Přehled tisku

Roman Šebrle (vpravo), foto: ČTK

Vícebojař Roman Šebrle po předchozích třech prvenstvích zůstal i v letošním ročníku ankety Atlet roku s 991 body na stupni nejvyšším, píší HN. Mezi největší letošní úspěchy patří stříbrná medaile v desetiboji ze světového šampionátu, titul halového mistra Evropy v sedmiboji a prvenství ve vícebojařské Grand Prix.

Prezident Václav Klaus
Václav Klaus počítá s tím, že za dva a půl roku bude ve volbách znovu kandidovat na prezidenta, píše MF Dnes. "Jsem zatím při síle. Nevidím žádný důvod, abych vyhlašoval, že odcházím do důchodu pěstovat kytičky nebo zeleninu," odpověděl včera na otázku v pořadu televize Prima Nedělní partie, jehož byl jediným hostem. Jeho příští kandidaturu prý může zmařit jedině nečekaná událost. "Za dva a půl roku se může leccos stát, to je druhá věc. Ale v této chvíli nemám důvod, abych odešel do ústraní," dodal.


České úřady začínají prověřovat podezření, že plynárenský gigant RWE Transgas zneužívá své dominantní postavení na trhu, píší LN. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil s firmou správní řízení. Firma je podezřelá, že znevýhodňovala distributory, kteří nepatří do skupiny RWE. Do hledáčku antimonopolního úřadu se dominantní dodavatel zemního plynu dostal kvůli cenám pro velkoodběratele, kteří za dodávky platí od začátku letošního roku tržní cenu a v létě ceny plynu vyrostly o 20 až 30 procent. Odběratelé si stěžují, že ceny Transgasu jsou přemrštěné. Zneužívání svého tržního postavení ovšem Transgas odmítá.


Foto: ČTK
Rozmary počasí přispěly o víkendu k řadě dopravních nehod, způsobených většinou tím, že řidiči nepřizpůsobili rychlost jízdy okolnostem, píše Právo. Výsledkem je nejméně 12 mrtvých a množství těžkých zranění. Kromě tragické nehody herce Mariána Labudy na dálnici D 1, při které známý herec na místě usmrtil dvě ženy, došlo také v sobotu k nejzávažnější nehodě v obci Pihel na Českolipsku, kde dostal na mokré silnici smyk opel a čelně narazil do sloupu. Dva mladíci byli na místě mrtví, zbývající dva převezli záchranáři do českolipské nemocnice. Hromadná havárie se stala v sobotu dopoledne na 132. kilometru D 1ve směru na Brno poblíž Měřína. Způsobil ji kamión, který na vlhké vozovce dostal smyk a narazil do vozidel před sebou. Další automobily pak narazily do havarovaných aut zezadu. Na nehodě se podílelo pět kamiónů a kolem 15 osobních automobilů, při této nehodě naštěstí nebyl nikdo zraněn.


Číňanka Zhu Li Cui se svých českých hostů nemohla dočkat. Společně se svou sestřenicí Di Ševčíkovou nachystala pro rodinu Jirsů ze Sedlčanska ty nejlepší čínské pochoutky: celkem třináct chodů. Ojedinělý projekt s názvem Rodina odvedle, který má pomoci odbourat předsudky české společnosti vůči cizincům, přichystalo občanské sdružení Slovo 21 s pomocí ministerstva práce a sociálních věcí, píše MF Dnes. Zatímco loni vařilo padesát českých rodin pro rodiny cizinců, letos se role obrátily. "Loňský ročník se osvědčil. Rodiny, které se při obědě seznámily, se přátelí dál. Potvrdilo se, že tahle akce skutečně napomáhá integraci cizinců," podotýká Miriam El Alaoui ze sdruženíSlovo 21. Mnozí Češi cítí podle průzkumů veřejného mínění vůči cizincům předsudky. Například v šetření CVVM každý třetí dotázaný uvedl, že by cizince nechtěl za souseda. O tom, že za to může hlavně neznalost, svědčí výsledky dalšího průzkumu, ve kterém 72 procent lidí uvedlo, že žádného cizince žijícího u nás osobně nezná. Paní Zhu se stejně jako Jirsovi včera akce účastnila poprvé. "Hrozně se těším. Žiji v Česku už třináct let a mám tu už spoustu kamarádů. Určitě si padneme do oka i s Jirsovými," věřila paní Zhu.


Potápění v moři se stalo osudné Milanu Dufkovi, šéfovi kapely Rangers, která patří k legendám českého folku a country. Najel na něj člun, když se potápěl u břehů Kolumbie, píše MF Dnes. Jedenašedesátiletý muzikant a zpěvák, byl s kapelou v Jižní Americe, kde měli odehrát dva koncerty. Vzhledem k tomu, že Milan Dufek byl vedoucím a hlavním zpěvákem Rangers, není zatím jasné, jestli kapela odehraje nasmlouvané koncerty včetně plánovaného turné do Austrálie. Nedá se zcela vyloučit, že tragická smrt v moři, která loni v červenci potkala také zpěváka Karla Zicha, uzavře existenci kapely Rangers.


Účastníci reality show TV Prima VyVolení měli včera prožít 93. den ve vile v Praze. Místo toho je čekalo přerušení soutěže. I když jen na dva dny, které stráví v hotelu, píší LN.Vilu TV Prima totiž v pět hodin ráno obsadilo 40 ozbrojených bodyguardů se psy a donutilo štáb a poté i soutěžící budovu opustit. Jak v průběhu dne vyšlo najevo, za akcí stojí kontroverzní podnikatel František Bušek, známý v polovině devadesátých let pod jménem Chobot. Tento muž tvrdí, že Prima dluží za nájem. Bušek je správcem firmy Obilní lihovar Kralupy, které pozemky patří. Ředitel Primy Martin Dvořák to ale odmítá a mluví dokonce o vydírání. Platba za nájemné se prý zpozdila pouze jednou, a to v říjnu a jen o dva dny. Prima oznámila, že soutěžící dnes přestěhuje do vily VyVolených ve slovenské televizi JOJ.


Roman Šebrle (vpravo), foto: ČTK
Vícebojař Roman Šebrle po předchozích třech prvenstvích zůstal i v letošním ročníku ankety Atlet roku s 991 body na stupni nejvyšším, píší HN. Mezi největší letošní úspěchy patří stříbrná medaile v desetiboji ze světového šampionátu, titul halového mistra Evropy v sedmiboji a prvenství ve vícebojařské Grand Prix. Za první místo v anketě dostal Šebrle stejně jako další dva "medailisté" cihličku ze čtyřiadvacetikarátového zlata o hmotnosti jedné troyské unce, což je 31,104 gramu. Ostatní v desítce si odnesli dvacet gramů zlata. Na druhém místě skončila diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová, především díky třetímu místu na MS. "Jsem spokojena, poprvé jsem se ve velké soutěži dočkala medaile. Teď už se soustředím na mistrovství Evropy, které se příští rok koná ve švédském Göteborgu," uvažuje nejlepší česká atletka. Třetí příčku obsadil výškař Jaroslav Bába, jenž v hale vytvořil nový český rekord výkonem 237 centimetrů. "Zpočátku byl letošní rok podle mých představ, ale na mistrovství světa jsem zůstal až pátý. Získal jsem tak alespoň další zkušenosti. Věřím, že někdy v budoucnu se mi podaří vystřídat Romana Šebrleho na atletickém trůnu," přál si jednadvacetiletý atlet.