Přehled tisku

Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Já vycházím z toho, že mám něco jako poslání. A o tom jsem nikdy nepochyboval.Tak zní výrok premiéra Jiřího Paroubka, který v rozhovoru s ním přináší Mladá fronta Dnes jako odpověď na otázku, kde bere premiér jistotu, že to vede dobrým směrem. Původce poslání premiér naznačuje slovy - možná od nějaké nejvyšší bytosti.

Jiří Paroubek, foto: ČTK
"Já vycházím z toho, že mám něco jako poslání. A o tom jsem nikdy nepochyboval." Tak zní výrok premiéra Jiřího Paroubka, který v rozhovoru s ním přináší Mladá fronta Dnes jako odpověď na otázku, kde bere premiér jistotu, že to vede dobrým směrem. Původce poslání premiér naznačuje slovy - "možná od nějaké nejvyšší bytosti".

Na otázku o změnách postojů, například k Miloši Zemanovi, se kterým se několik let vzájemně hodnotili dost negativně, Paroubek odpovídá: "Ale to je minulost. A minulost umírá, proto ji rychle pohřběme." Dále premiér v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes také tvrdí, že v tuto chvíli není jiný vhodný kandidát na premiéra, nežli on, a v horizontu nějakých sedmi let nevyklučuje, že by uvažoval i o funkci prezidenta. A že by dával přednost přímé volbě.


Politolog Jiří Pehe v deníku Právo polemizuje s názorem premiéra Jiřího Paroubka a jednoho z jeho předchůdců Miloše Zemana, že "velká koalice by byla podvodem na voličích".

Podle autora vypjatý odpor proti velké koalici věcně pokulhává, protože neodpovídá na otázku, co v případě, že sociální demokraté nebudou mít dost hlasů ani s komunisty a že s pokusem o sestavení většinové vlády neuspěje ani ODS. Pro případ, že by byla velká koalice jediným většinovým řešením, jsou odmítavé předvolební deklarace kontraproduktivní, tvrdí Jiří Pehe v Právu.

Přitom velká koalice sice podle něj není žádný ideál, ale nemusí být nutně ani zradou na voličích. "Pokud mají obě strany rozum, mohou pohodlnou většinu využít například k prosazení užitečných reforem penzijního systému, státních financí nebo zdravotnictví, které coby kompromisy mají širokou podporu a nebude je měnit příští levicová či pravicová vláda," píše Pehe a uvádí jako Rakousko jako příklad dlouhého a pro zemi také prospěšného fungování velké koalice, i když po už příliš dlouhé době začalo toto politické aranžmá degenerovat.


Češka vysoudila právo na vzdělání v USA, uvádějí na titulní straně Lidové noviny. Všímají si případu třináctileté Jany, která v Chicagu vyhrála boj o právo na vzdělání, což je navíc důležité pro tamější početnou skupinu ilegálních imigrantů zejména z Latinské Ameriky.

Janu totiž americká střední škola odmítla nikoliv proto, že by měla špatné studijní výsledky nebo problémové chování, ale protože měla jen turistické vízum, navíc prošlé. Škola se bránila tím, že příchozí bez trvalého pobytu nemají právo na vzdělání. Soud ale dal za pravdu dívce, což její právní zástupce komentoval slovy, že "všem by více prospělo, kdyby se vedení školy zaměřilo spíše na vzdělávání dětí než na zjišťování toho, zda jsou v zemi legálně.".


Mladá fronta Dnes připomíná nedávné pětadevadesátiny filmového režiséra Otakara Vávry a zaznamenávají, že rád by počet svých titulů rozšířil na kulatých 50. Chce natočit ještě film o Janu Masarykovi jakožto oběti vraždy. A to i navzdory tomu, že se nad spojením jeho jména s Masarykem mnozí lidé pozastavují, píše redaktorka Mladé fronty Dnes. Vávra svůj plán zveřejnil už před deseti lety, dosud ale stále nesehnal peníze. Ty se proto snaží shromáždit nadační fond, právě založený jeho manželkou.