mnoho politických útoků a obviňování, ale nezplodily ochranu před povodněmi, píše Mladá fronta Dnes. Všechny ty politické spory a kritiky mají jedno společné: netýkají se povodně. Ta je, zmizí a zas přijde. Kdyby se jako my chovali Holanďané, měli by mnoho kritik a názorů, ale žádnou zem. Jen moře. V jedné vesnici vzali před několika dny bagry, lopaty a postavili zajímavý technický vynález - hráz - dřív, než k nim voda dotekla. Není obtížné pochopit, co je proti povodni: tisíce rozumných malých akcí v obcích, stovky velkých celostátních, vše za peníze všech. Vláda to řídí, proto tu je. Nic takového se neděje, upozorňuje Mladá fronta Dnes.


Martin Bursík,  foto: ČTK
Právo si všímá, že roztržka mezi místopředsedou ODS a pražským primátorem Pavlem Bémem a šéfem zelených Martinem Bursíkem kvůli dotaci na rekonstrukci Bursíkova domu by mohla zkomplikovat případná povolební koaliční jednání obou stran. Podle listu to může znamenat, že se některým lidem v ODS zamlouvá jiná alternativa vládnutí, například velká koalice mezi ČSSD a občanskými demokraty.


Podle Hospodářských novin buď bývalý primátor Kladna Milan Volf udělal velkou lumpárnu a načerno sebral městu jedenačtyřicet milionů - pak je podmínečný trest směšný. Nebo Volf provedl jen procedurální chybu. Takových najde Nejvyšší kontrolní úřad na ministerstvech za rok desítky, ve vazbě ani u soudu nikdo nikdy neseděl. Věříme vysvětlení třetímu: Zločin se nestal. Stala se chyba. Ale jsme v nakládání s veřejnými penězi natolik opatrní, že úzkostlivě trváme na všech formálních pravidlech. Proto vina, proto však malý trest, míní list. "Z celého případu čouhají dvě poučení, obě závažná. Z jednoho mrazí: Jak málo stačí, aby si pro vás došla policie a strčila za katr! Druhé zahřeje: Ať už se spolčí lokální šíbři či pražská honorace, ačkoli takové souručenství dosáhne v první fázi téměř všeho, uspěje jen na kratičko. Přes soudy neprojde," píšou Hospodářské noviny.