Přehled tisku

Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana (vlevo) a předseda Evropské komise José Manuel Barroso, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Český tisk vítá dohodu členských zemí EU o rozpočtu. Deníky vyzdvihují, že Česko dostane z Bruselu nejvíc peněz na hlavu, do Česka by mohl proudit čistý příjem až 93 miliard korun ročně.

Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana (vlevo) a předseda Evropské komise José Manuel Barroso, foto: ČTK
Český tisk vítá dohodu členských zemí EU o rozpočtu. Deníky vyzdvihují, že Česko dostane z Bruselu nejvíc peněz na hlavu, do Česka by mohl proudit čistý příjem až 93 miliard korun ročně. Podle Hospodářských novin Evropská unie dosáhla dohody, kterou po krachu ústavy nutně potřebovala. "Dohoda by měla vylepšit náladu nováčkům, kteří si z jarních debat nad ústavní smlouvu museli odnést pocit, že jsou dobří leda ke strašení voličů v jiných zemích," píšou. Třiadevadesát miliard během sedmi let je podle komentátora pro Česko úctyhodnou sumou. "Schválených peněz je nakonec tolik, že se nabízí srovnání s poválečným Marshallovým plánem. O to důležitější bude, zda je příjemci dokáží využít k rychlému ekonomickému rozjezdu. Vyspělejší z nich - a patříme mezi ně - se po přijetí dalších zemí stanou čistými plátci a bude na nich, aby zase oni pomohli potřebnějším," píše.

Mladá fronta Dnes konstatuje, že dohoda o rozpočtu je kompromisem a jako u každého obchodu vyhráli všichni. Každý smlouvající maličko slevil, ale získal víc, než vložil. Pro české politiky plynou z vyjednávání o rozpočtu dvě věci. Za prvé. Pokud bude ještě někdy někdo tvrdit, že členství v Unii je pro nás nevýhodné, řadí se mezi fantasty a extremisty. Desítky miliard ročně jako čistý příspěvek pro republiku ho usvědčují. Tvrdit však, že krize unie, která začala francouzským ne, je rozpočtovým triumfem překonána, by bylo podle komentátora Mladé fronty Dnes bláhové.


Miloš Zeman
Právo se vrací k nedělnímu televiznímu vystoupení bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana. Podle komentátora se Zeman dokázal podívat střízlivě na KSČM. Zemanovy myšlenky, že současná síla českých komunistů není ani tak jejich zásluha, jako "zásluha" těch ostatních, by si měli všimnout především "posezonní bojovníci proti komunismu. Aby maně nevytvářeli podmínky, které komunisté ke své síle potřebují", uvádí Právo.


Policie pátrá po autorech a distributorech knihy Osvětim - fakta versus fikce, která podle znaleckého posudku jednoznačně popírá holokaust. Informuje o tom pondělní Mladá fronta Dnes. Brožuru v listopadu dostaly desítky českých škol, muzea, vědecké ústavy i média. "Přes deset lidí z různých měst, kteří knihu dostali, podalo trestní oznámení," řekla deníku žalobkyně Zdeňka Galková z Prahy 1. Kniha například tvrdí, že nacistické plynové komory možná nikdy neexistovaly, a cituje inženýry, kteří se snažili "vědeckými" posudky dokázat, že se v Osvětimi nevraždilo plynem. Policie se podle listu snaží vypátrat, kdo za knihou stojí. Autor Rudolf Seidl uvedený na obálce je pseudonym. Kriminalisté tvrdí, že se se spiskem před několika lety setkali, jenže tehdy ještě nebylo popírání holokaustu v Česku trestné.


Parlamentní televize 24cz bude v příštím roce vysílat až 25 repríz pořadu Premiéra s premiérem, v němž diváky baví předseda vlády Jiří Paroubek, herec Jiří Krampol, sexuolog Radim Uzel a další. Informuje o tom pondělní Právo s odvoláním na Jana Fulína, šéfa agentury Region Media, která televizi provozuje. Podle Práva by televize měla na internetu vysílat už lednové představení. Parlamentní televize přenáší zasedání sněmovny a Senátu, vysílá diskuse i rozhovory s ústavními činiteli, její diváci mohli na internetu přímo sledovat i nedávný kongres ODS.


Janské lázně
Provozovatelé skiareálu v Janských Lázních v Krkonoších nyní uvedli do provozu nové osvětlení sjezdovky Protěž, které zatěžuje okolní přírodu méně než lampy jiných lyžařských středisek. Správci Krkonošského národního parku tím zaznamenali první úspěch v boji proti zbytečně silně nasvíceným sjezdovkám při večerním lyžování v Krkonoších. Uvedla to pondělní Mladá fronta Dnes v příloze pro Královéhradecký kraj. Zvýšená intenzita osvětlení má podle odborníků nepříznivý vliv na život nočních dravců. Vysokou zvěř dezorientuje v čase a ochuzuje ji o tolik potřebnou energii v zimě. Umělé osvětlení rovněž po setmění zcela mění vzhled Krkonoš. Nově použité speciální lampy byly o třetinu dražší než běžná svítidla.