Přehled tisku

Premiér Jiří Paroubek, foto: Zdeněk Vališ
0:00
/
0:00

Deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny se ve svém středečním zpravodajství a komentářích ohradily proti výtkám a kritice, kterou jim za jejich články a komentáře adresoval premiér Jiří Paroubek. V článku otištěním v Mladé frontě Dnes premiér napsal, že žádnou válku s médii nevede. Za normální považuje, když se s některými dostane do sporu.

Premiér Jiří Paroubek, foto: Zdeněk Vališ
Deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny se ve svém středečním zpravodajství a komentářích ohradily proti výtkám a kritice, kterou jim za jejich články a komentáře adresoval premiér Jiří Paroubek. V článku otištěním v Mladé frontě Dnes premiér napsal, že žádnou válku s médii nevede. Za normální považuje, když se s některými dostane do sporu. "Ale jenom Mladá fronta Dnes a Lidové noviny se z toho pokoušejí vytvořit obraz války, v níž na jedné straně stojí nebojácní novináři a na druhé politik, který se všemi prostředky pokouší omezit svobodu tisku," uvedl premiér. Taková válka podle něj neexistuje. Redakce Mladé fronty Dnes otiskla stanovisko, v němž mimo jiné uvedla, že žádný obraz "boje vlády s médii" nevytváří. "Premiér Paroubek ovšem hraje s médii 'nátlakovou hru'. Rád a často se snaží jejich názory opravovat či v nich občas vidí rovnou jakési spiknutí," uvedla redakce. Komentátor Lidových novin poznamenal, že by možná bylo úplně nejlepší, "kdyby premiér o něco méně počítal svá televizní vystoupení a víc se soustředil na práci".

Novinář Adam Drda v Hospodářských novinách uvedl, že Paroubek se sice čile účastní veřejné diskuse a "je snad nejtištěnější politický komentátor", ale evidentně si myslí, že není účastník jako každý jiný, nýbrž kdosi s výsadními právy. "Paroubek má dělat politiku a novináři mají jeho práci nezávisle zkoumat. Jistěže přitom mohou šlápnout vedle a pak se za to omlouvají, jistěže musí dodržovat pravidla slušnosti - jako ostatně každý jiný. Ale nikdy by to nemělo být tak, aby si obě skupiny, politici a žurnalisté, šli navzájem na ruku, protože se 'potřebnují'," napsal Drda.


V souvislosti s blížícími se parlamentními volbami poukazuje komentář Mladé fronty Dnes na to, že nejhýčkanější předvolební celebritou se stává rodina. Autorka připomíná vládní návrhy zvýšit porodné, rodičovský příspěvek a další přídavky. Česká rodina ale podle ní potřebuje víc než peněžní výpomoc. "Potřebuje perspektivu, že nebude na státu závislá. Stát vstřícný k rodinám by se měl snažit, aby matky a otcové mohli vychovávat děti a současně pracovat - a postarat se tak o příjmy domácnosti vlastními silami, pokud možno bez sociální berličky. Je drahá a stejně si ji platí ze svých nemalých daní!" uzavírá autorka.

Lidové noviny si ve své předvolební analýze všímají politiky ODS. Autor píše, že po osmi letech v opozici musí ODS volby vyhrát, protože v opačném případě by ji mohla čekat destabilizace, a to zřejmě nejen personální. "Buď (předseda ODS) Mirek Topolánek sestaví pravostředou vládu bez komunistů a socialistů, anebo na vedoucích pozicích ODS dojde ke střídání," předpovídá autor analýzy.


