Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Neklid, vyvolaný karikaturami proroka Mohameda v evropském tisku, nadále patří mezi důležité náměty článků a komentářů českých novin. Deník Právo informuje o tom, že chargé d´affaires v Íránu byl v neděli předvolán na tamní ministerstvo zahraničí, aby vyslechl protest proti zveřejnění karikatur v Česku. Diplomat popřel, ale že by se při tomto setkání jakkoliv omlouval, což ve své zprávě uvedla íránská tisková agentura IRNA.

Foto: ČTK
Neklid, vyvolaný karikaturami proroka Mohameda v evropském tisku, nadále patří mezi důležité náměty článků a komentářů českých novin. Deník Právo informuje o tom, že chargé d´affaires v Íránu byl v neděli předvolán na tamní ministerstvo zahraničí, aby vyslechl protest proti zveřejnění karikatur v Česku. Diplomat popřel, ale že by se při tomto setkání jakkoliv omlouval, což ve své zprávě uvedla íránská tisková agentura IRNA.


Šéf české diplomacie Cyril Svoboda
Mladá fronta DNES podrobně informuje o návrhu šéfa české diplomacie Cyrila Svobody, aby Evropská unie jasně vystoupila na podporu Dánska, čelícího tlaku muslimských zemí. "Jednou z forem pomoci by mohla být finanční kompenzace negativních dopadů na vývoz a prodej dánského zboží," řekl Svoboda deníku. Ve středu ministr zahraničí předloží vládě analýzu situace po zveřejnění karikatur a navrhne, aby Česko prosazovalo jednotnou podporu Dánska Evropskou unií. Česká diplomacie na sebe v rámci unie kdysi takto silně upozornila svou výraznou podporou embarga proti Kubě.

A ze stejných novin ještě komentář jednou větou: Lidé napříč kontinenty si rozumějí víc, než si myslí - radikální muslimové pálí vlajky, radikální hinduisté pálí valentýnské pohlednice a našinci se řídí heslem: "Nehas co tě nepálí".


Ministr zdravotnictví David Rath,  foto: ČTK
Lidové noviny kriticky hodnotí sto dní Davida Ratha ve funkci ministra zdravotnictví, jehož nazývají spokojeným rozvracečem. "Podíváme-li se na Rathem vychvalovanou ´stabilizaci VZP´, nemůžeme pominout, že jde o demagogii," tvrdí komentátor. Předsunuté platby pojišťovně a nucený odklad neakutní péče a nákupů na letošní rok považuje za triky, vylepšující loňskou bilanci, přičem takzvaně "ušetřené" peníze se utratí letos. "Ale výsledek hospodaření se dozvíme až po volbách, co což zcela vysvětluje význam tohoto kocourkovského spoření," uvádějí Lidové noviny.

Rath ztrácí důvěru sociální demokracie, tvrdí v titulku na první straně Hospodářské noviny. Podle jejich informací vznikla neformální pracovní skupina, v níž bude Rath napříště konzultovat své návrhy na změny ve zdravotnictví se šéfem státních financí Bohuslavem Sobotkou, vicepremiérem Jiřím Havlem a minstrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem. Podle jednoho z premiérových poradců, jehož Hospodářské noviny citují, se Rath dostal do konfliktu s řadou profesních sdružení a teď jde o to, aby měl širší podporu.


Psací písmo bude nejspíše už brzy patřit historii, všímá si Mladá fronta DNES. Podle jejího článku většina žáků od třetí třídy výše do svých sešitů škrábe tak, že po sobě napsané věty sami nepřečtou, a mnozí dávají přednost tiskacím písmenům. Podle citovaných učitelů školákům chybí motivace k tomu, aby se lopotili s krasopisem. Psací písmo pro ně pozbývá smyslu, tím, že veškerou korespondenci a zápisky běžně vyřizují prostřednictvím počítačů a mobilních telefonů. Jediný význam psacích písmen vidí v občasných blahopřáních tetám a babičkám. Jazyku e-mailů a SMS-ek ale dnešní děti přizpůsobují i obsah svého písemného projevu. Vypouštějí slova, která považují za nadbytečná, význam ztrácí interpunkce a bitý je i pravopis. Mladá fronta Dnes nakonec přináší příklad takového zkráceného jazyka: místo vyjádření, že žák naposled psal dopis ve škole v přírodě, a jinak používá jen krátké textové zprávy a elektronickou poštu, odpověď zněla: "Asi na ŠvP jinak asi jen SmS a e-mail."


Hospodářské noviny uvažují o tom, jaký by měl být příští šéf Národního bezpečnostního úřadu a všímají si, že NBÚ měl od počátku smůlu. "Instituce bývají často takové, jaký býval jejich první šéf," píšou Hospodářské noviny a pokračují: "Prezidentskému úřadu vtiskl po roce 1989 tvář Václav Havel, guvernéry ještě dlouho čeká srovnávání s Tošovským, Nejvyšší kontrolní úřad bude měřen Voleníkem a příští ombudsmani by měli být aspoň takoví, jako Motejl." V případě NBÚ by mělo jít o úřad, jenž je synonymem solidnosti, neúplatnosti, diskrétnosti a přesnosti, píše komentátor a tvrdí, že vinou jeho prvního šéfa se ale stal pravý opak.