Přehled tisku

Paul Wolfowitz, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Oficiální vstup České republiky mezi vyspělé a rozvinuté země, který přijel v úterý do Prahy potvrdit prezident Světové banky Paul Wolfowitz, je dobrým vysvědčením. Dá se ukazovat zahraničním investorům a obchodním partnerům. Ve svém komentáři to píšou Hospodářské noviny.

Paul Wolfowitz,  foto: ČTK
Oficiální vstup České republiky mezi vyspělé a rozvinuté země, který přijel v úterý do Prahy potvrdit prezident Světové banky Paul Wolfowitz, je dobrým vysvědčením. Dá se ukazovat zahraničním investorům a obchodním partnerům. Ve svém komentáři to píšou Hospodářské noviny. "Tato reklama nám také může pomoci vidět se optimističtěji, než zde bývá zvykem," píše deník. "ami víme, v čem vyspělí nejsme a ještě dlouho nebudeme," podotýká komentář. "Rozumný model financování zdravotnictví (právě od Světové banky) jsme odmítli. A pokud jde o bezohlednost řidičů nebo starost o veřejný prostor, máme stále blíže k Rumunsku než Dánsku," míní deník. "Jsme národ skeptický, pesimistický, málo sebevědomý a skuhravý. Pár pilulek optimismu tedy vůbec neškodí. Třeba po nich dostaneme chuť do práce," dodávají Hospodářské noviny.

Podle Mladé fronty Dnes lze i bez oficiálního razítka říci, že tady a teď prožíváme jedno z nejlepších a nejbohatších období našich dějin. I když si to při pohledu na pouliční špínu, na hrkající pendolina a do své peněženky určitě nemyslíme, uvádí deník. "Za svou lepší přítomnost bez debaty vděčíme dvojčatům demokracii a svobodnému trhu," míní Mladá fronta Dnes. Středoškolák okamžitě namítne: To je toho, není co slavit, za první republiky, před 80 lety, drželo Československo dokonce desátou příčku na žebříčku ekonomické výkonnosti. Každé srovnání je však ošidné. "Dnes jsme bohatí oproti Rumunům, chudí oproti Lucemburčanům. Osobně se cítíme jako žebráci oproti miliardáři Kellnerovi, jako boháči oproti bezdomovci," napsala Mladá fronta Dnes.


Komentář Lidových novin si všímá připravované návštěvy bezpečnostního ředitele Severoatlantické aliance Thomase McKeevera v České republice. Jedním z hlavních bodů jeho programu v ČR bude jednání o situaci v Národním bezpečnostním úřadu, píšou Lidové noviny s tím, že bude zajímavé sledovat, co se od českých politiků a zástupců úřadu dozví. Třeba se ho budou snažit uklidnit slovy, že poslední aféra naznačuje na souvislosti s normální českou zlodějinou, která nemá s centrálou NATO nic společného. Ostatně, co jiného mu můžou také říci, ptá se deník. Připomíná, že Česká republika pro NATO znamená už tradičně bezpečnostní riziko. Disidentský postoj vůči Severoatlantické alianci dal najevo ještě před vstupem Jan Kavan, a postoj Česka vůči akci NATO při aliančním angažmá v bývalé Jugoslávii hraničil se sabotáží, píše list.


Cyril Svoboda,  foto: ČTK
Ministři Evropské unie si nadělali do kalhot a při formulování jednotného postoje k problematice karikatur proroka Mohameda zvolili příliš opatrný tón, soudí Právo. Návrhy šéfa české diplomacie Cyrila Svobody, aby byl vytvořen fond na pomoc příštím "Dánům" a aby EU žádala omluvu za zničené ambasády v muslimských zemích, neprošly, připomíná list. To, co ministři domluvili, zavání touhou rychle na vše zapomenout. Svobodova kolegyně z Vídně to definovala: nevracet se a soustředit se na budoucnost. Jenže do budoucnosti se špatně šlape s plnými kalhotami. Jestliže dnes nedokázala EU sebevědomě reagovat na útoky proti evropské civilizaci, koleduje si o jejich recidivu, míní Právo.


Vladimir Putin,  foto: ČTK
Bývalý prezident Václav Havel spolu s dalšími někdejšími hlavami států a významnými světovými mysliteli zveřejnili výzvu, v níž kritizují počínání Ruska v Čečensku a odrazují zbytek světa od nevšímavosti k tomuto problému. Text, jehož zveřejnění zřejmě souvisí se středečním příletem ruského prezidenta Vladimira Putina na oficiální návštěvu České republiky, otiskla Mladá fronta Dnes.

Autoři v prohlášení připomínají hrůzy války v Čečensku, kde podle nevládních organizací za posledních deset let zahynulo 100 až 300 tisíc lidí. Zároveň soudí, že cenzura a "mlha, která obestírá tuto část Kavkazu, znemožňuje jakékoliv číselné vyjádření spouště, kterou nelítostný konflikt napáchal". Přesto jsou podle podepsaných osobností díky několika novinářům a nevládním organizacím známa svědectví o nesčetných zločinech a svět nebude moci říct, že o nich nevěděl.

