Přehled tisku

0:00
/
0:00

Předvolební souboj politických stran, které spolu soutěží o to, kdo víc sníží daně a přidá na sociálních dávkách, komentuje Mladá fronta Dnes. "Jestli to tak svižně půjde dál, ve volebním červnu se dočkáme i splnění toho nejbujnějšího snu: daně se zruší, budou se jen rozdávat podpory a pečené holuby nám donesou na stříbrných podnosech," píše MfD.

Předvolební souboj politických stran, které spolu soutěží o to, kdo víc sníží daně a přidá na sociálních dávkách, komentuje Mladá fronta Dnes. "Jestli to tak svižně půjde dál, ve volebním červnu se dočkáme i splnění toho nejbujnějšího snu: daně se zruší, budou se jen rozdávat podpory a pečené holuby nám donesou na stříbrných podnosech," píše MfD. List však varuje, aby občané brali předvolební trumfování bez velkých iluzí. Po volbách může být v zadlužené zemi vše jinak: daně a odvody zůstanou vysoké a velkorysé dávky se zase začnou škrtat. "A především: čím by se politici hecovali příště, kdyby už teď splnili vše, co slíbili, a zařídili ráj?" uzavírá komentář MfD.


A banky zůstaly celé, soudí o dohodě mezi bankami a ministerstvem financí o změnách v bankovním sektoru komentář čtvrtečních Hospodářských novin. "Člověk však ani nemusí být bankéř, aby si spočítal, že je lepší ustoupit po dobrém, než aby regulaci protlačila po zlém hlasovací koalice ČSSD a komunistů," míní HN. "Kdo by od dohody čekal výrazné zlevnění v bankách, bude zklamán. Poplatky budou i nadále tvořit třetinu zisků zdejších ústavů. Závěr je jiný: populární ministr si ještě zvýší oblibu a banky zůstaly celé," shrnuje komentář HN.


Mladá fronta Dnes se zabývá výhodami a nevýhodami, které přináší novela zákona zabývající se domácím násilím. Novela je podle deníku sice lepší než současný stav, ale i tak kolem ní panují velké pochybnosti. Obhájci normy si od možnosti vyhostit na deset dnů násilníka z domu slibují méně tragédií odehrávajících se za dveřmi domácností. Kritici však upozorňují na lehkou zneužitelnost zákona, píše list. Policie má totiž jen velice omezené možnosti, jak zjistit pravý stav věcí. I když je zákon, který koketuje s presumpcí viny, sporný a nelogický, může, rozumně použit, zabránit velkému zlu, končí komentář MfD.


Ministr zdravotnictví David Rath, foto: ČTK
Lidové noviny kritizují chování ministra zdravotnictví Davida Ratha a přirovnávají je ke způsobům republikána Miroslava Sládka, píšou Lidové noviny. Oba pány spojuje podle deníku pohrdání zákony, problémy s neprůhlednými financemi v jejich okolí a v neposlední řadě ohromná slovní agresivita. Podobné neomalené jednání by dalo chápat u osoby, která v rámci krizového managementu přináší věcná řešení a v návalu práce nemá čas na politické diskuse, píšou LN. V případě doktora Ratha je však celé jeho ministerské působení jen politickou kampaní vedenou snahou očernit odpůrce, upozorňuje autor komentáře.


Mladá fronta Dnes upozorňuje, že předseda auditorské a poradenské firmy Deloitte Czech Republic Otto Jelínek odchází do důchodu. Čechokanaďan Jelínek se narodil v Praze a z Československa emigroval v osmi letech. V minulosti byl například kanadských ministrem financí, veřejných prací a sportu. Stal se i mistrem světa v krasobruslení dvojic. Na vedoucí post v Deloitte nastoupil v roce 1996. Roli vedoucího partnera pro klienty a trhy převezme od ledna Josef Kotrba, manžel ministryně školství Petry Buzkové.


Ve východních Krkonoších začaly jezdit první dva ekologické autobusy na zemní plyn. Z linky mezi Trutnovem a Janskými Lázněmi se podle předpokladu ekologická doprava v blízké budoucnosti rozšíří o další spoje do Pece pod Sněžkou, do Žacléře a na Pomezní Boudy. Trutnovská dopravní společnost Osnado chce totiž do tří let koupit dalších pět těchto autobusů. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes v příloze pro Královéhradecký kraj. Spuštění ekologické autobusové dopravy oceňují i správci Krkonošského národního parku, podle nichž ekobusy nezamořují lesy v okolí horských silnic žádnými tuhými látkami.