Přehled tisku

Mladá fronta Dnes zjišťovala, jak policie chrání v noci Pražany. Redaktoři podle listu během čtrnácti dní narazili v ulicích na hlídky, které normálně pracovaly. Ale také nachytali policisty, kteří spali v autech nebo klábosili u kafe na benzinových pumpách. "Benzinky jsou populární. Už víme, u které si můžeme na chvíli zdřímnout a kde si raději dát jenom kafe, aby nás místní obsluha neudala našim šéfům," uvedl anonymně listu sedmadvacetiletý policista z obvodního oddělení v Praze 5.

Mladá fronta Dnes zjišťovala, jak policie chrání v noci Pražany. Redaktoři podle listu během čtrnácti dní narazili v ulicích na hlídky, které normálně pracovaly. Ale také nachytali policisty, kteří spali v autech nebo klábosili u kafe na benzinových pumpách. "Benzinky jsou populární. Už víme, u které si můžeme na chvíli zdřímnout a kde si raději dát jenom kafe, aby nás místní obsluha neudala našim šéfům," uvedl anonymně listu sedmadvacetiletý policista z obvodního oddělení v Praze 5. "Ta zpráva způsobila na pražské policejní správě úplný poprask. Když včera MF DNES upozornila policejní šéfy na to, že nachytala osm hlídek policistů, kteří na noční službě i hodinu pospávali, začalo okamžité vyšetřování," čteme v listu. Mluvčí pražské policie Eva Brožová deníku slíbila, že pokud se informace potvrdí, budou padat tvrdé tresty. Čtyři lidé ze sta v Česku se živí přímým prodejem. Píšou to středeční Hospodářské noviny, podle nichž naprostou většinu prodejců (víc než 95 procent) tvoří ženy. Tři čtvrtiny výrobků přímého prodeje totiž tvoří kosmetika. Přestože počet distributorů v posledních letech výrazně stoupá, většina z nich má prodej zboží spíše jako koníčka.


Šest důstojníků bývalé pohraniční stráže, která střežila hranice komunistického Československa, půjde před soud. Informuje o tom středeční Mladá fronta Dnes (MfD). Stříleli v květnu 1978 na autobus, který unesli bratranci Barešovi, aby s ním přejeli státní hranici do Německa. Při incidentu tehdy zemřeli dva lidé. Mezi obžalovanými bude podle deníku i hlavní velitel pohraniční stráže z druhé poloviny sedmdesátých let František Šádek. Bývalí pohraničníci jsou obžalovaní ze zneužití pravomoci veřejného činitele.


Foto: Evropská komise
Hudebník Michael Kocáb a výtvarník Bořek Šípek se podle policie nedopustili trestného činu, když se 17. listopadu pokusili na Pražském hradě vyvěsit vlajku Evropské unie. Hradní stráž na oba umělce podala trestní oznámení, policie se však odmítla věcí dále zabývat. Informuje o tom dnešní Právo.


Více než 80 procent Čechů si myslí, že vláda premiéra Jiřího Paroubka neumí řešit problémy s korupcí. Vyplývá to z listopadového průzkumu společnosti SC&C, který zveřejnila Mladá fronta Dnes. Průzkumu SC&C se zúčastnilo 1054 lidí straších 18 let a z nich 40 procent si myslí, že současná vláda určitě neumí řešit problém korupce. O opaku jsou zcela jistě přesvědčena necelá tři procenta lidí. Premiér Paroubek však kritiku v této věci v rozhovoru s MfD odmítl. "Já jediný z politiků jsem měl tu odvahu, když se objevilo byť jen podezření z korupce, velmi tvrdě zasáhnout," řekl deníku předseda vlády. Dalších asi 77 procent lidí také v průzkumu uvedlo, že si ministři neumí poradit se zadlužováním státu a přebujelou byrokracií.