Přehled tisku

0:00
/
0:00

Litr benzinu může zdražit až o 60 haléřů kvůli tomu, že se do něj začne podle vládního záměru přidávat biolíh. Připustil to pro dnešní Hospodářské noviny ministr zemědělství Jan Mládek. "Ještě jsme se nerozhodli, jak bude stát biopaliva podporovat. Ale po dosavadních jednáních s ministerstvem financí a dalšími zúčastněnými se zdá, že místo dosud uvažované úlevy na spotřební dani bude jen plošně nařízeno přidávání biolihu do benzinu. To by zřejmě zdražilo litr o 30 až 60 haléřů," citují HN Mládka.

Foto: ČTK
Zákon o registrovaném partnerství ani po přijetí 101 hlasy sněmovnou nepřestal rozdělovat na dva nesmiřitelné tábory. Komentáře dnešní Mladé fronty dnes i Práva přijetí zákona o registrovaném partnerství vítají. Hospodářské noviny naopak varují před cynickým přístupem premiéra Jiřího Paroubka, v jehož pojetí se politika údajně mění ve vytváření výhod pro jednotlivé skupiny. Lidové noviny pak především považují za nešťastné to, za jakou cenu Paroubek svůj boj vyhrál. Narážejí tak na fakt, že z registrovaného partnerství učinil předvolební téma. Rozdílné názory panují i v pohledu na roli jednotlivých aktérů v tomto boji. Podle sloupku Lidových novin se díky vetu prezidenta Václava Klause stala debata zajímavější a Právo prezidentovi přisuzuje jinou zásluhu: díky němu se prý nikdo poslanců nemůže vymlouvat, že při mačkání hlasovacího tlačítka nevěděl zcela přesně, co činí. Podle Lidových novin má sice Paroubek co chtěl, ale gayové a lesbičky mu z vděčnosti ve volbách hlas asi nedají. Mají prý nejspíš jen pocit, že konečně dostali, nač mají nárok. Podle Hospodářských novin ale nejsou ve hře jen hlasy takzvané čtyřprocentní menšiny. Boj za homosexuály může Paroubka legitimovat v očích modernějších levicových voličů, soudí list.


Jak se ČSSD s KSČM v lednu dohodly, tak v březnu provedly, komentují dnešní Hospodářské noviny zvolení poslankyně Zuzky Bebarové-Rujbrové do dozorčí rady České konsolidační agentury. V tomto volebním období je to další kóta dobytá komunisty, píšou. Když byl Vojtěch Filip v roce 2002 zvolen místopředsedou sněmovny, zněly námitky jasně: "Jde o reprezentativní post a není důvod, proč by měl zemi reprezentovat kdokoli z KSČM." Když se se o rok později dostala jeho poslanecká kolegyně do Rady České televize, neklid byl podle listu na místě. "Rada se ráda vyjadřuje k jednotlivým pořadům, a kde jde o svobodu slova a etické otázky, nereformovaný komunista je pytlák na místě hajného," píšou HN. Když byla loni komunistická poslankyně zvolena do vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, málem si toho nikdo nevšiml; zatím se neprojevila nijak, konstatují. Paní Bejbarová-Rujbrová je podle komentátora významnou sněmovní postavou. Navrhla zrušit lustrační zákon, ačkoliv sama by jím prošla hravě, má totiž prověrky na stupeň přísně tajné. "Nebýt jejího snění o Prvním máji s Fidelem Castrem, od běžné sociální demokratky je k nerozeznání," poznamenává komentátor.


Litr benzinu může zdražit až o 60 haléřů kvůli tomu, že se do něj začne podle vládního záměru přidávat biolíh. Připustil to pro dnešní Hospodářské noviny ministr zemědělství Jan Mládek. "Ještě jsme se nerozhodli, jak bude stát biopaliva podporovat. Ale po dosavadních jednáních s ministerstvem financí a dalšími zúčastněnými se zdá, že místo dosud uvažované úlevy na spotřební dani bude jen plošně nařízeno přidávání biolihu do benzinu. To by zřejmě zdražilo litr o 30 až 60 haléřů," citují HN Mládka. Ještě minulý měsíc přitom vláda podpořila Mládkův materiál, podle něhož by podpora biopaliv měla spočívat ve vratce spotřební daně. Jinak by totiž nebyla schopna cenově konkurovat klasickým pohonným hmotám. Nyní se zřejmě vláda přiklání k tomu, aby vyšší cenu biopaliv platili motoristé rovnou u pump, píše deník.


Silničáři spotřebovali na letošní údržbu dálnice D1 na Vysočině již téměř dvojnásobné množství soli, než jindy. Pracovníci střediska dálniční údržby ve Velkém Beranově na Jihlavsku na 48 kilometrů rozvezli 6000 tun. V úseku, který je v zimě na D1 nejkritičtější, byla spotřeba soli v minulých letech nejvýš 3800 tun za celou sezonu. Silničáři mají nyní zásobu jen na dva dny, uvádí dnes deník Právo. "Už jsme si začali půjčovat od svých partnerských středisek z jižní Moravy," řekl deníku vedoucí správy ve Velkém Beranově Josef Báňa. Podle něj museli silničáři v posledních dnech se solí šetřit. Dalších narychlo objednaných 500 tun chemického posypu mají dostat po neděli. "Pokud do konce března zima skončí, dodatečné množství soli nám bude stačit," dodal Báňa.