Občané Železného Brodu na Jablonecku se mohou prostřednictvím krátkých textových zpráv na mobilním telefonu dovědět, zda mají rakovinu. Píše to Mladá fronta Dnes s tvrzením, že akce patrně zachránila život jednomu z tamních mužů. Ten se zapojil do projektu a lékaři v turnovské nemocnici skutečně zjistili, že má rakovinu prostaty. Šéf urologie nemocnice Ivan Kolombo řekl, že lékaři mu nádor vyoperovali. "Nezjistili jsme žádné metastázy, takže díky tomu má muž velkou šanci na uzdravení," řekl Kolombo. Ojedinělý projekt začal letos v říjnu. Lidé při něm telefonicky konzultují s lékařem svůj zdravotní stav, přičemž se dozvědí, jestli jim hrozí rakovina. Podle Mladé fronty Dnes stačí, aby odpověděli na osm otázek, odeslali SMS zprávu ze svého mobilního telefonu do lékařského centra a čekali. Zpět jim přijde výsledek, jestli je člověk zdravý, nebo jestli má urychleně vyhledat lékaře.


Od roku 1996, kdy začala fungovat první tuzemská síť mobilních telefonů GSM, se do Česka dovezlo téměř 19 milionů mobilních telefonů. Za celý rok 1996 se jich přitom prodalo téměř 150.000 kusů a mobilní telefon si tehdy pořídil zhruba každý sedmdesátý člověk. S odvoláním na údaje výzkumné společnosti Gartner o tom informují středeční Hospodářské noviny. Doba, po které si lidé koupí nový mobil, se stále zkracuje. "Zatímco dříve lidé přístroj používali v průměru přes tři roky, nyní je to méně než dva," cituje deník Roberta Stránského ze společnosti GfK Praha, která se zabývá průzkumem trhu. Podle údajů společnosti Gartner se počet prodaných mobilů v Česku mírně snižuje z důvodu nasycenosti trhu.


Mezi Českou republikou a Izraelem probíhají závěrečná jednání o vydání a eskortě Jakova Mošajlova, který je v Česku stíhán za pokus o obecné ohrožení. Píše to deník Právo. Podle informací listu má být samotná přeprava Mošajlova udržena v tajnosti, neboť případ se týká mezinárodního židovského podsvětí, jež mnohdy hájí své zájmy i zbraněmi nebývalého kalibru. "Extradiční řízení už je v závěrečné fázi," řekla Právu Kristína Klepková z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti. Uvedla, že žádost o vydání už česká strana odeslala a nyní čeká na izraelskou odpověď.


Nedostatek zubařů v České republice chce ministr zdravotnictví David Rath řešit tím, že by v Česku mohli působit slovenští a polští dentisté. Rath o tom jednal minulý týden se šéfy velkých nemocnic. Informuje o tom středeční Mladá fronta Dnes. "Probírali jsme možnosti, jak fakultní nemocnice mohou přispět k zajištění běžné ambulantní stomatologické péče. Ředitelé by zkusili sehnat kvalifikované zubaře na Slovensku a v Polsku, protože v rámci České republiky se kvalifikovaných lékařů nedostává," tvrdí Rath. Šéf pražské motolské nemocnice Miloslav Ludvík a ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová potvrdili, že Rath se svým plánem ředitele nemocnic seznámil. "Zaznělo to, nikdo jsme to nekomentovali," řekla Kunová. Podle Mladé fronty Dnes si ale ředitelé nemocnic ani stomatologové nedokážou přestavit, jak by ministrův plán fungoval.


Celkem 21 obrazů proslulých českých a světových malířů z 19. a 20. století, které se nacházejí ve Východočeské galerii v Pardubicích a Galerii výtvarného umění Ostrava, bude vydáno do Kanady potomkům židovského průmyslníka z Vítkovic Oskara Federera. Rozhodla o tom pardubická pobočka krajského soudu v odvolacím řízení. Píše to středeční Právo. Deník uvedl, že o vydání zmíněných obrazů rozhodl loni 22. prosince Okresní soud v Pardubicích. České soudy o ně žádal vnuk Andrew Federer se sourozenci. Jejich dědeček uprchl z republiky před nacisty v březnu 1939, přičemž v zemi zanechal většinu svého majetku.