"Jak dlouho budeme přehlížet skutečnost, že ruská vláda poukazováním na strašáka "čečenského terorismu" likviduje svobody nabyté při rozpadu sovětského impéria?," ptají se v dokumentu vedle Havla například exprezident Jihoafrické republiky a nositel Nobelovy ceny míru Frederik de Klerk, bývalá prezidentka Irska Mary Robinsonová či bývalý jihoafrický anglikánský arcibiskup Desmond Tutu.

V přístupu k čečenskému problému jde podle nich o nejzákladnější mravnost lidstva a základní princip demokracií a civilizovaných států. Jde i o boj s terorismem, protože ruská armáda jeho ohniska neuhasila a naopak si počíná jako hasič-pyroman, kvůli jehož počínání se oheň šíří dál. "Musíme ruské vládě pomoci vymanit se z pasti, ve které se zmítá a ohrožuje tak Čečence, Rusy i nás. Zdá se nám nepřijatelné, aby na příštím summitu skupiny G8, který se má konat v červnu v Rusku, byla čečenská otázka vypuštěna z jednání," stojí v prohlášení.


Češi ignorují protikorupční telefonní linky, upozorňují Lidové noviny. Fungují na několika ministerstvech a lidé jejich prostřednictvím mohou upozorňovat na úplatné úředníky. Jestli se tato služba vyplácí ale nemají státní úřady jak měřit, přijatých oznámení je navíc jen několik desítek. S korupcí na úřadech mají přitom zkušenost tisíce lidí. Podle ministerských úředníků i přesto linky efektivní jsou.

Podle mezinárodního šetření patří Česko vedle Rumunska, Litvy, Řecka, Bolívie a Ukrajiny k zemím, kde za poslední rok téměř třetina lidí zaplatila úplatek. Podle Transparency International se Česká republika v žebříčku výskytu korupce ve 140 státech pohybuje v šesté desítce. Stěžovat si anebo oznámit podezření na korupci mohou občané i na dalších úřadech, jako jsou třeba ministerstvo vnitra, práce a sociálních věcí a spravedlnosti, doplňují Lidové noviny.


Policie neřeší podvody při prodeji ojetých aut, zjistila Mladá fronta Dnes. Podle odborníků mají dva ze tří vozů přetočený tachometr. Vlastníci nebo prodejci aut pak běžně upravují tachometr tak, aby se auto zdálo méně ojeté. Ten, kdo si auto koupí, nemá šanci nic poznat. Problémem se ale podle listu nechce zabývat ani policie ani ministerstvo dopravy. Test Mladé fronty Dnes navíc ukázal, že ubrat kilometry na tachometru je snadné a firmy tuto službu veřejně inzerují. Podle Sdružení na ochranu vlastníků automobilů má přetočený tachometr až 60 procent vozů na trhu. Toto jednání by se dalo považovat za podvod. Ministerstvo dopravy se ale o věc nezajímá. Je to podle něj záležitost mezi kupcem a prodávajícím a nemělo by ji tedy ministerstvo řešit.


Pašeráci cigaret měli skrýš na radnici ve Vojtanově, informuje středeční Právo. Na toaletách ve druhém patře budovy bylo ukryto přes čtyři sta kartónů nelegálních cigaret. Podnět ke kontrole dali někteří radní, kterým bylo podezřelé, že se v noci v objektu pohybují cizí lidé a stěhují neznámé bedny. Na radnici totiž sídlí několik soukromých firem, jejichž zástupci mají klíč od vchodu. Že by pašerákům pomáhal s úkrytem někdo ze zaměstnanců úřadu nebo dokonce některý z radních, starosta Vojtanova Lubomír Šustek odmítl. Místní lidé jsou odhalením pašeráckého úkrytu překvapeni. V obci nicméně panuje čilý obchodní ruch a Vojtanov je zaplavený prodejními stánky. Víc než Češi se tam pohybují Vietnamci a němečtí turisté, píše Právo.


Americká zpěvačka Madonna se pře s českou firmou Explosia. A co je předmětem sporu? Zpěvačka svou novou firmu pojmenovala Semtex Girls Ltd. A právě to se pardubické firmě nelíbí. Název Semtex má totiž firma chráněný. Informují o tom například Hospodářské noviny. Značka Semtex je jednou z nejcennějších známek firmy, přestože se tato trhavina již v podstatě nevyrábí. Madonna, jejíž společnost funguje od ledna, zatím odmítá sdělit, co bude předmětem jejího podnikání. Česká firma se bude proti zneužívání své značky bránit. Ale jak Hospodářské noviny upozorňují, podobné pře většinou končí dohodou.