Přehled tisku

0:00
/
0:00

Lidové noviny věnují pozornost horké knižní novince. "Mým cílem nebylo napsat a publikovat knihu, která by mě před očima veřejnosti obhajovala, a líčila v jiných, než skutečných barvách. Nemám žádný důvod lhát a nechci se nikomu mstít. Cítím však povinnost uvést na pravou míru celou řadu dezinformací.

Lidové noviny věnují pozornost horké knižní novince. "Mým cílem nebylo napsat a publikovat knihu, která by mě před očima veřejnosti obhajovala, a líčila v jiných, než skutečných barvách. Nemám žádný důvod lhát a nechci se nikomu mstít. Cítím však povinnost uvést na pravou míru celou řadu dezinformací." Těmito větami začíná Radovan Krejčíř vlastní knihu, která se bez titulku, pouze s jeho jménem objevila v pondělí na trhu. Podle recenzenta Lidových novin obsah knihy svědčí o pravém opaku, než jak svůj záměr popsal Krejčíř. Recenzent měl při četbě pocit, že se proti poctivému podnikateli spikli téměř všichni. První polovina dvousetstránkového rozhovoru s anonymním tazatelem shrnuje jako vyprávění o tom, jak Krejčíř s pomocí kamarádů "dobrodružně" prchal z republiky na Seychely. Samozřejmě zejména díky uplaceným mužům zákona a nečinným policistům (všem těm, kteří ho na cestě nechytili). Dál Krejčíř líčí svůj vliv na českou politiku. Celá kniha je prošpikována řadou závažných obvinění, přičemž však jména politiků průhledně pozměňuje. Jak uvádí deník, chybí zde jediné - jakýkoli důkaz. Chybí i zveřejnění dlouho slibované směnky na 60 milionů pro Grosse. Přitom právě tím si Krejčíř dělal přes některá média na knihu tu nejlepší reklamu.


Náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení Jaroslav Macháně odejde s koncem roku ze své funkce. Informují o tom úterní Hospodářské noviny. Osmapadesátiletý Macháně to podle deníku oznámil v pondělí na poradě krajských policejních ředitelů. Jako důvod rezignace uvedl svůj věk. Deníku řekl, že ho k odstoupení nikdo nenutil. Po jeho odvolání v minulosti několikrát neúspěšně volala politická opozice. Naposledy se o jeho odchodu spekulovalo v souvislosti s útěkem miliardáře Radovana Krejčíře.


Za necelé tři týdny si domácnosti budou moci vybrat, od koho budou odebírat elektřinu. V Česku tak vyvrcholí liberalizace tohoto trhu. Informovanost lidí o této možnosti je však velmi malá. Uvedly to úterní Hospodářské noviny. Podle průzkumu společností Datamar a Incoma Research hlavně na venkově lidé netuší, že od ledna bude i pro ně liberalizován trh s elektřinou. Neznalost majitelů rodinných domků je až devadesátiprocentní. O něco lépe jsou informování Pražané. V Praze o liberalizaci trhu ví polovina dotázaných.


Vedení ČSSD nesouhlasí s vyšším odškodněním pro klienty tří zkrachovalých bank a řady kampeliček. Proti je i premiér Jiří Paroubek. "S novelou zákona nesouhlasím," vzkázal v pondělí přes mluvčí Lucii Orgoníkovou. Uvedly to úterní Hospodářské noviny. Sněmovní rozpočtový výbor v září sněmovně doporučil, aby schválila novelu, která má odstranit nerovnosti při odškodňování klientů zkrachovalých bank. Zákazníci zkrachovalé Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň dostali totiž méně než klienti ostatních padlých bank. ČSSD hodlá pokračovat ve zdržovací taktice. Před třemi týdny začalo druhé čtení novely a to se nedaří dokončit. "Nejde o vládní prioritu, novela počká," říká ministr financí Bohuslav Sobotka.


Policisté znovu obvinili bývalého člena širšího vedení ČSSD Mariana Kuše, tentokrát z poškozování ministerstva vnitra. Kuš, který v minulosti spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB), údajně poškodil úřad tím, že si vyrobil padělané lustrační osvědčení a na něm například zfalšoval podpis ministra vnitra. Informuje o tom úterní Právo. V minulosti byl Kuš stíhán za padělání a za poškozování ČSSD. Kuš je veden v seznamech komunistické StB, přesto však ČSSD předložil negativní lustrační osvědčení. Ministerstvo vnitra mu však žádné negativní nevydalo. Podle informací z médií je Kuš bývalý elitní komunistický rozvědčík, který se před rokem 1989 infiltroval do církevního prostředí v Česku a Polsku, a rozvědka počítala i s jeho vysláním do Vatikánu. Kuš se domnívá, že jde o cílenou kampaň vůči jeho osobě. Tvrdí, že s StB nikdy nespolupracoval.


Bývalý odpůrce komunistického režimu Martin Věchet dostal v pondělí od trutnovského městského úřadu pokutu 3000 korun za to, že na veřejnosti pomluvil příslušnici někdejší komunistické Státní bezpečnosti (StB). Disident, který ještě musí zaplatit 1000 korun za náklady řízení, se proti rozhodnutí úřadu na místě odvolal. Uvedly to úterní Krkonošské noviny a regionální Mladá fronta Dnes. Bývalá pracovnice StB Dagmar Beluská nyní pracuje na trutnovské matrice a Věchet loni na podzim v televizním rozhovoru uvedl, že ji jako estébačku po roce 1989 vyhodili od policie. Úřednice se hájila, že polistopadovými prověrkami bez úhony prošla. Případ se dostal na stůl trutnovského městského úřadu. Jeho verdikt zní, že se Věchet provinil proti občanskému soužití.


Na krabičkách cigaret se zřejmě brzy objeví drastické fotografie, které budou varovat před zdravotními následky kouření. Výrobci cigaret také budou muset na své produkty umístit nový typ varovných nápisů, doporučených Evropskou komisí. Vyplývá to z nařízení, které plánuje příští rok vydat ministerstvo zemědělství, uvádí úterní Lidové noviny. Varování před zhoubnými následky kouření budou muset podle deníku zabírat minimálně polovinu velkých ploch na krabičkách. Dominantním prvkem většiny ze 42 variant, které Evropská komise připravila, jsou varovné fotografie. Patří mezi ně například snímek mrtvého muže na pitevním stole, záběr rozřezaného hrudníku při operaci srdce nebo detail nádoru na hrtanu.